YouTube telifli müzik kullanılırsa ne olur?

Akeron

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Telifli müzik kullanılınca otomatik telif atılıyor sanırım, bazen otomatik olmasa da sanatçı atabiliyor. Şimdi gelelim benim sorunuma.

Ben Valorant edit videoları yapmak istiyorum ama NCS müzikler berbat, hiçbiri edite uygun değil. YT'de ladiff diye ünlü bir Valorant kanalı var, bu kanalın kullandığı on müziğin onu da telifli ama bu kişi telife maruz kalmıyor. Türk değil ama Türk şarkıları falan istediğini koyuyor, nasıl oluyor da kanalı kapanmıyor? Bazı yerlerde para kazanmıyorsanız YT'den telif kanalı kapatmaz sadece sarı dolar vs. yapar yazıyor. Bazı yerlerde ise YT'den para kazanmıyorsanız teliflerden kanal kapanmaz en fazla para kazanamazsınız yazıyor. Para kazanamazsam sorun yok, yeter ki kanal kapanmasın. Nedir doğrusu hocamlar? Bu adam nasıl koyuyor istediğini, imkansız hepsiyle anlaşması büyük insanlar var.

Müziğin telif hakkını satın alıp koyabilir. Bildiğim kadarıyla telifli müzik kullanınca o videodan para kazanamassın. Kanalı inceledim müzikten telif yemiş açıklama kısmında belli.

Dediğin gibi para kısıtlaması I kabul ediyor olabilir. Sen de deneyebilirsin ama riskleri var. Dediklerin doğru, fazla da yapabilecek bir şey yok.

Telifli müzik kullanılınca otomatik telif atılıyor sanırım, bazen otomatik olmasa da sanatçı atabiliyor. Şimdi gelelim benim sorunuma.

Ben Valorant edit videoları yapmak istiyorum ama ncs müzikler berbat, hiçbiri edite uygun değil. YT'de ladiff diye ünlü bir Valorant kanalı var, bu kanalın kullandığı on müziğin onu da telifli ama bu kişi telife maruz kalmıyor. Türk değil ama Türk şarkıları falan istediğini koyuyor, nasıl oluyor da kanalı kapanmıyor? Bazı yerlerde para kazanmıyorsanız YT'den telif kanalı kapatmaz sadece sarı dolar vs. yapar yazıyor. Bazı yerlerde ise YT'den para kazanmıyorsanız teliflerden kanal kapanmaz en fazla para kazanamazsınız yazıyor. Para kazanamazsam sorun yok, yeter ki kanal kapanmasın. Nedir doğrusu hocamlar? Bu adam nasıl koyuyor istediğini, imkansız hepsiyle anlaşması büyük insanlar var.

O şarkıları onların sitesinden satın alıyor olabilir. Mesela Eepicdemic Sound sitesinden aylık abonelik alıyorsun istediğin şarkıyı kullanabiliyorsun.

Kanal kapanmıyor sadece videolardan para kazanamiyorsunuz veya paranın bir kısmı sanatçıya gidiyor. Kanal kapanması olayı falan çok ayrı işler. Kanalın kapanması için ihtar almanız lazım, ihtar ile telif hakkı hak talebi farklı bir şey. Sizin yaptığınız işlem hak talebine girer ve para kazanamazsiniz kanal kapanma durumu olmaz. İhtar yerseniz ise kanal kapanır.

Bazen bir videoya telif atılsa bile yayında kalmaya devam eder ve üste de yazdığına göre bu videodan para kazanamazsın. Bazen video yayından kalkar ve geri yayınlayamazsın.

Bir de şunu eklemek lazım üstte söylenen şeylere: Eğer bir kanal YouTube'a çok iyi para kazandırıyorsa, Google biraz da görmezden geliyor bu telif melif içeriklerini. PewDiePie ve benzeri büyük kanallara kaç kere "Ya, şey, yine telifli içeriği izinsiz kullanmışsınız, yapmasanız mı ki acaba, ehe ehe." tarzında çekingen uyarılarda bulunup hiç elleşmiyorlar. Fenomen influencer kızlar canlı yayınlarda rastgele Spotify şarkıları çaldırıp, gelirlerine dokunulmadan durabiliyor. Söz konusu kanalların büyük kanallar olup, izleyici kitlesi ve reklamları ile Google'a sağlam para kazandırdığını unutmayın. Hâliyle Google onları çok kırmak istemiyor. Tıpkı devletlerin cebinizdeki 5 kuruşun vergisine koşup, siz vergi vermeyince sizi alıp götürüp; ultra zenginler vergisini ödemeyince "Ya vergiyi de ödemiyorsunuz, ehe, şey, neyse tamam ben de affettim verginizi zaten." demesi gibi bir şey. Aynı çalışma mantığı.

Arkadşlar Ladiff isimli arkadaşa bakar mısınız, bu adam devamlı türkçe remix şarkılar koyuyor ama özellikle remix koyuyor sebebi ne? Devamlı video atıyor ve kısa videolar para kazanmaz da, hepsine para ödemesi mantıksız.. Başka bir açıklaması vardır.

Kanal kapanmıyor sadece videolardan para kazanamiyorsunuz veya paranın bir kısmı sanatçıya gidiyor. Kanal kapanması olayı falan çok ayrı işler. Kanalın kapanması için ihtar almanız lazım, ihtar ile telif hakkı hak talebi farklı bir şey. Sizin yaptığınız işlem hak talebine girer ve para kazanamazsiniz kanal kapanma durumu olmaz. İhtar yerseniz ise kanal kapanır.
Hocam şarkı sahibine bağlı galiba, isterse para kazandırtmaz, isterse kanal ihtarı atar, isterse dava açar para almak için sanırım.

Geri
Yukarı