YouTube ve Twitch canlı yayın yaparken ping sorunu

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Sevgili dostlar merhaba, başlıkta belirttiğim gibi YouTube kanalımı da aynı zaman da geliştirmek amaçlı ve Twitch yayınlarına da başlamak için canlı yayın yapmak istiyorum. Fakat 42 ping le oyuna giriyorum ve canlı yayına başlayınca oyunda ki ping 700leri buluyor. Bunu nasıl çözebilirim? Canlı yayını ve oyun aynı bilgisayarda bulunuyor. Bir dosya indireceğim zaman 3 - 3.5 MB'larda dosya indirebiliyorum. Bilgisayar özelliklerim:
  • Gigabte H81M S2V
  • i5 4590 işlemci
  • 12 GB 1600 MHz RAM
  • EVGA acx FTW GTX 750 Ti
Elimde yardımcı olacaksa kasa olarak Quad, 4 GB RAM ve HD 6950 ekran kartlı bir de i5 4200M işlemci 8 GB RAM HD 8750M 2 GB ekran kartlı HP laptop var. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba download hızı 17-18 Mbps upload hızı ise 3,45- 4 Mbps arasında değişiyor. Bilgisayarım masaüstü olduğundan bu verileri wifi adaptörü ile alıyorum. Sanırım çok iyi değerler değiller herhalde.

İdeal değerler değiller ancak yayın yapılamaz da denilemez. Peki yayın ayarlarınız nasıl? Kaç bitrate veriyorsunuz vs? Mesela bu şartlarda 3500 bitrate veriyorsanız ping olması normal denebilir.

İdeal değerler değiller ancak yayın yapılamaz da denilemez. Peki yayın ayarlarınız nasıl? Kaç bitrate veriyorsunuz vs? Mesela bu şartlarda 3500 bitrate veriyorsanız ping olması normal denebilir.
Hocam o ayara bakmadım daha doğrusu hiç ellemedim fakat yayın kalitesini 1080P 60 FPS olarak ayarlamıştım. Bit olarak 9 Mbps yazıyor. Yayın kalitesi ise ultra olarak gözüküyor. Şunu söylemeliyimki yayın yapmak hakkında çok fazla bilgim yok. GeForce Experience kullanıyorum araç olarakta. Tavsiye edeceğiniz başka programlar var ise denemye hazırım. Sene ye son senem ve bu dönem de evde olduğumuzdan epeyce boş vakitim var. Kanalımı geliştirmek istiyorum. Şuanda en başta hem oyun hem program anlatımı üzerine içeriğim var. Oyun alanına yönelmnek istiyoruım ama en azından en başta biraz izleme alabilmek adına program videolarıda çekmeye başladım . Oyun üzerine canlı yayın çekip bu canlı yayınları kaydedip bölüm bölüm render yapıp oyun videousu haline getirmek istiyorum. Gün aşırı hem canlı yayından video hemde normal oynadığım oyunların videolarını atmak istiyorum. Kanal oturuncaya kadar böyle bir amacım var ama sizce nasıl bilginiz varsa değerlendirirseniz sevinirim. Oyun videolarını ise Shotcut ile düzenliyorum intro ekleyerek. Küçük resimleri ise PS ile yapıyorum.

Max 4 mbps ile 1080p 60 FPS yayın imkansız. Yapılması gereken ayarlar aşağıda. Ben Streamlabs OBS ya da OBS öneririm. Size maksimum 720p 30 FPS öneririm. Kısaca önemli olan 4 mbps'in tamamını ya da daha fazlasını kullanmıyor olmak ki ping olmasın, oyun istediği kadar upload, download yapabilsin. Ayarları test etmekte fayda var.

Yayın meselesi çok detaylı düşünülmesi gereken bir konu. Twitch'te kalite ayarları izleyici sayısına bağlı olarak verildiğinden en başta çok yüksek bitrate'li yayın yapmayı önermem. Ben kendim mesela 1080p ve kalite ayarı yapamadığım bir yayında çok durmuyorum. Çok hoşuma giderse en fazla destek olmak için takip ederim ama izler miyim bilmiyorum. Her türlü içerik tüketicisini düşünmek lazım. Kotalı, mobil, ailecek yaşayan, arkadaşıyla yaşayan vs, vs detaylı. İleride Twitch'te iştirakçi olduğunuzda ya da yüksek izleyici ortalamasına sahip olduğunuzda kalite ayarı gelecektir. O zaman yüksek kalitede yayın yapmak sorun olmaz. Tabii, Youtube için kayıt almak başka. O durumda kayıt bitrate'i yüksek olmalı ki video çöp gibi olmasın.

İnternet hızınız dışında bilgisayarınız da önemli tabii ki. 750 ti NVENC destekliyor mu bilmiyorum. Bunu da araştırın. Ben olsam, ilk yapacağım şey ayarları aşağıdaki linkteki gibi internet hızıma göre ayarladıktan sonra bir NVENC bir de x264 yayın yapıp test etmek olurdu. Hangisinde daha yüksek FPS ve daha az drop alıyorum buna bakardım.

Bunlar dışında önerebileceğim şeyler webcam çok iyi olmasa bile mikrofonunuzun ve grafik arayüzlerinizin iyi olması.

Aşağıdaki ayarlar dışında da başka bütün ayarlarla alakalı videolar Youtube'da istemediğiniz kadar var.

Anladım hocam tavsiyeleriniz için teşekkür ederim açıkcası yayın kalitesini başkasının izleyebilmesi açısından düşünmemiştim o konuya değinmeniz güzel olmuş. Ekran kartımın o dediğiniz özelliği destekleyip desteklemnediğini bilmiyorum bakıcam fakat Bandicam proramında görüntü ayarlarında dediğiniz özelliği görmüştüm ve seçilebilir durumdaydı ve bu şekilde kayıt ta almıştım. Ek olarak SS ekledim. Bir sorum olucak canlı yayın yaparken illa kendimi en azından şuanlık göstermem çok gereklimi sizce ? Şuana kadar kendimin olduğu bir video çekmedim. Sadece ses vardı. Ama ileride düşünüyorum tabi. Ekipman olarak eksiğim var fakat bunu telefonla kapatmaya çalışyorum. Telefonumu hem webcam hemde mikrafon olarak kullanabileceğim programlar indirdim test ettim. Onun dışıda yayında ping sorununu çözdüğümüz varsayarsak canlı yayında hemde kayıt alıp daha sonra bu kayıtlar part part bölüp oyun videoları oluşturmak sizce ne kadar mantıklı kanalımı geliştimek amaçlı gerçekten çok araştırma yaptım ünlü kanlları ve gelişen kanalları ama karar veremedim açıkcası. Kanal da süreklilik ve istikrar yaratacağının düşüncesinde olduğumdan hem canlı yayın hem kayıttan çıkan oyun videoları hemde normal kayıtlar diye düşündüm. Önerdiğiniz programı deneyeceğim. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam yorumunuz bekliyorum.
Max 4 mbps ile 1080p 60 FPS yayın imkansız. Yapılması gereken ayarlar aşağıda. Ben Streamlabs OBS ya da OBS öneririm. Size maksimum 720p 30 FPS öneririm. Kısaca önemli olan 4 mbps'in tamamını ya da daha fazlasını kullanmıyor olmak ki ping olmasın, oyun istediği kadar upload, download yapabilsin. Ayarları test etmekte fayda var.

Yayın meselesi çok detaylı düşünülmesi gereken bir konu. Twitch'te kalite ayarları izleyici sayısına bağlı olarak verildiğinden en başta çok yüksek bitrate'li yayın yapmayı önermem. Ben kendim mesela 1080p ve kalite ayarı yapamadığım bir yayında çok durmuyorum. Çok hoşuma giderse en fazla destek olmak için takip ederim ama izler miyim bilmiyorum. Her türlü içerik tüketicisini düşünmek lazım. Kotalı, mobil, ailecek yaşayan, arkadaşıyla yaşayan vs, vs detaylı. İleride Twitch'te iştirakçi olduğunuzda ya da yüksek izleyici ortalamasına sahip olduğunuzda kalite ayarı gelecektir. O zaman yüksek kalitede yayın yapmak sorun olmaz. Tabii, Youtube için kayıt almak başka. O durumda kayıt bitrate'i yüksek olmalı ki video çöp gibi olmasın.

İnternet hızınız dışında bilgisayarınız da önemli tabii ki. 750 ti NVENC destekliyor mu bilmiyorum. Bunu da araştırın. Ben olsam, ilk yapacağım şey ayarları aşağıdaki linkteki gibi internet hızıma göre ayarladıktan sonra bir NVENC bir de x264 yayın yapıp test etmek olurdu. Hangisinde daha yüksek FPS ve daha az drop alıyorum buna bakardım.

Bunlar dışında önerebileceğim şeyler webcam çok iyi olmasa bile mikrofonunuzun ve grafik arayüzlerinizin iyi olması.

Aşağıdaki ayarlar dışında da başka bütün ayarlarla alakalı videolar Youtube'da istemediğiniz kadar var.

Dosya Ekleri

• özellik.png
    özellik.png
    7 KB · Görüntüleme: 84
İnsanların karşısındakini görmesi doğal olarak daha güçlü ve kolay bir bağ kurma fırsatı veriyor. Bu sebepten kamera kullanmak herkes tarafından tavsiye edilir. Çünkü öylece dursanız bile bu bir tür içerik sayılabilir. Ama bu web camsiz yayın yapılamaz demek değil. Bir sürü yayıncı ya da Youtuber var kamerasız. Elbette çoğunluk kameralı. Bir sürü detay var bu noktada. Burada önemli olan nokta konuşmak için 10 kişinin toplanmasını bekler, 1 ya da 0 izleyiciye sahip olduğunuzda hiç konuşmazsanız tahminen izleyici sayısı hep 1 ya da 0 kalacaktır.

Canlı yayınları Youtube'a aktarma meselesinde benim fikrim şöyle; konuştuğumuz sebeplerden yayın kalitesi kendi bilgisayarınıza aldığınız kayıtlardan daha düşük olduğundan ancak idare olarak yapılabilecek bir yöntem olabilir. Ancak düşük kalitede yaptığınız yayını aynı anda yüksek kalitede bilgisayarınıza kaydedip onları Youtube'a yüklemeniz daha iyi bir yöntem olabilir. Tabii onu da test etmek gerekir, bilgisayarınız kaldırır mı diye. Kaydetmeden bile sadece yayın yaparken ne kadar kaldırır onu bile kestirmek zor. Çoğu yayıncı aynı yöntemi uyguluyor zaten, gayet normal bir şey.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı