YouTube video kalitesini düşürüyor

zoniich

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Size bilgisayarımda yüklü olan sahneden ve Youtube'daki sahneden bir resim atacağım. Birçok yolu denedim fakat sonuç yine aynı.

Denediğim şeyler;

-Nvidia ShadowPlay özelliği ile çektim
-Bandicam ile çektim
-OBS ile çektim

Bu denediklerimi hem renderlayıp hem ham haliyle attım. Fakat değişen bir şey olmadı sonuç gördüğünüz gibi bu kısma gelince bu kadar pikselleşiyor.

Ekran Alıntısı.PNG
pc.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Youtube da günde bir çok video yayınlandığı için bütün videoların kalitesini VP9 kodek kullanarak işlemesi çok uzun süreceğinden dolayı sadece popüler videoları ve abonesi 1.000'den fazla kanalların paylaştığı videoları VP9 kodek ile işlemeyi tercih ediyor. Çok uzun soluklu bir cümle oldu ama net bilgi. Size önerim 2K ve 4K video yüklemeniz. O zaman video VP9 kodek kullanılarak işleniyor ve görüntü bilgisayarında ki gibi tazeliğini koruyor.

Aslında 2K yükleyip denememiştim, sonuçları burada paylaşacağım.

Ayrıca video işlerken H.264 yerine, H.265 daha iyi sonuç veriyor. Kendi YouTube kanalımda ki videoların çoğunda H.265 kodek kullandım, imzamdan bakabilirsiniz.

• Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
  • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca video işlerken H.264 yerine, H.265 daha iyi sonuç veriyor. Kendi youtube kanalımda ki videoların çoğunda H.265 kodek kullandım, bakabilirsiniz imzamda bulunan videolardan.
Hocam sizin sistem sağlam benim i5 7600k render konusunda sorun çıkartmassa yapacağım bu işi. :)

Ben imzamdaki sistem ile renderleyip daha 100 aboneli kanalda paylaşıyorum hiç bir problem yok.

MSI Z390 MAG Tomahawk 2133MHz-4400MHz(OC) 1151p v2 ATX | MSI NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti GAMING X 11G 11GB 352 bit GDDR5X | Kingston 8GB HyperX Fury Siyah 2400MHz CL15 DDR4 (2x8 GB) | Intel Coffee Lake Core i5 9600K 3.7GHz 9MB Cache LGA1151p v2 İşlemci | Samsung 250GB 970 EVO Plus NVMe Okuma 3500MB-Yazma 2300MB M.2 SSD

Hocam sizin sistem sağlam benim i5 7600k render konusunda sorun çıkartmassa yapacağım bu işi. :)

O işlemci ile daha uzun sürer siz de haklısınız. Yinede 1920x1080 çözünürlük de H.265 kodek ile işleyin videoları maksimum 20 Mb/sn ayarlayabilirsin. Maksimum derinlikte oluştur ve maksimum oluşturma kalitesini kullan ayarlarını da işaretliyorum. Bunların dışında kullandığım başka bir işlem yok. Sadece oyun videolarım için 20 Mb/sn yani bitrate kullanıyorum. Onun haricinde 10 Mb/sn kullanıyorum. Yani bu sayede çok az bir dosya boyutu, daha iyi sıkıştırma ile güzel bir görüntü elde ediyoruz. Kolay gelsin. :)

Youtube da günde bir çok video yayınlandığı için bütün videoların kalitesini VP9 kodek kullanarak işlemesi çok uzun süreceğinden dolayı sadece popüler videoları ve abonesi 1.000'den fazla kanalların paylaştığı videoları VP9 kodek ile işlemeyi tercih ediyor. Çok uzun soluklu bir cümle oldu ama net bilgi. Size önerim 2K ve 4K video yüklemeniz. O zaman video VP9 kodek kullanılarak işleniyor ve görüntü bilgisayarında ki gibi tazeliğini koruyor.
Olay aslında 1000 abonede değil sanırsam, 2500 civarı abonem var fakat ara sıra videolar yüklediğim gibi direkt VP09 olurken genelde de AVC olarak gözüküyor. Ayrıca uzun süre video atmadığım zamanlar direk AVC olurken aktif olarak haftada 3-4 video attığım zamanlarda da VP09 oluyor. Şans meselesi :/

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı