Youtube'da AV1 Codec Nasıl Kullanılır?

Hocam çok güzel açıklamışsınız emeklerinize sağlık. Ben bir soru sormak istiyorum, kayıt alırken OBS ile kayıt alıyorum 1080 60FPS'e 15K bitrate veriyorum dediğiniz şekilde 1080 60FPS'lik bir videoyu 2K'ya upscale ettik diyelim ve YouTube'a o şekilde attık bitrateden kısar mı? kalite düşer mi?
Hocam YouTube her halükarda bitrateden kısar ama ne kadar yüksek çözünürlükte atarsanız o kadar iyi olur bitrate açısından.

Mesela benim 1080p videoyu 4k ve 8k upscale yapıp attığım test videomda 8k olan, bitrate açısından daha az kayba uğradığı için daha kaliteli görünüyor.

Hocam DaVinci üzerinden 1080p 60FPS 50k bitrate oyun videosunu 1K - 2K - 4K olmak üzere H265 codec ile render aldım ve bu çıktıların boyut farkı neredeyse yok denecek kadar az.

Bu benim de garibime gitti ama boyut farkı olsaydı emin olun 4K yerine 2K atardım videoları YouTube'a.

H265 olduğu için boyut farkı çok çıkmamıştır, H265 ekstra sıkıştırıyor dosyaları. Bir de ben halen 1080p bir videonun yazılım ile boyutunu büyüterek 8K ya çıkarttığında ham görüntüden daha kaliteli olabileceğine inanamıyorum gerçekten. İnanmayı çok istiyorum ama inanamıyorum. 😂

H265 olduğu için boyut farkı çok çıkmamıştır, H265 ekstra sıkıştırıyor dosyaları. Bir de ben halen 1080p bir videonun yazılım ile boyutunu büyüterek 8K ya çıkarttığında ham görüntüden daha kaliteli olabileceğine inanamıyorum gerçekten. İnanmayı çok istiyorum ama inanamıyorum. 😂

Hocam o kadar yazdık ettik ama tam okumadan yazmanız hiç hoş değil. O kadar codec farkından bahsettik. Youtube'un videolardaki codec farkından dolayı videolar arasındaki kalite farkından bahsettik. Lütfen tam okumadan yazmayın.

Zaten siteye atmadan pcde izlerken kalite farkı yok, olamaz da.

Ve bu arada iki çözünürlükte de h265 kullanıldı.

Hocam o kadar yazdık ettik ama tam okumadan yazmanız hiç hoş değil. O kadar codec farkından bahsettik. YouTube'un videolardaki codec farkından dolayı videolar arasındaki kalite farkından bahsettik. Lütfen tam okumadan yazmayın.

Zaten siteye atmadan PC'de izlerken kalite farkı yok, olamaz da.

Ve bu arada iki çözünürlükte de H265 kullanıldı.

Ben yazılanların tamamını okudum, bana 1080p görüntü kalitesi 8K ya yazılımla yükseltilip daha kaliteli olabileceği fikri mantıklı gelmiyor.

Ben yazılanların tamamını okudum, bana 1080p görüntü kalitesi 8K ya yazılımla yükseltilip daha kaliteli olabileceği fikri mantıklı gelmiyor.

O zaman okuduğunuzu anlama probleminiz var burada ki olay yüksek aboneli bir YouTube kanalınız yoksa 1080p yüklediğiniz bir video avc1 codec ile yayınlanıyor bu yüzden videoda pixelleşmeler kalite kaybı vs olabiliyor. 1080P'lik bir videoyu 2K 4K veya 8K'ya upgarede ettiğimiz zaman YouTube bunu işlediğinde VP09 codec ile paylaşılıyor bu sayede daha net ve akıcı bir görüntü oluyor konu videonun 2k'ya upgarede edildiğinde daha kaliteli olacağı değil konu YouTube'nin hangi codec ile videoyu yayınlayacağı.

Yeni konular

Geri
Yukarı