YouTube'da nasıl ilerlerim?

Ama gangsta paradise popülerdi. Şu an o kadar popüler değil. Ana sayfamda daha çok Tolga çevik once said görüyorum.
Hocam hep üretici olmak lazım, yeniliklere ayak uydurarak ve sadece montaj yaparak bile abone kazanılabilir. Şuan once said baya popüler devam etseydim kesinlikle onun montajını yapardım...

Hocam öncelikle konseptiniz ile ilgili 2K çözünürlükte bir banner tasarlayın. Logonuzu ilgi çekici kılacak şekilde değiştirin. Kanalınızın hakkında kısmını güncelleyin. Oyun ve eğlence çok geniş bir alan. Daha spesifik bir tercih yapın. Mesela "e-spor oyunları oynayarak insanları eğlendiriyorum.", " Gündemde bulunan olaylara komik editler yapıyorum", " bu kanalda ürün yerleştirme bulunuyor " gibi. Kanalınızın ismi de akılda kalıcı olmalı. Özgün bir isim bulmalısınız.

Güzel bir isim koyacağım.
Bir de ne çekeceğime karar vermeliyim.
Logo ve banner yapmak için bir program var mı? ( Fazla bu işi bilmiyorumda )

Arkadaşlar edit ve montaj yapmak belirli programlarda sizi çok geliştiriyor bu aşikar. Fakat edit videoları yapan onlarca kanal var iken popüler olana değil özgün olana yönelirseniz daha çok para kazanırsınız. Mesela bilgisayar kanalında 1000 reklam gösterimine 2 dolar para kazanıyorsanız, örneğin ekonomiyle ilgili çektiğiniz, az sayıda içerik üretilen ve daha özgün olan videolarda 1000 gösterime 6-7 dolar ödeme almanız muhtemel. O yüzden ben edit işine hiç girmedim.
Güzel bir isim koyacağım.
Bir de ne çekeceğime karar vermeliyim.
Logo ve banner yapmak için bir program var mı? ( Fazla bu işi bilmiyorumda )
Adobe Illustrator öneririm. Adobe programlarını öğrenseniz iyi olur sisteminiz yeter gibi.

Dostum yıllardır bu işi biliyorum ve birazda olsa tecrübem var. Öncelikle her zaman how to videoları çok izlenir ve çok kolay sponsor bulur.
YouTube'da şu an çoğu kategoride 4-5 kanal tekel durumuna gelmiş durumda ve sadece onlar izleniyor tatmin edecek kadar.

Mikrofon, kulaklık, kamera vb.
başka lazım olacak bir şey var mı?
Odanızda uygun ortamı oluşturmanız lazım;
Ses yankı yapıyorsa ses yalıtım pedleri kullanabilirsiniz,
Kameraya ek olarak aydınlatmaya ihtiyacın olacak,
Vlog yapacaksan yaka mikrofonu ve gimbal lazım olacak,
Kaliteli bir montaj programı ve enn önemlisi iyi bir fikre ihtiyacın olacak...
Fikir hariç diğer ek ilaveler yaptığın videolara kalite katacak şeyler, ama fikir kesinlikle olmalı.İçin rahat olsun kimse hemen gelişmez zaman ve sabır gereklidir,seni daha büyük yerlerde görmek dileğiyle kolay gelsinn. :)

Fikir hariç diğer ek ilaveler yaptığın videolara kalite katacak şeyler, ama fikir kesinlikle olmalı.İçin rahat olsun kimse hemen gelişmez zaman ve sabır gereklidir,seni daha büyük yerlerde görmek dileğiyle kolay gelsinn. :)
Aynen öyle sürekli paylaştığım linkler silindiği için paylaşmıyorum ban yemeyim diye. Ben 1 yıl 100 aboneyi geçemedim. Şu anda 4K'dayım. Future Projections ( 3. parti bir veri analiz servisi ) kısmında kanalımın 2021 sonlarına kadar 50K sınırını aşabileceği yazıyor.

Fikir hariç diğer ek ilaveler yaptığın videolara kalite katacak şeyler, ama fikir kesinlikle olmalı. İçin rahat olsun kimse hemen gelişmez zaman ve sabır gereklidir, seni daha büyük yerlerde görmek dileğiyle kolay gelsinn. :)

Odam yankı yapmıyor kamera beni idare eder.
Vlog yapmayı düşünmüyorum.
Ama kaliteli bir montaj programına ihtiyacım var.
Ne çekeceğime karar veremedim? Ona göre banner ve logo bakacağım 🤔

Öncelikle bazı Adobe programlarını öğrenin. Daha sonra yapacağınız videoların kategorisinin oldukça küçük olduğundan emin olun. Örneğin film kanalı olacaksanız DC ya da Marvel evrenine yönelik içeriklere yoğunluk vererek kategoriyi daraltmalısınız. Bu durumda daha iyi bir kitleye ulaşabilirsiniz.
20 videonuzdan birinin Marvel videosu olduğunu düşünelim. YouTube önerilenlerinden Marvel hayranı birisi videonuzu izledi, ardından kanalınıza baktı fakat yeterli miktarda Marvel videosu göremedi. Bu durumda bu kişi size abone olmayacaktır. Tabii bu sadece örnek. Oyun kategorisinde de strateji oyunları ile kategori daraltılabilir. Size bağlı bir kitle oluştuktan sonra içerik genişleyebilir tabii.
Kendimden örnek verecek olursak film kategorisinde sayılabilecek bir kanalım var. Sadece Harry Potter videoları yüklüyorum.

Büyümenin anahtar noktası şu: Yapılmayanı yapmak. YouTube'ta yapılmayan bir şey bulmak oldukça zor. Bu nedenle az yapılan şeyleri kaliteli bir şekilde sunarsanız büyüyebilirsiniz. Arkadaşın dediği gibi bilgi videoları buna bir örnek. Adım başı bilgi içeriği üreten yok. Siz ilginç konularla bu alanda büyüyebilirsiniz. Tavsiyem oyunu hiç düşünmeyin bile. Büyümek neredeyse imkansız. Ayrıca sık video yüklenmesi gerekiyor. Haftada 1-2 oyun videosu büyümüş olsanız bile kimseyi tatmin etmeyecektir.

Son olarak yaşınız ve diksiyonunuz önemli. Küçük yaştaki insanlar genelde izlenmiyor. Tabii çocuk kategorisine yönelik içerik yapmıyorsa. Akıcı ve anlaşılır konuşmak da önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı