Youtube'dan müzik ve video indirmek yasak mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet arkadaşlar, hem kota dostu hem de orijinal şarkılar çalınan site: fizy

Hayatımda hoşuma giden ilk ve tek yasa oldu bu. Sonuçta müzisyenlerin, plak şirketlerinin ve de prodüktörlerin emeği ödenecek.

Sokağa çıkıp satın almak için üşeniyorum dersen iTunes'dan indirebilirsin legal olarak, benim 4500 şarkılık arşivimin yarısı iTunes'dan, kalan yarısı da fiziksel CD'leri ve plakları dijital ortama aktarmamdan oluşuyor.

Sana 3 sorum var:
1. iTunes' dan indirilen müziklerin kalitesi nedir?
2. Plakları nasıl dijital ortama aktardın?
3. Aktardığın CDlerin kalitesi nedir?

Sana 3 sorum var:
1. iTunes' dan indirilen müziklerin kalitesi nedir?
2. Plakları nasıl dijital ortama aktardın?
3. Aktardığın CDlerin kalitesi nedir?

Merhabalar öncelikle, iTunes'dan aldığım şarkılar ortalama 256kbps veya 320kbps oluyor. Plaklarımı ise pikabın çıkışını ses kartımın girişine bir kablo yardımıyla bağlayarak yapıyorum. Sonrasında Adobe Audition ile girişleri ayarlayıp kayıda başlıyorum, kayıpsız (800kbps ortalama) olarak kaydediyorum tüm şarkıları. Bu tür şeylerle uğraşmak istemezseniz USB pikaplara yönelebilirsiniz. CD aktarımlarında ise iTunes'un Apple Loseless Encoder'ını seçiyorum, adından da anlaşılacağı üzere kayıpsız (800kbps ortalama) kayıt yapıyor...

Merhabalar öncelikle, iTunes'dan aldığım şarkılar ortalama 256kbps veya 320kbps oluyor. Plaklarımı ise pikabın çıkışını ses kartımın girişine bir kablo yardımıyla bağlayarak yapıyorum. Sonrasında Adobe Audition ile girişleri ayarlayıp kayıda başlıyorum, kayıpsız (800kbps ortalama) olarak kaydediyorum tüm şarkıları. Bu tür şeylerle uğraşmak istemezseniz USB pikaplara yönelebilirsiniz. CD aktarımlarında ise iTunes'un Apple Loseless Encoder'ını seçiyorum, adından da anlaşılacağı üzere kayıpsız (800kbps ortalama) kayıt yapıyor...

Öncelikle teşekkürler.
Peki siz iTunes' dan indirdiklerinizle CD' den kayıpsız aktardıklarınızda kalite farkını hissedebiliyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
320kbps sonrası kalite farkı hiç ama hiç hissedilmediğinden ben iTunes ile CD ve plak kayıtlarımı 320kbps'ye indirip bellek tasarrufu yapıyorum.

Youtube'un VEVO lisansına sahip videolarını da mı indirmek yasak? Mesela bu bağlantıyla bırakın 1080p'yi 720p bile işkence oluyor. Downlod edip izlemek dışında seçeneğim yok. Bunu indirerek izlemek hırsızlıksa Youtube üzerinden de izlemek hırsızlık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Korsan teoride hırsızlık olabilir ama pratik de değil. :D
Emek hırsızı veya bildiğin maskeli hırsız olabilirim, herkesin hür iradesi.
Benim şahsi görüşüm budur.

Ne hırsızlıklar ne yolsuzluklar dönüyor, bu silgi çalmak kadar masum bence.
Konu hırsızlık olunca iraden ve kurallar bir hayli hür olabiliyor. :D
Muhabbet tam siyasete kayabilecek bir hal aldı. O yüzden devamını getirmiyorum.

Korsanın savunulacak bir tarafı yok. Ortada bir emek var. Ve bu emeğe bir bedel ödemeksizin sahip olmak var.
O firmanın g*tü boş yere terlemiyor :)

Korsan candır can. Teybime bağladığım hdd'de 7000 üzeri korsan müzik var.
İstersem bir kablo ile teybi bilgisayara bağlayıp da ses verebilirim.
O zaman korsan olmayacak mı? Yani para vermeden, onun bunun yüklediği şarkıları dinleyebileceğim.

Youtube'da, şarkı ve ezgisi beni yeterince keyiflendirmeyen pek çok müziği klibi için (renkler, çizimler, analog/dijital animasyonlar... nadiren koreografiler) indirmeyi mantıklı buluyorum. Bazı şarkı ve müzikler ise klipleriyle, kliplerde kullanılan simgelerle v.b durumlarla çok daha fazla keyif verebiliyorlar.

Youtube'dan indirip, düz mp3'e çevirmek ise korsan kullanıma girer muhtemelen.

Ben de her zaman küçük işletmelerin yanındayım, her zaman ve her zaman. Parayı daha çok hak ediyorlar büyük firmalardan, ama bu da demek değil ki büyük firmalar parayı hak etmiyor. Tabi ki küçük, tekil geliştiricinin hakkı daha fazla. Ben tüm programları yükleyen birisi değilim. Bilgisayarımda bir Adobe Creative Cloud var, bir de XLD adında plak kayıtlarını kayıpsız formatlara çevirmemde kullandığım bir araç. İkisinin de parasını verdim. İkisi dışında bir uygulamaya ihtiyacım olmuyor, olduğunda ise kullanmıyorum, kötü bir alternatif üretmeye çalışıyorum.

Bu ücretli (ücretini ödediğiniz) yazılımların, sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığı alanlarda, yeterli düzeyde yapabilecek ücretsiz yazılım veya yazılım setleri (birden fazla yazılım) var mı acaba?

Bu .flac ses formatını boşuna övüyorlar o zaman.

FLAC'ın övülmesinin esas nedeni "Free Loseless Audio Codec" olarak 2000'lerin başında ALAC ve WAV/WMA Lossless'e ücretsiz bir rakip olmasından kaynaklı.
MP3'ten ortalama 6 kat daha fazla yer kaplasa da, üstüste binen tüm sesleri ayrı ayrı hissedebilirsin.

Depeche Mode'un Ultra CD'sinde, 5+1 Sony Hi-Fi sistemde duyamadığım sesleri FLAC olarak dinlediğimde "Bu...burada bu enstrümanlar mı var?!?" diye şok olmuştum. Sonra AKG 501, Sennheiser Px470, Sennheiser HD201 gibi farklı kulaklıklarla, düz ses kartında bile bu sesleri duyabiliyorum. Bu yüzden FLAC, dinlemeyi sevdiğim parçalarda tercihimdir.

Bir de *.DTS dosya tipi var, onu deneyimlemek için ciddi bir hi-fi sistem tercih edilmelidir.
...

Geri kalan aklınızdaki sorular için Maslov piramidi ve biraz ekonomi bilgisi yeterli olmalıdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı