Youtube'nin boş yere kota yemesi

Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Sorunum şu ki Youtube'da fazla müzik dinleyen birisiyim. İnternet hızım malum ay başından 3-4 gün sonra hemen 3.5 mbps'ye düşüyor. Bazen videoları 1080p, 720p izlemek istiyorum ancak olmuyor. 720p'de açsam bile şarkıyı dona dona dinliyorum. O fazla bilgisayar oynamayan komşu çocuğunda AKK sürekli aşılmadığı için bir video açtığımda çok canlı geliyor. Benim demek istediğimse şu: Youtube'da hep müzik açtığımda onu sürekli en baştan indiriyor. Onun videosunu bilgisayara indiripte Youtube bilgisayardaki direkt o videoyu görse ve canımızın istediği gibi kesintisiz 1080p indirdiğimiz klibi izleyebilsek güzel olmaz mı? Tabii böyle bir şey varsa. Tahminen yoktur. Ama böyle bir şeyin olması mümkünmüdür? Bazılarınız indir bilgisayarından izle diyebilir. Haklısınız :D En son çare olarak onu yapıcağım. Bir 3 dakika uzunluğundaki 1080p klibi indirmek 10 dk sürüyor.

Internet'ten 720p video izlemek için 4-5 Mbps arası, 1080p video izlemek için 6-8 mbps arası bant genişliği gerekiyor. Teoride bu hızlar biraz daha düşük ama pratikte maalesef bu kadar kapasiteye ihtiyaç oluyor. AKK dolduktan sonra en fazla 3 Mbps olacağı için maalesef bu streamleri akıcı olarak izleme şansınız yok.

Ben şunu farkettim nedense netd müzik kanalındaki videolar 1080 AKK aşmama rağmen izleyebiliyorum hemde hiç beklemeden direkt yükleniyor ama gel gelelim başka bir 1080p aynı uzunluktaki videoya. Çok daha geç yükleniyor. Youtube'nin sistemi bu galiba. Doğrulanmış kanallara veya yüksek izlenemesi olan kanallara biraz daha fazla download yada upload şeyi vermişler :D

Ben şunu farkettim nedense netd müzik kanalındaki videolar 1080 AKK aşmama rağmen izleyebiliyorum hemde hiç beklemeden direkt yükleniyor ama gel gelelim başka bir 1080p aynı uzunluktaki videoya. Çok daha geç yükleniyor. Youtube'nin sistemi bu galiba. Doğrulanmış kanallara veya yüksek izlenemesi olan kanallara biraz daha fazla download yada upload şeyi vermişler :D
Videonun boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı