YouTube'un işe yaramayan fair use kuralları

Makaleler
10
Daha fazla  
Geçen aylarda yaşadığım talihsiz bir olaydan bahsetmek istiyorum. Herhangi bir çözüm arayışı amacıyla açılmış bir konu değil o yüzde sadece dertleşmek istedim. 4 yıla yakın YouTube'da düzenli videolar yayınladığım bir kanalım vardı. Kanal içeriği olarak animasyon dizi ve film kesitleri paylaşıyordum. Paylaştığım içerikler tabii ki telifliydi ama benden çok eski ve daha büyük kanallar vardı bu tür içerikler paylaşan. Genelde hiç sorun olmuyordu. Bu tür konsepte sahip bir kanal kurmadan önce uzun bir zaman gözlemlemiştim YouTube ortamını.

4 yıl boyunca hiçbir sıkıntı yaşamadığım için ve dikkat ettiğim için kanalım 30 bin aboneyi geçmişti ve 30 milyonun üzerinde izlenmeye ulaşmış aktif bir kanal haline gelmişti. Bir anket paylaştığım zaman 15.000 veya 20.000 üzerinde etkileşim alıyordum ve aylık 1,5 ile 2 milyonun üzerinde izleniyordu. Aniden bu ilerleyiş geçen aylarda son buldu. Ne olduğu belli olmayan Hindistan merkezli saçma sapan bir şirket tarafından kanalıma üç adet telif hakkı ihtarı aldım ve sonucunda kapatıldı.

İletişime geçtim ve cevap vermeye tenezzül bile etmediler. YouTube'a yazdım onlarda hiç sallamadı ve telifi yollayan şirketle iletişime geç dedi ama zaten bunu yaptım ve çözüm üretmedi. Bu şirketin telif hakkı iddia ettiği içerikler üzerinde gerçekten bir söz sahibi olup olmadığı bile belli değil çünkü asıl telif hakkı sahibi olan şirket değil ve onlar bir sorun yaratmıyordu, dediğim gibi yüz binlerce video paylaşımı var bunlarla alakalı. İstemeyerek de olsa bunu kabullendim artık ve umursamıyorum ama mesele YouTube'un bu tür durumlardaki umursamaz tutumu.

Bu tür kanalların izlenmelerinden para kazanmaya geldimi peşini bırakmıyorlar ama haklarını savunmaya geldimi umurlarında bile olmuyor. Adil kullanım diye bir şey uydurmuşlar ve yüklediğiniz videolarda telif hakkı sahipleri tarafından sözde belirli şartlar sağlanınca izinleri olduğu da belirtiliyor. Ben içerileri kısa kesitler halinde paylaşıyordum ve kanalın para kazanması da açık değildi. Telif yiyerek kanalımın kapatılmasına neden olan videolarda 4 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde yayında kalmış yüksek izlenme rakamlarına ulaşmıştı.

YouTube'un neredeyse %90 bu tür telifli içerikler paylaşıyor ama bu sistem o kadar saçma sapan bir şekilde işliyor ki anlamak mümkün değil. Böyle paylaşımlar yapıp milyonlarca aboneye ve milyarlarca izlenmeye ulaşan göz önünde kanallar arasından aniden sizi piyango gibi buluyor. YouTube maceram yavaş ve emin bir şekilde ilerlerken aniden bitti. Bir daha da asla dönmeye niyetim yok çünkü verdiğiniz karşılıksız emeklerin hiçbir değeri yok maalesef.

Bunu keşke bu kadar geç yaşamasaydım ve böyle büyük bir kitleye ulaşmadan önce bitseydi bu kadar sıkıntı olmazdı benim için muhtemelen. Zaten bu yıl hepimizin bildiği gibi reklamları zorla dayatmalarıyla iyice soğumuştum bu olayda YouTube'dan tamamen kopmama neden oldu. Kullanmayı bile düşünmüyorum artık.

Dostum kurallar yerinde gibi diye düşünüyorum, sana bu kadar dolacak ve upuzun yazdıracak kadar ne yaşattıysa Allah onu bildiği gibi yapsın bir daha kullanma YouTube'u :D

Yahu öyleyse 8 milyon abonesi olan kanalı kapatsınlar arkadaş. 30 bin aboneli benim gibi garibandan ne istiyorlar.

Hakları sonradan satın almış bir zımbırtı şirket telif atmıştır, bende 2021'de aynı şeyden dolayı hesabıma veda ettim.

30 bin aboneli benim gibi garibandan ne istiyorlar.
İçeriğin bir kısmındaki kısım onlarındır vs vs, karmaşık orası.

2019'da kanalımda Pakistan-Hindistan çatışması ile alakalı bir video yaptığım için (tahminimce) Hindular tarafından epey bir rapor yağmuruna tutuldu ve hesabım nefret söyleminden askıya alındı.

*Şimdi olsam bu videoyu yapmam (Pakistan artık pek sevmediğim bir ülke oldu)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk yaptığım animasyonlar kanalımda olduğu için hesabım benim için epey değerliydi. Yanlış hatırlamıyorsam 39 gün 39 defa itiraz e-postası attım. En sonunda kanalımı geri açtılar.

Ben paçayı yırttım fakat mesele telif olunca acımıyorlar. Bir ara Star Wars klipleri paylaşmayı düşünmüştüm fakat ilk videodan sonra vazgeçtim. Bunu yapan kanallar YouTube'un bugunu biliyor bence.

Son düzenleme:
YouTube'un telif kuralları kadar dandik kurallar görmedim. Şimdi aşırı saçma bir örnek vereceğim.

Eski CS1.6 "door stuck" videosunu biliyorsunuzdur. Adam yılların videosunun sesini almış şimdi. Müzik olarak paylaşmış, orijinal video dahil herkese telif atıyor.

Youtube çok saçmalıyor. Benim de bir videomu çalmıştı başka bir kanal ve ben telif attım telifime inanmadılar. Tekrar yanıt verdim Youtube desteğe ama yine inanmadılar ve sanki bu işte çok iyiymişler gibi sahte telif atmanın cezasından bahsettiler. O günden beri saldım Youtube'u. Cidden çok garip bir sistemi var.

2019'da kanalımda Pakistan-Hindistan çatışması ile alakalı bir video yaptığım için (tahminimce) Hindular tarafından epey bir rapor yağmuruna tutuldu ve hesabım nefret söyleminden askıya alındı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlk yaptığım animasyonlar kanalımda olduğu için hesabım benim için epey değerliydi. Yanlış hatırlamıyorsam 39 gün 39 defa itiraz e-postası attım. En sonunda kanalımı geri açtılar.

Ben paçayı yırttım fakat mesele telif olunca acımıyorlar. Bir ara Star Wars klipleri paylaşmayı düşünmüştüm fakat ilk videodan sonra vazgeçtim. Bunu yapan kanallar YouTube'un bugunu biliyor bence.
Hocam yanına Türkiye'yi koymasanız çok güzel video aslında :D.

Hocam yanına Türkiye'yi koymasanız çok güzel video aslında :D.
4 yıl önce flag edit akımı vardı. Şimdi aklım olsa hiç bunlara girişmeyip Animasyona odaklanırdım.

Yeni konular

Geri
Yukarı