YTÜ Bilgisayar Mühendisliği vs. Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği

Anladım ben sizi ama dediğim gibi göreceli, bir cevap veremem buna. Sosyoekonomik duruma göre değişir mesela. Sizin yaşınızda ana dili gibi İngilizce konuşan da var sadece üç kelime bilen de var. İyi olan sizin kendinizi geliştirme isteğiniz.

Anladım ben sizi ama dediğim gibi göreceli, bir cevap veremem buna. Sosyoekonomik duruma göre değişir mesela. Sizin yaşınızda ana dili gibi İngilizce konuşan da var sadece üç kelime bilen de var. İyi olan sizin kendinizi geliştirme isteğiniz.

Tamam hocam sağ olun ben bu sene taban OBP puanı 94.60 olan bir okula gideceğim okulun YKS 2021 başarıları ise şu şekilde ilk 500 de 1 kişi, ilk 1000 de 2 kişi, ilk 5 binde 6 kişi, ilk 10 binde 9 kişi, ilk 50 binde 23 ve ilk 100 binde ise 48 kişi var sizce bu okul akademik olarak nasıldır?

Hiç bilmiyorum. Puan sistemine hakim değilim ki bence okulların kalitesini puanları belirlemiyor. Bunu kendi hayatanızda tanıştığınız, o okulla ilişkisi bulunan (veli, öğrenci vs.) insanlara sormanız daha iyi olur. Kaldı ki başarınızın temelinde sadece okul yatmaz. Çok söyledim farkındayım ama mesele sizde bitiyor. Çalışın, kendinizi geliştirin, kalanı kısmet.

Yok hocam ben geliştirmeye devam edeceğim zaten şöyle demek istedim 9. sınıfa yeni geçen birisi için B1 İngilizce seviyesi nasıl diye sordum yoksa tabii ki geliştiriceğim.

Hocam hangi liseden mezunsunuz? Eğer söylemek istemiyorsanız lisenin bu yılki puanını ve yüzdelik dilimini yazabilir misiniz?
Şanlıurfada bir anadolu lisesinden mezunum Galatasaray üniv bilgisayar mühenisliğinde son sınıfım. Lisede %1 lik kısımdaydım sanırım

YTÜ'lü olarak diyebilirim ki bilgisayar müh okulun sürekli yükselen nadir bölümlerinden, kesinlikle tavsiye ederim.

Hocam merhaba size bir sorum var hangi liseden mezunsunuz eğer söylemek istemiyorsanız okulun bu seneki puan ve yüzdelik dilimini yazabilir misiniz?

Hocam merhaba size bir sorum var hangi liseden mezunsunuz eğer söylemek istemiyorsanız okulun bu seneki puan ve yüzdelik dilimini yazabilir misiniz?
Beşiktaş Atatürk AL, yüzdeliğim yaklaşık %2 idi. Şu an YTÜ Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim, 28bin ile girdim 2018'de.

Tamam hocam sağ olun cevap verdiğiniz için lisesi iyi olan iyi bir üniversiteye gidiyor ben en iyisi başka üniversite bakayım kendime çünkü ben bu sene OBP'si 94.60 olan bir liseye gidiyorum.

Beşiktaş Atatürk AL, yüzdeliğim yaklaşık %2 idi. Şu an YTÜ Makine Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim, 28bin ile girdim 2018'de.

Tamam hocam sağ olun cevap verdiğiniz için lisesi iyi olan iyi bir üniversiteye gidiyor ben en iyisi başka üniversite bakayım kendime çünkü ben bu sene OBP'si 94.60 olan bir liseye gidiyorum.
@Maximum

Son düzenleme:

@Maximum
En kötü liseden de en iyi üniversiteye gidebilirsiniz. Hedefinizi küçültmeye gerek yok. 4 seneniz var önünüzde. Okuma yazma bilmeseniz dahil 4 sene iyi çalışarak gayet iyi üniversiteler kazanabilirsiniz. Eğer bu mesajda hedef küçültmeyi değil büyütmeyi kast ediyorsanız aynen böyle devam edin

En kötü liseden de en iyi üniversiteye gidebilirsiniz. Hedefinizi küçültmeye gerek yok. 4 seneniz var önünüzde. Okuma yazma bilmeseniz dahil 4 sene iyi çalışarak gayet iyi üniversiteler kazanabilirsiniz. Eğer bu mesajda hedef küçültmeyi değil büyütmeyi kast ediyorsanız aynen böyle devam edin

Yok hocam hedefimi küçülteyim diyorum aslında benim okulumda geçen sene YKS de ilk 500'e 1 kişi, ilk bine 2 kişi, ilk 5 bine 6 kişi, ilk 10 bine 9 kişi, ilk 50 bine 23 kişi, ilk 100 bine 48 kişi girmiş belki ben de ilk bine girenlerden biri olabilirim benim lisemde bile ilk 500'e giren bir kişi varmış ben de bu bilgiyi bu sabah gördüm arkadaşım attı şaşırdım açıkçası OBP ile alan bir liseden bile ilk 500'e giren 1 kişi dahi olsa var. İnşallah ben de ondan biri olurum.

Yok hocam hedefimi küçülteyim diyorum aslında benim okulumda geçen sene YKS de ilk 500'e 1 kişi, ilk bine 2 kişi, ilk 5 bine 6 kişi, ilk 10 bine 9 kişi, ilk 50 bine 23 kişi, ilk 100 bine 48 kişi girmiş belki ben de ilk bine girenlerden biri olabilirim benim lisemde bile ilk 500'e giren bir kişi varmış ben de bu bilgiyi bu sabah gördüm arkadaşım attı şaşırdım açıkçası OBP ile alan bir liseden bile ilk 500'e giren 1 kişi dahi olsa var. İnşallah ben de ondan biri olurum.
Hedef küçültmenize gerek yok. Aksine hedefiniz her zaman yüksek olsun. Siz ben 10.000 e girsem yeter ya derseniz muhtemelen 7.500-15.000 arası bir şey yaparsınız. İnanın 4 senede başaramayacağınız bir şey yok. Benim hazırlıktan mükemmel bir arkadaşım var mesela çocuk 160.000 sıralama yapıp mezuna kalıyor. 70 obp ile 1500. oluyor. Uğraşırsanız yapamayacağınız bir şey değil asla. Yeter ki hedef düşürmeyin. Hep yükseltin. Çünkü zaten ilk 10 bindeki insanların çoğusu sınavın hemen tüm sorularını normal zamanda çözebilecek kapasitede oluyor. Sorular o kadar zor değil yani mesele çalışmak ve strateji geliştirmek

Yeni konular

Geri
Yukarı