YTÜ elektrik mühendisliğinden mekatronik mühendisliğine nasıl geçilir?

Gordrhain

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Palyaço
Bu sene 23K sıralama ile Yıldız Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümü kazandım. Ancak mekatronik mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum. İzlemem gereken adımlar nelerdir? Açıklayabilecek var mı?

Bazı üniversitelerde kendi bölümleri arasında geçiş oluyor diye biliyorum, yatay geçiş ile bir öğrenci işlerinden ya da danışman hocandan bilgi alsan daha sağlıklı olur.

Bazı üniversitelerde kendi bölümleri arasında geçiş oluyor diye biliyorum, yatay geçiş ile bir öğrenci işlerinden ya da danışman hocandan bilgi alsan daha sağlıklı olur.
Hocaya sorduğumda bana puanının yetmesi lazım demişti ama zaten 23K yapmışken 21K ile kapatmış bir bölümün puanları doğal olarak benimkinden yüksek olacak. Daha düşük sıralamalı bir bölümede geçmeyi düşünmediğim için işin mantığını tam anlayamadım.

Hocaya sorduğumda bana puanının yetmesi lazım demişti ama zaten 23K yapmışken 21K ile kapatmış bir bölümün puanları doğal olarak benimkinden yüksek olacak. Daha düşük sıralamalı bir bölümede geçmeyi düşünmediğim için işin mantığını tam anlayamadım.
Sıralama veya puanın yetmiyorsa maalesef pek seçenek yok gibi gözüküyor hocam.

Bu sene 23K sıralama ile Yıldız Teknik Üniversitesi elektrik mühendisliği bölümü kazandım. Ancak mekatronik mühendisliğine geçiş yapmak istiyorum. İzlemem gereken adımlar nelerdir? Açıklayabilecek var mı?
2 dönem elektrikte okuyacaksın, sınavlara girerek GANO oluşturacaksın. Okulun yatay geçiş tarihlerinde ''kurum içi'' yatay geçişe başvuracaksın. Mekatronik bölümünün taban puanı elektrikten düşükse YKS puanı ile EK-1 geçiş de deneyebilirsin.

Okulun prosedürlerini bilmiyorum ama 1 veya 2 dönem elektrikte okuyacaksın, sınavlara girerek GANO oluşturacaksın. Okulun yatay geçiş tarihlerinde ''kurum içi'' yatay geçişe başvuracaksın. Mekatronik bölümünün taban puanı elektrikten düşükse YKS puanı ile EK-1 geçiş de deneyebilirsin.
Mekatronik, elektrik mühendisliğinden daha yüksek hocam. Hazırlıkta başarı sergilersen geçiş için gereken GANO'yu oluşturabiliyor muyum?

Hocam yapman gereken YTÜ mühendislik fakültesi bölümüne gitmek veya gidemiyorsan aramak. Sekreter vs. gibi insanlara sorman gerekiyor bunu çünkü bu konunun detayları üniversiteden üniversite ye bile değişebilecek bir konudur. Öyle 2 yıllıktan 4 yıllığa sınav ile geçiş gibi bir net cevap buradaki kaç insan verebilir, daha önce böyle bir tecrübesi olan verir anca.

Hocam yapman gereken YTÜ mühendislik fakültesi bölümüne gitmek veya gidemiyorsan aramak. Sekreter vs. gibi insanlara sorman gerekiyor bunu çünkü bu konunun detayları üniversiteden üniversite ye bile değişebilecek bir konudur.
Tamamdır hocam anladım.
Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Geri
Yukarı