Yük Olunca Kasadan Tiz Ses Geliyor

Coil whine sorunu mevcut. Parçaları test ederek ekran kartında mı yoksa güç kaynağında mı olduğu tespit edilip garantisi var ise garantiye gönderilmesi gerekiyor. Garantisi yoksa yapılabilecek pek bir şey yok. Parçanın bobinin değişmesi lazım. Aynı bobini kolay kolay bulamazsın. Ayrıca bunu yapacak elektronikçi de senden ücret talep edecektir.
Peki ses dışında başka bir sıkıntısı var mı bu dediğiniz olay da ? Eğer yoksa ve zarar vermiyor ise göndermeye gerek yok diye düşünüyorum.
İnce ıslık gibi çıkanlar coil whine oluyor, cızırtılı çıkanlara başka bir şey deniyordu tam hatırlamıyorum. Ama ikiside ekran kartında çıkabilir, illa psu da çıkacak diye bir şey yok. Ama dediğiniz gibi yüksek ihtimalle bu tür durumlar PSU dan kaynaklanıyor.

Arkadaşın problemine gelince:
Yüksek ihtimal ekran kartınızdan geliyordur, yada psu'nuzdan. Tam anlayabilmemiz için tek tek parçaları çıkartıp sesin olup olmadığına bakmanız lazım. Her halükarda psu da olsa ekran kartı da olsa o sesler bobinlerden geliyor. Herhangi bir şekilde fps'e etkisi yok. Herhangi bir şekilde sisteminize zararı yok. Ses dışında bir etkisi yok yani. O yüzden sizi çok rahatsız etmiyorsa kafaya takmayın. Şahsen ben 15.000TL civarı verip bir sistem topladım birkaç hafta önce. Ekran kartımda coil whine çıktı. 5600 TL ye almıştım ekran kartını :D İlk başlarda ben de kafaya taktım fakat sonradan alışıyorsun. Takma yani kafaya kardeşim.
Ses dışında cidden herhangi bir sorunu yok ise göndermem. Dediğim gibi kulağı/kafayı kasaya sokmadan duyulmuyor :D çok az bir ses zaten rüzgar sesi olsa o sesin yanında rüzgar sesi bastırır.
B
Coil whine sorunu mevcut. Parçaları test ederek ekran kartında mı yoksa güç kaynağında mı olduğu tespit edilip garantisi var ise garantiye gönderilmesi gerekiyor. Garantisi yoksa yapılabilecek pek bir şey yok. Parçanın bobinin değişmesi lazım. Aynı bobini kolay kolay bulamazsın. Ayrıca bunu yapacak elektronikçi de senden ücret talep edecektir.
Bu arada coil whine denilen olayın sesi bu videoda ki gibi ise çıkan ses bunun gibi değil
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu ses coil whine olayı ise bunun ile alakası yok. ince tiz bir ses çıkıyor oyunda iken fakat duyulmuyor bile. Şans eseri kasa kapağını açınca ve kafamı kasaya soktuğum zaman fanları dinlicektim denk geldim :D

Son düzenleme:
Peki ses dışında başka bir sıkıntısı var mı bu dediğiniz olay da ? Eğer yoksa ve zarar vermiyor ise göndermeye gerek yok diye düşünüyorum.

Ses dışında cidden herhangi bir sorunu yok ise göndermem. Dediğim gibi kulağı/kafayı kasaya sokmadan duyulmuyor :D çok az bir ses zaten rüzgar sesi olsa o sesin yanında rüzgar sesi bastırır.
B
Bu arada coil whine denilen olayın sesi bu videoda ki gibi ise çıkan ses bunun gibi değil
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Bu ses coil whine olayı ise bunun ile alakası yok. ince tiz bir ses çıkıyor oyunda iken fakat duyulmuyor bile. Şans eseri kasa kapağını açınca ve kafamı kasaya soktuğum zaman fanları dinlicektim denk geldim :D

O sesler bobinden bobine değişkenlik gösterir. Kimisi ıslık şeklinde, kimisi cızırtı, kimisi de elektrik dalgalanması şeklinde olur. Ürün, bobin sesi için garantiye de gönderilmez. Çünkü bizzat deneyimledim ki elimde bobin sesi yapan bir ürün, başka bir evde yapmadı. Evine gelen akımın bile rolü büyük. Dikkat edilmeyecek kadar az bir ses ise demene göre umursama.

O sesler bobinden bobine değişkenlik gösterir. Kimisi ıslık şeklinde, kimisi cızırtı, kimisi de elektrik dalgalanması şeklinde olur. Ürün, bobin sesi için garantiye de gönderilmez. Çünkü bizzat deneyimledim ki elimde bobin sesi yapan bir ürün, başka bir evde yapmadı. Evine gelen akımın bile rolü büyük. Dikkat edilmeyecek kadar az bir ses ise demene göre umursama.
Teşekkürler. Dediğim gibi duymak için kulağı sokuyorsun. Konu kilit

Cızırtı da bobinlerin yüksek veya dengesiz akım altında gerilmesinden kaynaklanıyor. Bu da genellikle PSU'larda olur. Çünkü PSU'lar gerilimi tutar.

Ekran kartlarında ise ıslık durumu oluyor genelde. Ek olarak her ekran kartı her an coil whine yapmaz. Mesela oyunlarına göre bile değişebilir. Hatta ve hatta bazı oyunların menüsünde coil whine olurken, oyun oynarken o ses ortadan kalkabilir.
Ekran kartında cızırtı olduğu durumlarda oluyor. Bunu sadece psu ya bağlayamayız. Ek olarak bazı oyunlarda oyun menüsünde coil whine olup oynarken sesin ortadan kalkmasının fps ile alakası var.

Coil Whine'nın etkisi fps yükseldikçe daha da artıyor. Doğal olarak lobby deyken oyunda fps limiti yoksa güçlü bir ses duyabilirsin, oyunu oynarken fps doğal olarak lobby ye göre daha az olacağından dolayı ses azalacaktır.

Fakat benim gibi 1080ti kullanan kişilerde bu pek mümkün değil. Her türlü yüksek fps i alıyorsun . Zaten 100+ fps i geçtiğin coil whine yi anlıyorsun. Gittikçe de artıyor. 1440p çözünürlükte bahsetmek istemiyorum bile.

Dediğiniz gibi, coil whine'nın bir çok nedeni olabilir. Psu, Ekran Kartı ve yüksek ihtimal prizden gelen akım. Akım koruyucu & sabitleyici kullanarak bu problemi çözen bir çok kişi tanıyorum, aynı zamanda çözemeyen bir çok kişi de tanıyorum :D Tamamen şans işi, yapacak bir şey yok yola devam arkadaşlar.

B

Bu videodaki ses bende de mevcuttur. Hatta bazen kasayla beraber çalışma masası titreşime geçiyor. Acil bir durum söz konusu mudur acaba?

Ekran kartında cızırtı olduğu durumlarda oluyor. Bunu sadece psu ya bağlayamayız. Ek olarak bazı oyunlarda oyun menüsünde coil whine olup oynarken sesin ortadan kalkmasının fps ile alakası var.

Coil Whine'nın etkisi fps yükseldikçe daha da artıyor. Doğal olarak lobby deyken oyunda fps limiti yoksa güçlü bir ses duyabilirsin, oyunu oynarken fps doğal olarak lobby ye göre daha az olacağından dolayı ses azalacaktır.

Fakat benim gibi 1080ti kullanan kişilerde bu pek mümkün değil. Her türlü yüksek fps i alıyorsun . Zaten 100+ fps i geçtiğin coil whine yi anlıyorsun. Gittikçe de artıyor. 1440p çözünürlükte bahsetmek istemiyorum bile.

Dediğiniz gibi, coil whine'nın bir çok nedeni olabilir. Psu, Ekran Kartı ve yüksek ihtimal prizden gelen akım. Akım koruyucu & sabitleyici kullanarak bu problemi çözen bir çok kişi tanıyorum, aynı zamanda çözemeyen bir çok kişi de tanıyorum :D Tamamen şans işi, yapacak bir şey yok yola devam arkadaşlar.

Dostum FPS ile alakası yok. Son derece düşük sistem isteyen birkaç oyunda sadece menüde ses duyduğumu biliyorum. Herhalde GTX 1070'e dandik diyemeyiz. Bu sesi oyun içi ile menü arasındaki FPS farkının az olduğu oyunlarda gördüm. Bu, bana kalırsa optimizasyon ile alakalı bir durum gibi gözüküyor. Kaldı ki FPS farklılıklarının çıkaracağı ses de bobine binen yük ile doğru orantılıdır.

Sonuç olarak konuyu açan arkadaşa dönecek olursak; dediğimiz gibi bobin sesi bir problem değildir. Aşırı rahatsız edici bir ses yoksa takmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Bende de GTA 4'ün oyuna geçiş ekranında bu sorun oluyordu. FPS'ye baktığımda 5000 gibi anlamsız rakamlara çıktığı zaman güç kaynağından tiz ses geliyordu. Ama oyun içi oynandığında hiçbir sorun yok. Rivatuner programından FPS'yi 300 limitli yapınca ses gelmemeye başladı.

Güç kaynağının kablolarını kontrol edin. Tam takılmamış olabilir. Farklı prizde deneyin prizle alakalı durum da olabilir.

Bende de GTA 4'ün oyuna geçiş ekranında bu sorun oluyordu. FPS'ye baktığımda 5000 gibi anlamsız rakamlara çıktığı zaman güç kaynağından tiz ses geliyordu. Ama oyun içi oynandığında hiçbir sorun yok. Rivatuner programından FPS'yi 300 limitli yapınca ses gelmemeye başladı.

Güç kaynağının kablolarını kontrol edin. Tam takılmamış olabilir. Farklı prizde deneyin prizle alakalı durum da olabilir.

O ses tamamen FPS'e bağlı bir enerji dalgalanması sonucunda çıkıyor hocam. Kablo ve priz ile alakası yok. Çünkü denendi. Ben de o sesi GTA V'in bir sahnesinde alıyorum FPS aşırı fırlayınca. Muhtemelen ani FPS dalgalanması bobinlere yansıyor. Kaldı ki kulağını dayamadan duyulacak bir ses değil.

Usta bir video çektim ses için fakat nasıl size ulaştırabilirim bilmiyorum. Bu arada oyun açıldığı gibi ses gelmeye başlıyor kapatınca tekrar gidiyor. FPS max 144 ayarlı olduğuna rağmen böyle, OC vs yapılmadı da.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı