Çözüldü Yüksek boyutlu MP4 dosyası nasıl kayıpsız olarak parçalara bölünür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Elimde 80GB boyutlu bir MP4 video var, herhangi bir kayıp olmadan 3.5GB olarak parça parça bölmek istiyorum. Yani 22 parça olacak. Nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MP4Box ile denedim ve videoyu boyutlarına göre parçalarına ayırabildim:
kaynak-video.png

boyuta-göre-ayrılmış-videolar.png

videolar.png

Şimdi yapman gereken şunlar:
- Sistemine uygun MP4Box'u buradan indir:
- Setup dosyasını çalıştır, sadece MP4Box'un tiki kalsın ve kurulum yerini seçip kur.
- Videonun olduğu klasörü aç ve videonun ismini boşluksuz bir isimle değiştir. Örneğin video ismi "80 GB Video" ise bunu "Video" yap.
- Dosya gezgininin üstündeki adres çubuğuna cmd yazıp o klasörde CMD'yi çalıştır.
- CMD ekranına mp4box -splits 3670016 videoismi.mp4 yazıp Enter'a bas video bölünmeye başlayacak. Yazdığım koddaki sayı 3.5 GB'ın KB cinsinden değeri. Farklı boyutlarda parçalamayı istiyorsan boyutu KB cinsinden yaz.

Dosya boyutu yok maalesef. Ancak onu video boyutu ve süresine göre tahmini deneyebilirsin. 15 dakikalık 10 GB bir dosyayı 5'er dakikalık kesmek gibi. Elindeki videonun süresini 22'ye bölsen boyut tutmaz mı?
Hocam videolarda yavaş ve karanlık sahneler az boyutta olurken hareketli ve rengarenk sahneler ise yüksek boyutta oluyor, bu yüzden eşit süreye bölmek her zaman aynı dosya boyutunu vermeyecektir.
Format Factory ile fast clip yapılabilir. Deneyiniz.
Dönüştürme yapacaksanız hiçbir zaman kayıpsız olmaz bu arada.
Dönüştürme yapmayacağım, boyut olarak parçalara ayırabiliyor muyum Format Factory ile?
FFmpeg ile hiç encode bile etmeden kalitede hiçbir değişiklik olmadan videoları kırpabilirsin.
ffmpeg -ss 00:00:00 -i input.mp4 -to 00:02:00 -c copy output.mp4
Örneğin bu kod videonun başlangıcından ikinci dakikaya kadar kırpar.
Peki boyut olarak nasıl ayarlayabilirim? Her parça maksimum 3.5GB olacak şekilde?

Ben bunu sadece Android'de var sanıyordum Windows'da da varmış. Eskiden telefonda bunu kullanıyordum gayet iyi ve basit bir program, öneririm.

Evet çok güzel bir program, açık kaynak kodlu olup geliştiricisinin güncel tutması da bir artı. Piyasada reklamsız, ücretsiz, kaliteli, basit video kırpma programı açığını tek başına kapatıyor.

Evet çok güzel bir program, açık kaynak kodlu olup geliştiricisinin güncel tutması da bir artı. Piyasada reklamsız, ücretsiz, kaliteli, basit video kırpma programı açığını tek başına kapatıyor.
Hocam şimdi siz reklamsız deyince baktım da Android'de bahsettiğimle alakası yokmuş, isim benzerliğiymiş sadece.

Sizin bahsettiğiniz programa da baktım o da FFmpeg altyapısını kullanıyormuş. Gördüğüm çoğu FFmpeg altyapısını kullanan programlar da ücretsiz ve açık kaynaklıydı zaten. FFmpeg gibi CLI araçlar kullanamayan kişiler için iyi bir GUI alternatifi olur bahsettiğiniz VidCutter.

Format Factory ile fast clip yapılabilir. Deneyiniz.
Dönüştürme yapacaksanız hiçbir zaman kayıpsız olmaz bu arada.

FFmpeg ile hiç encode bile etmeden kalitede hiçbir değişiklik olmadan videoları kırpabilirsin.
ffmpeg -ss 00:00:00 -i input.mp4 -to 00:02:00 -c copy output.mp4
Örneğin bu kod videonun başlangıcından ikinci dakikaya kadar kırpar.

Vidcutter ile yapabilirsin basit bir ara yüzü var ve kayıpsız kırpıyor.
Maalesef dosya boyutunu ayarlayabilecek şekilde kesmeyi beceremedim... Seçenekleri yok ya da ben bilmiyorum, mp4box ise işe yaramadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı