Yüksek devir dizel motorlu arabaya zarar verir mi?

Zaten 90 HP araç yarışlık bir durum yok :D sadece meraktan sordum galiba fazla zararı olmaz ama hızlı kaldırmak tercihim.
Hocam ben de sizin gibi hızlı kaldırmayı seviyorum hatta ışıklarda arada patinaj yaparım free bird fonda çalarken, benzinli araç kullanıyorum. Artık düşük viteslerde vites kutusundan hırıltı geliyor dikkatli kullanmakta fayda var :D tabi benim kullandığım araç yaşlı 1998 model.

Hocam ben de sizin gibi hızlı kaldırmayı seviyorum hatta ışıklarda arada patinaj yaparım Free bird fonda çalarken, benzinli araç kullanıyorum. Artık düşük viteslerde vites kutusundan hırıltı geliyor dikkatli kullanmakta fayda var :D tabii benim kullandığım araç yaşlı 1998 model.

Allah tekerinize taş değdirmesin teşekkürler.

Hocam bu arabayı 2.5 3k devirde yürütemezsiniz bile.
2.500 devirde araç tüm gücünü almış oluyor. Gayette fazla fazla yürür o devirlerde. 4.600 devirde araca çok zarar vermez diyen biri için şaşılmayacak bir yorum. Bilginiz yoksa insanlara bilgisizliğinizle cevaplar yazmayın.
Dizel için 4.500 devir kabus gibidir. Arkadaş birde bunu vites yükseltmek için söylüyor. O araçta agresiflik isteniyorsa maximum 3.500 devir vites yükseltimidir. 4.500 devirle arabanın canına okursun

2.500 devirde araç tüm gücünü almış oluyor. Gayet de fazla fazla yürür o devirlerde. 4.600 devirde araca çok zarar vermez diyen biri için şaşılmayacak bir yorum. Bilginiz yoksa insanlara bilgisizliğinizle cevaplar yazmayın.
Dizel için 4.500 devir kabus gibidir. Arkadaş bir de bunu vites yükseltmek için söylüyor. O araçta agresiflik isteniyorsa maximum 3.500 devir vites yükselti midir? 4.500 devirle arabanın canına okursun.

Peki acele olduğunda ayda 1 2 kez fazla zarar verir mi?

Araç 2014 Dacia duster 1.5 90 bg bir gücü var. Zaten araba Max 6bin devir çeviriyor, 4-5 bin devirde vites atmak arabaya zarar verir mi?
Hayır zarar vermez, aksine faydası olur. O "Dizel yüksek devir çevirmez" konusu çok ayrı bir durum. Yeni araçlarda devir kesici bulunduğundan zaten güvenli olan aralıkta çalışır.
Yüksek devirin faydası ise dizelin kurumu motorda toplanmaz ve atılımı gerçekleşir. Eğer düşük devirde kullanırsanız EGR. DPF tıkanıklığı, motorda kurum bağlamadan dolayı emişin kısıtlanması, supap arasında kalan kurumun mototra yağ kaçmasına neden olmaıs gibi sorunlar yaratır. Dizel araçlar 2000 devirin altına çok inmemeli. Yüksek devirde sıkıntı yok çünkü fabrika zaten güvenli olan aralığı size sunuyor.

Hayır zarar vermez, aksine faydası olur. O "Dizel yüksek devir çevirmez" konusu çok ayrı bir durum. Yeni araçlarda devir kesici bulunduğundan zaten güvenli olan aralıkta çalışır.
Yüksek devirin faydası ise dizelin kurumu motorda toplanmaz ve atılımı gerçekleşir. Eğer düşük devirde kullanırsanız EGR. DPF tıkanıklığı, motorda kurum bağlamadan dolayı emişin kısıtlanması, supap arasında kalan kurumun mototra yağ kaçmasına neden olmaıs gibi sorunlar yaratır. Dizel araçlar 2000 devirin altına çok inmemeli. Yüksek devirde sıkıntı yok çünkü fabrika zaten güvenli olan aralığı size sunuyor.
Hocam ne anlatıyorsun adam 4-5 bin devirden bahsediyor zararı olmaz faydası olur diyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı