Yüksek disk kullanımı sorunu

Donanımsal bir performans kaybı yaşadığınız HDD kullanmanızdan belli, diğer arkadaşların da söylemiş olduğu gibi. Bir SSD almak size ilaç gibi gelecektir. Yavaş yavaş Windows 10'u HDD ile kullanmak imkansızlaşmaya doğru gidiyor.
Aynen öyle. SSD almak en mantıklısı. Yada 8.1 kurun. (7'de olabilir.)

Donanımsal bir performans kaybı yaşadığınız HDD kullanmanızdan belli, diğer arkadaşların da söylemiş olduğu gibi. Bir SSD almak size ilaç gibi gelecektir. Yavaş yavaş Windows 10'u HDD ile kullanmak imkansızlaşmaya doğru gidiyor.
Merhabalar kısa bir aradan sonra.Samsung 870 evo almayı düşünüyorum bu aralar.Hddmin okuma yazma hızı 160 mb civarlarında.Anakartım en fazla 600 mb destekliyor.Dediğim ssdnin de 560a 530 gibi bir hızı var.Aradaki 400 mblık fark bu fps drop sorununu ortadan kaldırı mı sizce?M2 nvm2 vs desteklemiyor anakartım.Onların hızı çok daha yüksek biliyorum ama.Sizce bu işimi görür mü?

Dediğimiz gibi disk kaynaklı ise tabii ki sorun çözülür. Zaten 870 EVO modeli SATA SSD'ler arasında en iyi modellerden bir tanesi.

@nbd9
Bu arada olay yalnızca hız farkı değil. Eğer olay sadece hız farkı olsaydı şu an SSD'ler çok daha düşük performans verirdi. IOPS ve erişim hızı gibi iki önemli faktör daha var. IOPS değeri HDD'lerde içeride bulunan kafadan ötürü belli bir seviyenin üstüne çıkamıyor. Aynı şekilde içeride bulunan kafa dönerek veri bulunduğu için erişim süresi SSD'lere kıyasla daha fazla oluyor. Bu iki değerin de SSD'lerde iyi olması sayesinde iyi bir performans elde ediliyor.

Yani demeye çalıştığım şey arada kocaman üç tane faktör var. Sorun diskte ise sorun düzelecektir.

Siz şu an bu SSD'yi oyun sorununuz ve sistem performansınız için alıyorsunuz. Bu durumlar için zaten NVME SSD'leri çoğu insan önermiyor. Size hız konusunda aşırı fazla gibi gelse de oyun ve günlük kullanım tarafında zaten SATA SSD de hayli hayli yetecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı