Yüksek fan hızı zararlı mı?

Albert01

Picopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
rtx 3050 laptop gpu
İşlemci
amd ryzen 5700 u
Merhaba, laptopum macun değişimi için servise yolladım. Servisten sonra sorunsuz çalışmaya başladı fakat fan hızları bir tık daha hızlı ve sesli çalışıyor. Oyunlar oynarken 70 derecen sonra sonra fan hızı oldukça hızlı dönüyor ve ses çıkarıyor, ardından sıcaklık tekrar 64 derecelere düşüyor ve fan hızı ve sesi eski haline geliyor. Bu olay sadece prize takılı iken oluyor. Bu olay servise götürmeden önce yaşandı. Acaba laptopa ya da fanlara bir zararı olur mu?

Fanın ömrü azalır onun haricinde bir şey olacağını sanmıyorum.

Artı -1 Eksi
Yüksek devirde ses yapabilir. Önemli olan sıcaklık değerlerinin iyi olması.

Laptoplar prize takılıyken daha performanslı çalıştığından dolayı daha fazla ısınacaktır. Fanlarda laptopu soğutmak için daha hızlı dönmesi gayet normal. Fanlar otomatikte olduğundan dolayı bir şey olacağını sanmıyorum.

Laptop şarj olurken ve oyunlar oynanırken işlemci fanı çok daha yüksek devirlerle döner, çünkü batarya şarj ünitesi kısmı da artan sıcaklığı bu sisteme eklemiş olur. Fanlar çok aşırı RPM'le dönerken şarjı keserseniz rahatsız edici fan sesi bir miktar kadar azalır. Sözü edilen bu çalışma şekli ve sıcaklık değerleri oyun sonrası için son derecede normaldir. Rulmanlar düşük ve yüksek RPM'e göre seçilebilmiş olacağından bu konuda merak edilecek veya çalıştırma şartlarına bağlı artan bu fan hızları için servise gidilecek bir durumu yoktur. Kolay gelsin.

Teşekkürler ederim herkese, macun değişiminden önce bu şekilde çalışmıyordu, doğal olarak normal çalışma şeklini bu sanıyordum. Bu durumun normal olmasına çok sevindim. Gönül rahatlığıyla kullanabilirim. Teşekkürler.

Yüksek devirde ses yapabilir. Önemli olan sıcaklık değerlerinin iyi olması.
Sıcaklık değerleri harika, boşta 42-50, ağır oyunlarda (rdr2 gibi) 70 dereceyi geçmiyor. Eskiden boşta 60-65 di, oyunlarda ise 90 a kadar çıkıyor ve oyun kasıyordu. Şuan 70 dereceden sonra fanlar çalışıyor ve sıcaklığı düşürüyor.

Sıkıntı yok hocam. Laptoplarda prizde değişiklik yapılmamışsa performans modunda olur.

Geri
Yukarı