Yüksek FPS Değerlerine Rağmen Kasma Sorunu

Saydek34

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sizce problem nedir? Bu değerlerde ekranın su gibi akması gerekirken kasmalar mevcut.

aaa.jpg

aaa.jpg

aa.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim değerlerim bu şekilde fakat dikkat ediyorum mV değeri diğer kartlarda 1000 civarında oluyor benim ise ''0''

Eki Görüntüle 157487

Dostum şu senin koyduğun görüntüde şuan ekran kartın herhangi bir işlem yapmıyor sadece masaüstü görüntüsünü renderlıyor o sebepten değerlerin düşük, bence bir GPU benchmark uygulamasıyla çalışırken değerlerini kontrol et. Birde Memory clock 1500 yazıyor orda görüyormusun sen 1500e ayarlamışsın, onun çok daha yüksek bir değer olması gerekiyor. En az 3100 civarlarında olması gerekiyor bence.

Son düzenleme:
Dostum şu senin koyduğun görüntüde şuan ekran kartın herhangi bir işlem yapmıyor sadece masaüstü görüntüsünü renderlıyor o sebepten değerlerin düşük, bence bir GPU benchmark uygulamasıyla çalışırken değerlerini kontrol et. Birde Memory clock 1500 yazıyor orda görüyormusun sen 1500e ayarlamışsın, onun çok daha yüksek bir değer olması gerekiyor. En az 3100 civarlarında olması gerekiyor bence.

Hocam o kısım ayar açısından en fazla 2000'e çıkıyor nasıl ayarlayabilirim o bölümü?

Muhtemelen kasma hdd veya işlemciden olmalıdır. İşlemcin çalışma yüzdelerini iyi takip et bir sorun yok ise hdd ye göz at derim.

Size şöyle izah edeyim isterseniz bilgisayarımda 240GB SSD ve 1 TB HDD mevcut oyunları her ikisine kurup test ettim fakat aynı problem devam etti sorunun SSD kaynaklı olabileceğini düşünmüyorum çünkü onu yeni aldım ve sistemde o bölüme kurulu bir sorun yok sadece HDD'de problem var ise bu duruma etki eder mi?

Sadece Fps'nin yüksek olması yetmez. İşlemcinizin de iyi olması gerekir. 30 Fps ve güzel bir işlemci ile kasmadan oynarken, kötü bir işlemciyle 60 Fps ile oynasanız bile bariz kasmalar görülebilir.

Katılıyorum. Bendede i7 4790 var ama ekran kartı gt 730 var. 20 FPS' de kasmadan oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani işlemci iyi olmadığından mı kaynaklanıyor bu problemler tam olarak?
Diğer oyunlarda da mı sorun böyle? Resimde gördüğüm kadarı ile GTA 5 galiba sorun oyundaki ayarlardan kaynaklı büyük ihtimal işlemciye yük bindiren bir ayar vardı onu kıs düzelir. Population muydu neydi sağa doğru yatmış stunlar vardı onları kıs biraz.

evet işlemcinin iyi olması lazım

Fx 8350 için tamam olumlu yorumlar gelmiyor fakat bu tarz FPS problemleri de çıkaracak bir işlemci olmadığını söylüyorlar.

Diğer oyunlarda da mı sorun böyle? Resimde gördüğüm kadarı ile GTA 5 galiba sorun oyundaki ayarlardan kaynaklı büyük ihtimal işlemciye yük bindiren bir ayar vardı onu kıs düzelir. Population muydu neydi sağa doğru yatmış stunlar vardı onları kıs biraz.

Shadow of mordor oyununda da aynı problem ve farcry 3 içinde aynı sorun aslında bilgisayarın genel FPS problemi yok sadece oyunlarda sorun oluyor tabir-i caizse yük bindiğinde.

Ekran kartı bellek frekansı o sanırım, amd bir kart kullanıyosan bile bugünlerde en düşükler bile 5600Mhz bellek frekansına çıkabililiyor. Ekran kartı tweaker programından bi baksana kaça ayarlı yanlışlıkla düşürmüş olabilirsin.

Bak bu resimde bile örnek bellek frekansı 2700Mhz görünüyor ki bu eski bir kart olan gtx 650 den bir örnek.
Eki Görüntüle 157396

Ekran kartı sürücün çok eski. 364.72 olan en güncel sürücüyü kur ve tekrar dene.

Geri
Yukarı