Yüksek FPS düşük akıcılık

kaaan_17

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar 144Hz 1 ms monitörüm var çoğu oyunda 100 FPS üzeri alıyorum. Ama sağa sola çevirince akıcılığın kaybolduğunu hissediyorum neden böyle oluyor söyleyebilir misiniz?

Bende psikolojik mi bilmiyorum ama 60 Hz monitörüm var ve 50 FPSde dahi kasma hissediyorum. Monitörünüz 144 Hz olduğundan olabilir. Muhtemelen V-Sync gibi FPS limitleme sistemiyle (oyun ayarlarında vardır) FPS değerinizin limitlenmesi lazım. Tabii 144 Hz alırsanız akıcı oynarsınız. FPS değerleri monitörün Hz değerini besleyemiyor gibi bir şey. Oyun ayarlarından monitörü oyun kaç FPS ise öyle yapın. Örneğin 120 FPS alıyorsanız 120 Hz ye düşürün. Ya da oyunun ayarlarını kısmayı deneyebilirsiniz. (Donanıma bağlı darboğaz sorunu olabilir.)

VSync açıkken monitör tazeleme hızından daha düşük FPS alırsanız evet öyle bir sıkıntı yaşarsınız. Aynı kareyi iki kere göstermek zorunda kalır monitör.

RAM kaynaklı olabilir. Ya da HDD.
ssd kullanıyorum 16 gb 3000mhz ram var
Bende psikolojik mi bilmiyorum ama 60 Hz monitörüm var ve 50 FPSde dahi kasma hissediyorum. Monitörünüz 144 Hz olduğundan olabilir. Muhtemelen V-Sync gibi FPS limitleme sistemiyle (oyun ayarlarında vardır) FPS değerinizin limitlenmesi lazım. Tabii 144 Hz alırsanız akıcı oynarsınız. FPS değerleri monitörün Hz değerini besleyemiyor gibi bir şey. Oyun ayarlarından monitörü oyun kaç FPS ise öyle yapın. Örneğin 120 FPS alıyorsanız 120 Hz ye düşürün. Ya da oyunun ayarlarını kısmayı deneyebilirsiniz. (Donanıma bağlı darboğaz sorunu olabilir.)
ultrada oynuyorum çoğu oyunu sabitlesemde illaki anlık fps düşüşü yaşıyorum
Donanımları belirtseniz?
NAKART
B450M-A Pro Max
BELLEK
XPG 16GB DIMM DDR4-3000
DEPOLAMA
Sandisk 480 GB SSD
EKRAN KARTI
Nvidia
EKRAN KARTI MODEL
Gaming RTX2060 6 GB DDR6 192B
EKRAN KARTI SERİ
Nvidia RTX
İŞLEMCİ
AMD
İŞLEMCİ MODELİ
3500 MPK 3.6GHz 16MB
İŞLEMCİ SERİ
Ryzen 5
GÜÇ KAYNAĞI
600W+80

ssd kullanıyorum 16 gb 3000mhz ram var

ultrada oynuyorum çoğu oyunu sabitlesemde illaki anlık fps düşüşü yaşıyorum
Mesela ortalama FPS değeriniz 80 ise ve anlık olarak 60a düşüyorsa oyun ayarlarından monitörü 60 hertz yapın. Örnek verdim, sizde nasılsa öyle yapın. Evet, monitörün akıcılığının düşmesi kötü olabilir ama sadece monitöre abanmamak gerek. Tüm sistemin birbirine uyması gerek. Ekran kartı, işlemci vb. ne bilmediğim için bir yorum yapamayacağım.

Yine de patlama vb. particle efektlerinin saçıldığı anlarda düşüşler olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı