Yüksek Frekans RAM vs Düşük Frekans RAM

iamtrippingballs

Hectopat
Daha fazla  
Merak ettiğim bir konuyu sormak ihtiyacı hissettim. Şimdi +3200 destekli bir anakarta 3200 MHz RAM taktığımızda RAM'i overclock etmeden 3200 MHz frekansta çalıştıramıyoruz. (Ya da ben yanlış biliyorum)Yani hangi frekans değerinde olursa olsun hiçbir RAM çıkabileceği maksimum frekansta çalışmıyor, yakın bir değerde çalışıyor overclock işlemi yapmadan. 2400 MHz ise 2133 MHz'de çalışıyor örneğin. Çoğu PC toplayan arkadaşın gözardı ettiği bir durum bence.
Soruma gelecek olursak Yüksek Frekans/Düşük Frekans RAM ne derece performansı etkiliyor?Malumunuz yüksek frekans RAM fiyatları tuzlu. Bu fiyata değer verdiği artılar nedir? FPS bazında 5-6'lık bir etkisi olduğunu okudum internette sadece. Çoğu kişi overclock yaparak anakartın verdiği maksimum frekans desteği kadar yükseltme yapılmayacaksa bir anlam ifade etmediğini belirtmiş. Bazıları gözle görülür pek bir fark hissedilmediğini çok ufak performans artışı sağladığını söylemiş. Bu konuda detaylı bilgi verebilirse bilgili arkadaşlar sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM frekansina soyle örnek vereyim 2133 MHz bir RAM 3000'e cikarilsa sadece 15 20 FPS fark eder ve RAM daha da ısınır ömrü azalır bana kalırsa hiç arttirmayin.

Geri
Yukarı