Yüksek ısıda oyun performansı düşüyor

Yigit.0

Centipat
Bilgisayarımı ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu ancak şöyle bir sıkıntı var, benim FPS oyunlarında örneğin CS, Valorant vb. oyunlarda PC'de yüksek ısı olunca 10-15 saniyelik donma oluyor. FPS bir anda 9'a-10'a düşüyor oyunlar sıkmaya başladı. Tadı kalmadı artık. Ben bunun fan kirliliğinden olduğunu düşünüyorum. Çözüm yolları var mı veya başka sebeplerden olabilir mi? Laptop ve 8 GB RAM'im var Intel Core i5.

Bilgisayarımı ilk aldığımda böyle bir sorun yoktu ancak şöyle bir sıkıntı var, benim FPS oyunlarında örneğin CS, Valorant vb. oyunlarda PC'de yüksek ısı olunca 10-15 saniyelik donma oluyor. FPS bir anda 9'a-10'a düşüyor oyunlar sıkmaya başladı. Tadı kalmadı artık. Ben bunun fan kirliliğinden olduğunu düşünüyorum. Çözüm yolları var mı veya başka sebeplerden olabilir mi? Laptop ve 8 GB RAM'im var Intel Core i5.
Kullandığınız depolama birimi nedir? (hdd/ssd) gibi.

Laptoplar da power thorttling diye bi olay vardır işlemci belli bir sıcaklığa çıktığında kendini soğutmak için mhz düşürür bundan dolayı olabilir fan ve termal macun bakımı yapın.

Bu konularda biraz acemiyim nerden bakıyoruz acaba 😶
Depolamadan dolayı değildir eski bilgisayarımda aynı sorun bende de vardı fan temizliği ve termal macun değişimi yapın düzelir cihaz ısınınca işlemci ve ekran kartı hızı düştüğü için droplar olmaya başlar.

Depolamadan dolayı değildir eski bilgisayarımda aynı sorun bende de vardı fan temizliği ve termal macun değişimi yapın düzelir cihaz ısınınca işlemci ve ekran kartı hızı düştüğü için droplar olmaya başlar.
%100 disk kullanımı FPS drop yaşatır yanlış bilgi vermeyin lütfen.
Bu konularda biraz acemiyim nerden bakıyoruz acaba 😶
1-Bilgisayarım menüsünü açın ve depolama biriminize sağ tıklayıp özellikler deyin.

1652892811760.png

2-Açılan menüden araçlar kısmına girin.

1652892887372.png

3-En iyi duruma getir'e tıklayın.

1652892941055.png

4- Diskin yanında "Katı hal sürücüsü" yazıyorsa SSD, "Sabit disk sürücüsü" yazıyorsa HDD'dir.

1652893019832.png

Dosya Ekleri

• 1652892930112.png
    1652892930112.png
    17,5 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
%100 disk kullanımı FPS düşmesi yaşatır yanlış bilgi vermeyin lütfen.

1-bilgisayarım menüsünü açın ve depolama biriminize sağ tıklayıp özellikler deyin.

Eki Görüntüle 1391752

Eki Görüntüle 1391754

3-En iyi duruma Getir'e tıklayın.

Eki Görüntüle 1391757

4- Diskin yanında "Katı hal sürücüsü" yazıyorsa SSD, "Sabit disk sürücüsü" yazıyorsa HDD'dir.

Eki Görüntüle 1391759

Görev Yöneticisi'nden gözüküyor zaten ne kadar kullandığı ki bu konuyu açan arkadaşta eğer böyle bir durum olsa belirtirdi ısınınca dediği için bende cihaz ısındığında niye FPS düşer bunun sebebini belirttim.

%100 disk kullanımı FPS düşmesi yaşatır yanlış bilgi vermeyin lütfen.

1-bilgisayarım menüsünü açın ve depolama biriminize sağ tıklayıp özellikler deyin.

Eki Görüntüle 1391752

Eki Görüntüle 1391754

3-En iyi duruma Getir'e tıklayın.

Eki Görüntüle 1391757

Eki Görüntüle 1391759

Dediklerini tek tek yaptım de HDD'ymiş özür dilerim bu arada çok geç döndüm. Bilgisayardaki yüksek bir oyunu silip düşük bir şey indirdim hala aynı sorun var. Bundan sonra ne yapmam gerektir?

Geri
Yukarı