Yüksek km dizel araç alınır mı?

Pentium G4560

Kilopat
Fiat linea almayı düşünüyoruz. İlgilendiğimiz araç taksi çıkması değil, kazası ve değişeni yok. Sadece birkaç parçada lokal boya var. İç kısmında herhangi bir deformasyon gözüme çarpmadı. Temiz görünüyor yani. Tek sıkıntısı Km'nin 50 bin düşürüldüğü söylendi. Şu anki Km'sine 50 bin daha ekleyince araç 280 bin Km'de oluyor. Bu da beni biraz tedirgin etti açıkçası. Bugün sanayiye gidecek test için ancak bir de buradaki insanların görüşünü almak istedim. Sizce alınır mı?

Araç 2012 model 1.3 Multijet makyajlı kasa easy paket bu arada.

Dizel motorların ömrü oldukça uzundur. Kötü kullanılsa dahi seni götürür. İstanbul'da Taksi olarak kullanılan, hiç masraf çıkarmamış 500.000km'de Egea gördüm.
Turboda falan ufak sorunlar yaşar mısınız bilemem ancak aşırı aşırı kötü kullanılmamışsa, yağı zamanında değişmişse rektifiye gibi masraflarla uğraşmazsınız.

Birkaç yıl boyunca 2010 model 1.3 Multijet linea kullanmıştım. Sonrasında wag grubu dizel araçlar ile yoluma devam ettim. Dizel tecrübeme dayanarak, uzun vadede kullanmak için yüksek kilometreli dizel araç alınmamalıdır. Bakımı zaten benzinli motorlara göre daha pahalı olan bu "az yakan çekici dizel araçlar" yaşlandıkça ve kilometre yaptıkça iyice hantallaşıyor. Yağ kaçağı var mı, turbosunda problem var mı diye kapsamlı bir ekspertiz yaptırmanı öneririm. Uzun vadeli kullanmayacaksanız dediklerimi boş verin, ekspertize verin ve yolunuza devam edin :)

280 bin çok yüksek değil. Dizel motorun neredeyse milyona kadar yolu var. Turbo'su iyiyse ve motorda çok bir problem yoksa alınabilir. Alırsanız eğer alt üst motor detaylı bakım yaptırın mutlaka.

Daha önce şirket aracı bir linea kullanmıştım 1.3 Multijet motorlu, yılını hatırlamıyorum fakat sanırım dediğinize yakın yıllarda. 200 bine gelmemiş o araçta bile bence performans çok düşüktü. Gerçekten sollamalarda falan tedirgin edici düzeydeydi. Dizellerdeki torku hiç hissedemedim. Ayrıca kendi 140 bindeki dizel aracımda bile özellikle turbo konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorum. 280 binde ben olsam almazdım. Fakat ayağımı yerden kessin yeter, performans ya da sonra satma derdim yok derseniz düşünülebilir lakin daha sonra yüklü masraf da çıkarabileceğini göz önünde bulundurun.

Dizel motorlar uzun ömürlü değil. Yukarıda bir arkadaş yazmış dayanaklı diye de fasa fiso o. Dizel motorlu araç 200k civarı Km'ye geldiğinde elden çıkartmaya bakacaksın. Elinde kalır yoksa. Mazot kurşunsuz benzinden pistir. Bu da dizel motorları erken ömürlü yapar. Ha tabii ki her dizel motorlu araç 200k Km'de pert olacak diye bir şey yok. Ancak performansı aşırı düşer. Tavsiyem benzinli araç almanız.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Keşke konunun girişine yazsaydım ancak şimdi aklıma geliyor, biraz da kendi beklentilerimden bahsetmek istiyorum.

Aracın performansı benim için öncelik değil, zaten çok fazla basmayı seven bir insan değilim. Önceliğim tamamen "beni sanayiyle ne derece muhatap eder" sorusu aslında. :D

Tabii ne olacağını kestirmek zor ancak araçtan genel beklentim, periyodik bakımlarını yaptırmam durumunda beni yolda bırakmaması. Genelde şehir içi, nadiren de olsa şehir dışı mesafelerde kullanılacak. Aldığımız zaman uzun süre satmayı düşünmüyoruz.

Bu söylediklerim de göz önünde bulundurulduğunda özellikle negatif yorum yapan arkadaşlar için daha alınabilir bir duruma geliyor mu bu araç acaba?

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Keşke konunun girişine yazsaydım ancak şimdi aklıma geliyor, biraz da kendi beklentilerimden bahsetmek istiyorum.

Aracın performansı benim için öncelik değil, zaten çok fazla basmayı seven bir insan değilim. Önceliğim tamamen "beni sanayiyle ne derece muhatap eder" sorusu aslında. :D

Tabii ne olacağını kestirmek zor ancak araçtan genel beklentim, periyodik bakımlarını yaptırmam durumunda beni yolda bırakmaması. Genelde şehir içi, nadiren de olsa şehir dışı mesafelerde kullanılacak. Aldığımız zaman uzun süre satmayı düşünmüyoruz.

Bu söylediklerim de göz önünde bulundurulduğunda özellikle negatif yorum yapan arkadaşlar için daha alınabilir bir duruma geliyor mu bu araç acaba?
Hayır. Yüksek km dizel araç insanı yorar. Hem kullanırken yorar hem de cebini yorar.

Geri
Yukarı