Yüksek km dizel araç alınır mı?

Bu söylediklerim de göz önünde bulundurulduğunda özellikle negatif yorum yapan arkadaşlar için daha alınabilir bir duruma geliyor mu bu araç acaba?
Ben pek uygun bulmuyorum ama başka alternatifin yoksa al. Şimdi araba almazsan hiç alamazsın.

Bütçeni 300-450 arası desek, belki 1.6i ES Civic veya 1.6 A4 bulunur ama masrafı ne olur o kısmı anlamam ben, belki başka alternatifler de vardır.

Multijet motorlar sağlam olur genelde bayağı. Başka bir alternatifin yok gibi gözüküyor o yüzden alabilirsin, şu zamanda araba almazsan zaten ileride hiç alamayabilirsin.

Araç duman atıyordu. Almaktan vazgeçtik, yorumlarınız için teşekkürler. :)
280 binde multijet motorunda duman atması çok kabul edilemez bir durum değil aslında tabi mavi duman atmıyorsa.
Yorumları okuyunca yine yoruldum. Bir arkadaş dizel motorlar uzun ömürlüdür yok taksi 500 bin yapmış falan filan hikaye anlatıyor 1.5 gram bilgisi ile. Dizel motorlar benzinli motorlara göre çok daha kısa ömürlüdür.
Enjektörü turbosu egrsi dpfsi daha hassas ve karmaşık yapıda oluşuyla bakımsızlığa hor kullanıma hiç gelmez. Bundan dolayıda ben şahsi olarak yüksek km dizel asla tavsiye etmem önermem almam ancak bakımları düzgün yapılmış düzgün kullanılmış araç dizel dahi olsa sizi 300 400 500 binlere kadar sorunsuz çok rahat götürür. Ondan dolayı 280 bin olması korkulacak bir şey değil ama 50.000km düşürülmüş oluşu mide bulandırır. Birde 50.000km olduğunu nasıl anladınız? Daha fazlada olabilir.

Araba motor ömrünü salt KM ile anlayamazsınız. Sanayideki usta ya da Exper vs. sadece motorun dışından fikir edinir. Genel gidişte, rölantide vs. sıkıntılı ses, titreşim veya aşırı düşük performsns varsa oradan bitlenebilirsin. Aracın yağına, suyuna, filtrelerine ve soruna gebe parçalarına iyi bakıp yenilersen uzun yıllar kullanırsın.
Bu arada İstanbul trafiğinde atıyorum 20.000 saat çalışır vaziyette ama KM olarak 150000 KM yapmış araçla 10.000 saat çalışır vaziyette 150000 KM yapmış araç bir değil. Araçlarda göz ardı edilen bir husus ve gözden kaçan asıl yıpratıcı etkenden biridir.

Araç tipine göre değişir. Ben 2009 Model Laguna 3 aldım 2021 Eylül ayında. 272.340KM‘de idi. Yetkili servis bakımlıydı öncesi. Bende baktım inceledim sürdüm. Ustaya gösterdim. Aldım. Şu anda 302.120KM’de. Ağır Bakımlarını yaptırdım. Hala sorunsuz biniyorum. Sıkıntı yaşamadım. Ama şöyle. Linea tarzı araçlar genelde taksi çıkması oluyor ve turbosunda özellikle sorun yaşanıyor. Çoğu 1.3 Multijet motor turbosu öterek geziyor piyasada. Sebebide düzgün kullanmamak. O yüzden dikkatlice iyi düşünüp baktırıp almak lazım.

Araç tipine göre değişir. Ben 2009 Model Laguna 3 aldım 2021 Eylül ayında. 272.340KM‘de idi. Yetkili servis bakımlıydı öncesi. Bende baktım inceledim sürdüm. Ustaya gösterdim. Aldım. Şu anda 302.120KM’de. Ağır Bakımlarını yaptırdım. Hala sorunsuz biniyorum. Sıkıntı yaşamadım. Ama şöyle. Linea tarzı araçlar genelde taksi çıkması oluyor ve turbosunda özellikle sorun yaşanıyor. Çoğu 1.3 Multijet motor turbosu öterek geziyor piyasada. Sebebide düzgün kullanmamak. O yüzden dikkatlice iyi düşünüp baktırıp almak lazım.
Turbo revizyonu 3.000₺
Sorun edilecek şeyler değil. Fiyattan düşer alırsın. Ama dediğiniz gibi araç temiz kullanılmış bakımlıysa sizin laguna gibi büyük ihtimalle 400 e kadar sorun çıkarmaz.

Tabi bu arada aracımın kilometresinin %70i uzun yolda yapıldığı için benim motor konusunda sorun yaşamamam normal. Sürekli şehir içi kullanılan araç daha fazla yıpranıyor

Turbo revizyonu 3.000₺
Sorun edilecek şeyler değil. Fiyattan düşer alırsın. Ama dediğiniz gibi araç temiz kullanılmış bakımlıysa sizin laguna gibi büyük ihtimalle 400 e kadar sorun çıkarmaz.
Ben sırf sıkıntı yaşamayım diye üst kapak bile açtırdım. Pistonlar ölçüldü sağlam diye ellenmedi. üst kapakta bulun eksantirik mili subaplar vs yenilendi tamamen. Enjektör turbo kontrol edildi. Elektronik ekipmanların pek çoğunu değiştirdim. Turbo basınç valfi, egr valfi vs ne varsa sıfır orijinal taktırdım

Fiat linea almayı düşünüyoruz. İlgilendiğimiz araç taksi çıkması değil, kazası ve değişeni yok. Sadece birkaç parçada lokal boya var. İç kısmında herhangi bir deformasyon gözüme çarpmadı. Temiz görünüyor yani. Tek sıkıntısı Km'nin 50 bin düşürüldüğü söylendi. Şu anki Km'sine 50 bin daha ekleyince araç 280 bin Km'de oluyor. Bu da beni biraz tedirgin etti açıkçası. Bugün sanayiye gidecek test için ancak bir de buradaki insanların görüşünü almak istedim. Sizce alınır mı?

Araç 2012 model 1.3 Multijet makyajlı kasa easy paket bu arada.
Hiçbir şeye inanma, yüksek kilometreli araç alınır. Ama kilometre düşürülme durumu olması kafa karıştırıcı. Eksperle uğraşmadan direkt kendi bildiğiniz bir motor ustasına (ama sakın adamın tavsiye ettiği yere gitmeyin, aralarında anlaşıp çürük araç verme ihtimalleri var) götür ve baktır. Onay verirse bir sıkıntı çıkmaz.

Hayır. Yüksek km dizel araç insanı yorar. Hem kullanırken yorar hem de cebini yorar.

Bizde 902 binde taksi çıkması albea var 2009 model,

Araçta bakımları düzgün yapıldığı sürece problem çıkarmıyor ozellikle Multijet motorlar bu konuda çok iyiler,

Ek olarak kapak bile açılmadı motorda ne ötme ne duman atma hiçbir problem yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı