Yüksek sesle müzik dinlemek kulaklara zarar verir mi?

Yaşamadım ya da yaşayıp farkına varmadım. Yüksek ses kulak zarının titreşim özelliğini yitirmesine bağlı olarak işitme kaybına neden olmaktadır.

Ses şiddetinin yüksek olması kokleadaki tüy hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir. Bu durum sesin şiddetine ve maruz kalma süresine bağlı olarak geçici ya da kalıcı duyma kaybına neden olabilir. Şiddeti 85 desibelin üzerinde olan sesler kulağa zarar verebilir.

Verir. Canlı kanıtı benim hayatım boyunca tedavi edilemeyecek bir hastalık yarattı bende. Yıllarca yüksek sesli müzik dinledim kulağım kalıcı olarak çınlamaya başladı 4 senedir bu hastalık ile yaşıyorum tedavisi yok. Yüksek sesli bir konserden çıktıktan sonra kulağın 10-15 dakika çınlar ya onu ömür boyu hiç geçmeyen geceleri uyutmayan halde düşün. Yüksek sesli müzik sakın ama sakın uzun süreli dinleme.

Verir. Canlı kanıtı benim hayatım boyunca tedavi edilemeyecek bir hastalık yarattı bende. Yıllarca yüksek sesli müzik dinledim kulağım kalıcı olarak çınlamaya başladı 4 senedir bu hastalık ile yaşıyorum tedavisi yok. Yüksek sesli bir konserden çıktıktan sonra kulağın 10-15 dakika çınlar ya onu ömür boyu hiç geçmeyen geceleri uyutmayan halde düşün. Yüksek sesli müzik sakın ama sakın uzun süreli dinleme.

Biraz belirtilerini anlatır mısınız kıymetli hocam?

Biraz belirtilerini anlatır mısınız kıymetli hocam?
Belirtisi basit. Normalde kulak çınlaması 10-15 dakika belki 1 günde geçerken seninki geçmiyor. Doktora gidiyorsun herhangi bir sorun gözükmüyor kalıcı olarak kulağın sürekli tiz bir seste çınlıyor ama. Tinnitus adı merak ediyorsan araştır.

Belirtisi basit. Normalde kulak çınlaması 10-15 dakika belki 1 günde geçerken seninki geçmiyor. Doktora gidiyorsun herhangi bir sorun gözükmüyor kalıcı olarak kulağın sürekli tiz bir seste çınlıyor ama. Tinnitus adı merak ediyorsan araştır.
Tedavisi yok mu peki hocam? En azından ilaçlar ile rahatlatılmıyor mu?

Tedavisi yok mu peki hocam? En azından ilaçlar ile rahatlatılmıyor mu?
Yok hocam bir kaç şey denendi ama hep olumsuz sonuç. Çoğu devlet büyüğünde bile bu hastalık varmış zaten. Sadece stres seviyem azalınca, mutluyken geceleri biraz daha azalıyor ama hiç bir zaman o sessiz ortam olayı olmayacak benim için. Kısacası yüksek sesle dinleme ve uzun süre dinleme arada bir çıkar kulakların rahatlasın.

Yok hocam birkaç şey denendi ama hep olumsuz sonuç. Çoğu devlet büyüğünde bile bu hastalık varmış zaten. Sadece stres seviyem azalınca, mutluyken geceleri biraz daha azalıyor ama hiçbir zaman o sessiz ortam olayı olmayacak benim için. Kısacası yüksek sesle dinleme ve uzun süre dinleme arada bir çıkar kulakların rahatlasın.

Allah bu mübarek günlerde size bol sabır, şifa ve dayanma gücü versin hocam. Allah sizden razı olsun, sayenizde kulaklıkla uzun saatler takılmaya tövbe ettim, Bluetooth kulaklık alacaktım vazgeçtim. Çok sağ olun.

Geri
Yukarı