Yüksek sistemli PC'de takılmalar ve oyundan atma sorunu

Oyuncu42

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar sistemimi alalı sadece 6 ay oldu ve termal macun yenilemesi hariç tozlanmaya karşı her zaman temizliğini yaptım. Bugüne kadar bir problem yoktu, fakat son 2-3 haftadır bilgisayarım Google Chrome da iken takılmalara başladı. Mesela pencere haline getirip hareket ettiğimde takılıyor. Mount and Blade Bannerlord'da hiç takılmalar olmuyordu şimdi giriyorum savaş sahnelerdin de kasma takılma olmuyorken bir şehire girerken çıkarken inanılmaz geç oluyor bildiğiniz takılıyor. Bu sorunları 2-3 haftadır yaşıyorum zaten fakat bir de 2 gündür valorant CS:GO oynarken hata mesajı dahi vermeden direk oyundan atmalar başladı.

Format attım yine düzelmedi.
GPU-CPU sıcaklık kontrollerini yaptım sıcaklıklar normaldi.
Ekran kartı sürücüsü güncel.
HD-Tune'den HDD-SSD kontrolünü yaptım bunlarda da sıkıntı yok.

Lütfen yardımcı olun neden böyle yapıyor çok yüksek meblağa aldım bilgisayarımı ve böyle sorunlar olması beni üzüyor.

Sistemim:
MSI NVIDIA RTX2060 GAMING.
AMD Ryzen 5 3600X Xigmatek Aurora 240 2x120mm sıvı soğutucu.
HYPERX 4x8 32 GB 3600Hz RAM.
480 GB Samsung SSD Seagate 2TB 7200RPM 256MB HDD.
X-Power 650 Watt PSU.

Merhabalar sistemimi alalı sadece 6 ay oldu ve termal macun yenilemesi hariç tozlanmaya karşı her zaman temizliğini yaptım. Bugüne kadar bir problem yoktu, fakat son 2-3 haftadır bilgisayarım Google Chrome da iken takılmalara başladı. Mesela pencere haline getirip hareket ettiğimde takılıyor. Mount and Blade Bannerlord'da hiç takılmalar olmuyordu şimdi giriyorum savaş sahnelerdin de kasma takılma olmuyorken bir şehire girerken çıkarken inanılmaz geç oluyor bildiğiniz takılıyor. Bu sorunları 2-3 haftadır yaşıyorum zaten fakat bir de 2 gündür Valorant CS:GO oynarken hata mesajı dahi vermeden direk oyundan atmalar başladı.

Format attım yine düzelmedi.
GPU-CPU sıcaklık kontrollerini yaptım sıcaklıklar normaldi.
Ekran kartı sürücüsü güncel.
HD-Tune'den HDD-SSD kontrolünü yaptım bunlarda da sıkıntı yok.

Lütfen yardımcı olun neden böyle yapıyor çok yüksek meblağa aldım bilgisayarımı ve böyle sorunlar olması beni üzüyor.

Sistemim:
MSI NVIDIA RTX2060 GAMING.
AMD Ryzen 5 3600X Xigmatek Aurora 240 2x120mm sıvı soğutucu.
HyperX 4x8 32 GB 3600Hz RAM.
480 GB Samsung SSD Seagate 2TB 7200RPM 256MB HDD.
X-Power 650 Watt PSU.

Garantiye gönderin?

Belirtmediğiniz için yazıyorum. BIOS sıfırlamayı denediniz mi? BIOS'unuz güncel mi?

Yok güncellemedim günceldir diye düşünmüştüm güncellersem sorun düzelebilir mi?
Garantiye gönderi

Garantiye gönderin?
Vatan'dan almıştım ve garantiye verirsem 2 hafta en az gelmez bununla uğraşmak istemiyorum belki yazılımsal dır diye buradan sorarak halletmek istedim.

Güncelleme varsa, yapıp deneyin hocam.

6 aydır olmayıp şimdi olmaya başlaması garip. Virüs girdi diye düşündüm ama format atmışsınız. Peki sürücülerinizden biri otomatik güncellemeyle güncellenmiş ve sistemi bu hale getirmiş olabilir mi? Bence işlemci ve ekran kartının bir önceki sürücülerini deneyin.

BETA BIOS'u değil bir önceki olan stabil BIOS sürümünü deneyin.

1615320545097.png

6 aydır olmayıp şimdi olmaya başlaması garip. Virüs girdi diye düşündüm ama format atmışsınız. Peki sürücülerinizden biri otomatik güncellemeyle güncellenmiş ve sistemi bu hale getirmiş olabilir mi? Bence işlemci ve ekran kartının bir önceki sürücülerini deneyin.

Bende virüsten şüphelendim ESET ile tam arama yaptım ne olur nolmaz yine de format attım düzelmedi. Sürücüleri nasıl eski sürüme getireceğim.

Geri
Yukarı