Yüksek Watt'lı PSU Düşük Watt İsteyen Bilgisayarda Sorun Çıkartır mı?

LiVAA

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
bilgiportall.blogspot.com
Arkadaşlar PSU alacağım. Sistemi hesapladım sisteme 500 Watt bir PSU yetiyor fakat ilerde yine sisteme ekleme falan yapmayı düşünüyorum. RAM ekran kartı vs. 700W power alacağım Cooler Master ama bu Watt olayı kafamı karıştırıyor. Yani boşta hemen hemen bir 200 watt kaldıgını varsayarsak bu boşta kalan Watt'ın PC'ye zararı olur mu? Yani sorun cıkarır mı? Sistemde kararsızlık, stabil filan sorunu inşallah yaşamayız diye sormak istedim sizlere. Acaba tecrübeli bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz lütfen?

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç ile voltajı karıştırmayın. Güç değişken, voltaj sabittir.
700W bir güç kaynağı var ise, bu bilgisayara 700W güç aktarılır anlamına gelmiyor. Bilgisayar, hesapladığınız kadar güç çeker en fazla. 400W ise 400W güç tüketir. Geriye kalan kısım ise güç kaynağının çıkabileceği değerdir.
Voltaj mantığı ile yaklaşmayın Watt'a.

Güç ile voltajı karıştırmayın. Güç değişken, voltaj sabittir.
700W bir güç kaynağı var ise, bu bilgisayara 700W güç aktarılır anlamına gelmiyor. Bilgisayar, hesapladığınız kadar güç çeker en fazla. 400W ise 400W güç tüketir. Geriye kalan kısım ise güç kaynağının çıkabileceği değerdir.
Voltaj mantığı ile yaklaşmayın Watt'a.

Peki böyle sistemlerde PC' nin kullanmadığı güç yine elektrik kaynağından çekilir mi? Yani boşta kalan kısım fazladan elektrik harcar mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı