Yükseköğretime Geçiş ''Savaşı''

muhendiskedibey

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Isparta - SDÜ
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği 2. Sınıf
Evet, 13 Mart saat 10.00 da yaklaşık 2.500.000 kişinin gelecekteki idealleri için savaşacağı bir ''sözde'' sınavdan bahsediyorum. Elbette bu sınava sosyalden katılanlar olacaktır, tıpkı benim gibi geçen sene istediği yer olmamış mezunlar, bu sene 12. sınıf olanlar veya öylesine girecek olanlar. Lafı çok uzatmadan söylemem gerekirse, sizlerden ufak bir ricam var. Bu ''sözde'' sınavdan, gerçekten elinden geleni yapıp çalışmış, çabalamış olanlar için bol bol dua edin. Biliyorum, eğer gerçekten çalıştıysan zaten yaparsın, diyenler olacak ama öyle değil işte. Bunu ancak ve ancak bu sınava önceden girmiş olanlar (ama çok önceden değil, 2015 YGS sinden bahsediyorum) anlayabilir. Mezuna kalmanın yükü de çok ağırmış ama bilemedim işte. Neyse, dediğim gibi sizler, tüm Sosyal ailesi, bizler için bol bol dua edin olur mu ? Çünkü bu sene gerçekten zor olacak, bunu hissedebiliyorum.

Eğer Suriyeli olsaydınız 1200 TL bursla hiç sınava girmeden istediğiniz üniversiteye gidebilirdiniz. Allah yardımcınız olsun.

Vatanından olmuş ufak bir umutla buraya kaçmış gelecekleri olmayan bir topluluğa kolaylık sağlandı diye devleti suçlamak komik. Eğer bir topluluğa iyilik yapıldı diye devletten şikayetçi olacaksanız Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren şikayete başlayabilirsiniz. Aynı sınava bende gireceğim ve bu 3. olacak evi barkı olmayan dil bilmeyen bir Suriyeli insan benden önce girdi kolaylık sağlandı diye yaygara çıkaracak değilim.

Vatanından olmuş ufak bir umutla buraya kaçmış gelecekleri olmayan bir topluluğa kolaylık sağlandı diye devleti suçlamak komik. Eğer bir topluluğa iyilik yapıldı diye devletten şikayetçi olacaksanız Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren şikayete başlayabilirsiniz. Aynı sınava bende gireceğim ve bu 3. olacak evi barkı olmayan dil bilmeyen bir Suriyeli insan benden önce girdi kolaylık sağlandı diye yaygara çıkaracak değilim.
Bu kafayla giderseniz 3 değil 33 kere daha girersiniz o zaman o sınava :). Şimdiden hayırlı olsun.

Kissaki Siz ve sizin gibilerin üzerine binen çok olur. Benden söylemesi. Elinden ekmeğini alırlar olabilir alsınlar belki karınları açtır diyecek bir durumdasın. Söyleyecek söz bulamıyorum. İyi ki sizin gibi bir arkadaşım yok.

Ben kendi gözüm ile gördüğüm Suriyeli öğrencileri baz alarak konuşuyorum yarım yamalak bildikleri dil ile 3 oda 1 salon tabiri caiz ise çöp bir evde 8 kişi yaşıyorlar. İçlerinden iki tanesi benden genç bir tanesi benden büyük bu 3 kişi üniversite okuyacak yaşta. Birkaçı hasta yada çalışamaz durumda böyle bir ailede üniversite okuyacak gence 1200 TL çok değil. Sanki ortada gerçekten muhtaç insanlar yokta ben burada uyduruyormuşum gibi bir pozisyondan bahsediyorsun. İhtiyacı olmadığı halde alanda yoktur demedim bir noktada vicdan meselesi sen elini açtıktan sonra insanlar yardım eder ama o yardıma ihtiyacın olmadığını bilerek kendini kandırıp alıyorsan savunulacak yanın yok demektir. Profilinizde yer kısmında "Bu Dünya Benim Memleketim." yazıyor yani kendi memleketinizde bulunan zor durumdaki insanlara yapılan yardımı gereksiz görüyorsunuz yada o insanların varlığını kabul etmeyip adam yerine koymuyorsunuz.

Son olarak siz ve sizin gibiler demeden önce en azından lafını söylediğin kişiyi tanı derim yargısız infaz yapmak hoş değil. Ne ben sizi nede siz beni tanıyorsunuz benim hakkımda bir tanı koymanız ne kadar doğru?

Ben kendi ülkemde 2. sınıf insan muamelesi görüyorsam ve istediğim bölüme sınavsız geçemeyip 5 parasız üniversite okuyorsam bana burada duygu sömürüsü yapamazsın. Bizim kadınlarımız savaştan kaçmadı savaştı gerisini sen düşün. Benim gözümde suriyelilerin alayı vatan haini. Gerisini sen düşün ve savunduğun insanların ne olduğunu öğren öyle savun.

enginbrss Size katılıyorum öyle ki aklı selim bir insansınız gerçekleri bütün çıplaklığıyla görebiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı