Yükselen Donanım Fiyatları Ve Bulut Oyun Sistemi Hakkında

Anıl_Yılmaz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar fiyatlar malum artık. Güçlü bir bilgisayar toplamanın maliyeti yükseldikçe yükseliyor. Aynı zamanda bulut oyun sistemide gelişiyor. Sektörün büyük firmaları gözlerini bulut sistemle uğraşan şirketlere dikmiş durumda. Belki 2-3 sene sonra, çok basit bilgisayarlarla, hatta internet bağlantısı olan televizyonlarla bir kasaya, bir konsola ihtiyaç duymadan oyun oynayacağız. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Acaba çok büyük paralar döküp aldığımız oyun canavarı bilgisayarlarımız, yakında bir anlam ifade etmeyecek mi?

Arkadaşlar fiyatlar malum artık. Güçlü bir bilgisayar toplamanın maliyeti yükseldikçe yükseliyor. Aynı zamanda bulut oyun sistemide gelişiyor. Sektörün büyük firmaları gözlerini bulut sistemle uğraşan şirketlere dikmiş durumda. Belki 2-3 sene sonra, çok basit bilgisayarlarla, hatta internet bağlantısı olan televizyonlarla bir kasaya, bir konsola ihtiyaç duymadan oyun oynayacağız. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Acaba çok büyük paralar döküp aldığımız oyun canavarı bilgisayarlarımız, yakında bir anlam ifade etmeyecek mi?
Bulut sistemi mantıklı ve olabilir ama Türkiye'de bunu uygulamak çok zor olacak para için buna özel paket bile çıkarabilirler.

Şu an kullandığımız internet altyapısıyla bence zor. Gelişmiş ülkelerde; Japonya, ABD, Avrupa'nın pek çok ülkesinde yaygınlaşabilir belki. Ayrıca güçlü sistem toplamak bizim için daha maliyetli hale geldi ama uzun yıllardır zaten dolar bazında iyi bir sistem toplamak için yaklaşık aynı paralar ödeniyor.

Bulut sistemi mantıklı ve olabilir ama Türkiye'de bunu uygulamak çok zor olacak para için buna özel paket bile çıkarabilirler.
Ben pek öyle düşünmüyorum. Sadece internet hızlarından dolayı ülkemizde sıkıntı olabilir ama onun dışında benim düşüncem nasıl bir oyuna para verip alıyorsak bulut sistemde de oyuna para verip alıcaz.

OnLive vardı eskiden, gayette iyiydi fakat Sony satın alıp servisi kapattı. Playstation Now bildiğim kadarıyla onun altyapısını kullanıyor .

Şu an kullandığımız internet altyapısıyla bence zor. Gelişmiş ülkelerde; Japonya, ABD, Avrupa'nın pek çok ülkesinde yaygınlaşabilir belki. Ayrıca güçlü sistem toplamak bizim için daha maliyetli hale geldi ama uzun yıllardır zaten dolar bazında iyi bir sistem toplamak için yaklaşık aynı paralar ödeniyor.
4K bir oyun ülkemizde şuan için zor evet ama 1080p bir oyunu cloud sistemde bizde oynayabiliriz diye düşünüyorum.

4K bir oyun ülkemizde şuan için zor evet ama 1080p bir oyunu cloud sistemde bizde oynayabiliriz diye düşünüyorum.
O görüntüyü işlemeden Cloud'dan sizin ekranınıza getirmek o kadar kolay değil. Youtube videoları, Twitch yayınları işlenmiş şekilde elimize ulaşıyor. Ancak oyunu gecikmesiz şekilde oynamak/izlemek için RAW şekilde görüntüyü elde etmek gerek. RAW görüntünün boyutu işlenmiş görüntünün boyutundan 20-30 kat fazla oluyor. Yani anlayacağınız Türkiye'nin internet altyapısı bunu kaldıramaz.

Ben Android tabletim de denemiştim Çince bir uygulama geçen sene. AC: Unity'yi denemiştim 5 dakikalığıma hoşuma gitmişti aslında. Nvidia özellikle bu projenin üstünde çok duruyor ve geliştiriyor. Zaten İnternet oldukça yayıldı ve bizim ülkemizde de gelişebileceğini düşünüyorum ama oldukça geç bir zaman zarfında. Bu tip bulut sunucular interneti bildiğiniz içiyor diyebilirim. Çok hızlı bir İnternete sahip olmak gerek bu da Türkiye'nin alt yapısı ile ne kadar olur bilinmez.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı