Yüzme nasıl öğrenilir?

john wicks

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, dalga geçmeyin 16 yaşıma geldim hala yüzme bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim? Defalarca havuza girdim, arkadaşlarım yardım etti ama yine de öğrenemedim. Bir keresinde su içinde ayağım kaydı, ters döndüm, boğuluyordum.

Arkadaşımdan tutunarak kurtuldum. O günden sonra korkuyla yaklaştım suya. Hiçbir şekilde yüzemiyorum, su üstünde duramıyorum. Su sürekli aşağı çekiyor beni. Bir kere yüzmüştüm, onda da nasıl yaptım bilmiyorum. Kulaç attım ama birisi yanımda yüzünce çok panik oluyorum. Su dalgalanıyor, nasıl öğrenebilirim sizce yüzmeyi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Deniz kenarı bir şehirde yaşıyorsanız denizde boyunuzun kurtardığı bölgelerde yavaş yavaş farklı şekillerde deneyerek kendiniz öğrenebilirsiniz. Utanılacak bir durum değil, ben de geçtiğimiz Ekim ayında öğrendim. Kulaç atarak değil de yerinizde sabit durmayı deneyerek başlayın. Sonrası yavaş yavaş gelecektir.

Benim yüzme fobim vardı. Suya yaklaşamıyordum. Yüzme havuzuna bedava gitme imkanı elde ettim. Bedava olduğu için kaçırmak istemedim lakin gittiğimde su bana bakıyordu ben ona. Oradaki yüzme tahtalarından bir tane aldım. Suya girdim. Önce ona tutununca batıyor muyum diye kontrol ettim. Emin olunca saldım kendimi suya. Onla alıştıktan sonra kenara yakın durarak tahtasız yüzmeye çalıştım. Kısa sürede anlamadığım şekilde öğrendim. Boğulmamın sebebinin de belli belirsiz çırpınmaktan olduğunu anladım. Sakin ve kontrollü olunca su seni dibe çekmiyor. Hikayemi anlatmak istedim. Belki yararı olur. Bu arada 17 yaşında yüzmeyi öğrendim. Utanmanız gereken bir durum yok.

Bende çocuk yaşlarımda ailem tavsiyesiyle olimpik havuzda yüzme dersi almaya gittim, korkumdan dolayı yarım bıraktım. 15 yaşımda arkadaşlarımın yardımıyla ayağımın yere değdiği havuzda önce ayak çırpmayı sonrada kulaç atmayı öğrendim. Su üzerinde ilerlemeye başladıktan sonra gerisi geliyor adım adım.

• İmkanın varsa denizde öğrenmeye çalış, durgun suda yüzmek daha zordur!
  • Yüzme bilen arkadaşlarından yardım alabilirsin.
  • İlk başta korkularını yen ve suyun üzerinde süzülmeye çalış, bir yerden tutun ve sal kendini su seni kaldırsın.
  • Ağzından aldığın nefesi burnundan vermeye özen göster.
  • Bacaklarını vurma alıştırmaları yap.
  • Boyuna ve kendine uygun kulaç tekniğini bul.
Bunların hepsini adım adım kendinden emin şekilde devam ettirirsen yüzmeye başlarsın.

Merhaba, dalga geçmeyin 16 yaşıma geldim hala yüzme bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim? Defalarca havuza girdim, arkadaşlarım yardım etti ama yine de öğrenemedim. Bir keresinde su içinde ayağım kaydı, ters döndüm, boğuluyordum.

Arkadaşımdan tutunarak kurtuldum. O günden sonra korkuyla yaklaştım suya. Hiçbir şekilde yüzemiyorum, su üstünde duramıyorum. Su sürekli aşağı çekiyor beni. Bir kere yüzmüştüm, onda da nasıl yaptım bilmiyorum. Kulaç attım ama birisi yanımda yüzünce çok panik oluyorum. Su dalgalanıyor, nasıl öğrenebilirim sizce yüzmeyi?

Deniz üstünde durup yatmayı öğren sonra ters yüz gerisi gelir zaten ben Full ters yüze yüze öğrendim yüzmeyi.

Benim yüzme fobim vardı. Suya yaklaşamıyordum. Yüzme havuzuna bedava gitme imkanı elde ettim. Bedava olduğu için kaçırmak istemedim lakin gittiğimde su bana bakıyordu ben ona. Oradaki yüzme tahtalarından bir tane aldım. Suya girdim. Önce ona tutununca batıyor muyum diye kontrol ettim. Emin olunca saldım kendimi suya. Onunla alıştıktan sonra kenara yakın durarak tahtasız yüzmeye çalıştım. Kısa sürede anlamadığım şekilde öğrendim. Boğulmamın sebebinin de belli belirsiz çırpınmaktan olduğunu anladım. Sakin ve kontrollü olunca su seni dibe çekmiyor. Hikayemi anlatmak istedim. Belki yararı olur. Bu arada 17 yaşında yüzmeyi öğrendim. Utanmanız gereken bir durum yok.

Peki ya boğulursam öğrenmeye çalışırken.

Bende çocuk yaşlarımda ailem tavsiyesiyle olimpik havuzda yüzme dersi almaya gittim, korkumdan dolayı yarım bıraktım. 15 yaşımda arkadaşlarımın yardımıyla ayağımın yere değdiği havuzda önce ayak çırpmayı sonra da kulaç atmayı öğrendim. Su üzerinde ilerlemeye başladıktan sonra gerisi geliyor adım adım.

• İmkanın varsa denizde öğrenmeye çalış, durgun suda yüzmek daha zordur!
  • Yüzme bilen arkadaşlarından yardım alabilirsin.
  • İlk başta korkularını yen ve suyun üzerinde süzülmeye çalış, bir yerden tutun ve sal kendini su seni kaldırsın.
  • Ağzından aldığın nefesi burnundan vermeye özen göster.
  • Bacaklarını vurma alıştırmaları yap.
  • Boyuna ve kendine uygun kulaç tekniğini bul.
Bunların hepsini adım adım kendinden emin şekilde devam ettirirsen yüzmeye başlarsın.

Ama su kaldırmıyor ki sakin şekilde de dursam kaldırmıyor anca derin nefes aldıktan sonra nefesimi tutunca kafamın üst kısmı kalıyor.

Son düzenleme:
Peki ya boğulursam öğrenmeye çalışırken.
Tahta varken boğulma ihtimalin çok düşük. Üstüne kollarını at. Bacaklarını kullanmayı öğren ve suya alış. Ardından tek kolunu üstüne atarak aynısını tekrarla. Son olarak tahtayı tam olarak bırak. Nasıl öğrendiğine sen bile şaşıracaksın. Yanında mutlaka biri olsun. Boğulma ihtimalin düşük ama yok değil çünkü dalga gelince panikleyebilirsin. En büyük düşmanın panik.

Kurbağaların suda nasıl yüzdüğünü internette görebilirsin. Ayaklarını kurbağa gibi hareket ettirirsen hafif ileri gidersin. Kollarınla da dengede durmaya çalış. Ağırlığını öne ver, bacaklarınla hafifçe ileri gitmeye çalış ve kollarınla da tam tersi şekilde gitmek için uğraş. İki kolunu o şeklinde arkaya doğru savur. Ben öyle yapıyorum ve sakince süzülüyor gibi hissediyorum. Çok zorlamana gerek yok batıyor gibi hissetsen de sonradan yüzebildiğini farkediyorsun. Bundan sonra diğer arkadaşların dediklerini, yüzmeni geliştirmek için kullan. Bir defa başarırsan özgüvenin yerine geliyor ve yüzmeye devam ediyorsun istemsizce bile

Geri
Yukarı