Yüzme Öğrenmek Su Korkusunu Azaltmak

Ben 6-7 yaşındayken yüzme bilmezken bir tekne turunda babam beni tekneden atmıştı. Bayağı kaldırdı fındık çuvalı gibi salladı. Sağ olsun sayesinde iyi yüzüyorum fakat travma da geçirtebilirdi.

İlk yapacağın şey batmamak. Kendini yormadan suda durmaya çalışacaksın. İkincisi batarsan ağzını burnunu kapatabilmek. Nefesini ayarlayacaksın su gidip geldiğinde yutarsan panik yaparsın, yapma.

Çok iyi yüzen arkadaşlara söyleyeyim, dikkatli olun. Boğulup can verenlerin çoğu yüzmeyi çok iyi bildiğini sanan insanlar. Canınızı tehlikeye atmayın, ego öldürür.

Kardeşim sudan korkma o senden korksun peki bu korkuyu nasıl yenersin ? Havuza giriyorsun gözlük ve bone takmayı unutma:
1-Nargile hareketi(kenardan tutuyorsun suyun dışında nefes alıp suyun içinde nefes veriyorsun bu hareketi 2dk x 2 set)
2-Şamandıra duruşu(ayak bileklerinden tutuyorsun sırtın havuzun üstünde kalacak şekilde nefesin bitene kadar kalıyorsun 3 kez bunu yap)
3-Ölü adam duruşu(nefesini alıyorsun suyun içine kendini yüzüstü bırakıyorsun tabi ki eller ve kollar serbest bırak sanki ölmüş gibi hareketsiz bir şekilde nefesini vererek suyun dibine kadar ineceksin sakın korkma nefesin 0 olunca el ve ayaklarını senkron bir biçimde çırparak yukarı çıkıyorsun.
4-En zoru bu suyun içine kenardan yavaşça giriyorsun nizami esas duruş hareketinde el ve kol çırpmadan bekliyorsun nefesin olduğu için suyun üzerinde kalacaksın batıyorsan bu hareketi iyice çalış.

Evet 4 adımda su korkusunu yendik gerisi basit el ayak senkronu çalışacaksın.
Bu dediğim 4 adımı başarıyla uygularsan 30 m de bile boğulmazsın.

Arkadaşlar baya anlatmışlar zaten güzel bir şekilde ama ben de farklı bir şekilde analtmak istiyorum tek kelime ile :D. Kolluk...Doğu Karadeniz'de bile işe yaradılarsa her türlü yarar.

Geri
Yukarı