Yumruk atan birine müdahale etmek meşru müdafaa sayılır mı?

mtn170dx

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ne zamandır aklıma takılıyor, arkadaşlarla bayağı tartışmasını yaptık. Sizce yumruk atan birini öldürmeyecek şekilde bıçaklamak meşru müdafaa sayılır mı? Bilgisi olmayanlar yorum yapmasın rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ne zamandır aklıma takılıyor, arkadaşlarla bayağı tartışmasını yaptık. Sizce yumruk atan birini öldürmeyecek şekilde bıçaklamak meşru müdafaa sayılır mı? Bilgisi olmayanlar yorum yapmasın rica ediyorum.

Sayılsa da sayılmasa da ceza yersin ayrıca yumruk atan birine aynı davranışı yapmak (yumruk atmak) meşru müdafaa oluyor diye biliyorum. Ya da bıçak çıkaran birine bıçak çıkarmak gibi.

Sayılır mı sayılmaz mı bilemem. Ama taşıdığın bıçak yasalara aykırı ise kesinlikle suçlusun. Yasalar çerçevesinde bir bıçak taşıyorsan onu bilemem. Büyük ihtimal kavganın boyutuna göre değişir. Eğer normal bir kavga ise suçlu olursun büyük ihtimal. Fakat hasımın falansa öldürecekse sıyrılabilirsin çok ceza almadan.

Arkadaşlar konu galiba yanlış anlaşılmış. Birini bıçaklamayı düşünmüyorum. Dediğim gibi merak sadece, ve arkadaşlarla yapılan bi geyikten fazlası değil. Beni düşünenler için teşekkür ederim 😘💕. Ama dediğim gibi kariyerimi düşünen birisiyim zaten böyle şeyler için risk bile almam.

Sonrası ne olacak peki bıçaklayınca için rahatmı edecek.
Kanka birini neden bıçaklayim? 😨

Üstünde bıçak taşımakla alakası yok olayın. O anda etraftan da almış olabilirsin veya bıçak değil sopayla vs. karşılık vermiş de olabilirsin. Bizim kanunlarda sana yapılan saldırıya orantılı güçle karşılık vermek zorundasın. Yani senden iri uzun boylu biri seni dövüyorsa sende yumrukla karşılık vermek zorundasın. Yok veremiyorum dersen, dayağını yiyeceksin, ölmez hayatta kalırsan gidip savcılığı şikayet edeceksin onlarda denetimli serbestlik ile salacaklar. Yargılandığında da para cezası alacak. Kullanılan alet, yumruk, silah, bıçak konusunda oran arayan kanunlar, kişilerin boy kilo konusunda aynı şeyi aramıyor maalesef.

Evet ülkede meşru müdafaa kanunu bu şekilde saçma arkadaşlar. ABD'de veya diğer ülkelerde böyle bir şey yok. Zaten savunma amacı ile silah bıçak taşıyorsun ve fiziki müdahale varsa kullanmakta serbestsin. Hatta bazı eyaletlerde fiziksel müdahale olmadan, direkt senin kişisel alanına tehdit ederek giren kişiye karşı bile kullanabiliyorsun.

Bu arada sustalı falan olmadıkça çakı şeklinde büyükte olsa bıçak taşımanın bir cezası vs. yok arkadaşlar. Bugüne kadar üstümdeki ya da çantamdaki çakı bir sorun çıkartmadı. 2-3 kere aramaya girmiştim geçmişte sormadılar bile.

Yumruk atan birisine yumruk ile karşılık vereceğine neden bıçakla verme gereği duyuyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı