Yumuşak filtre kahve önerisi

Cyned

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Aslında konu kısa, sizden tek isteğim hafif/yumuşak içimli kahve istiyorum. Sert kahve hiç sevmem. Duyduğuma göre Peru kahvesi yumuşakmış kahve hakkında bir bilgim olmadığı için buraya danıştım. Sizden isteğim olabildiğince yumuşak bir kahve önermenizi istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben naçizane bir iki bilgi vereyim;
Mesela Starbucks'da 3 çeşit kahve var; koyu kavrulmuş (dark roast), orta kavrulmuş (medium roast) ve hafif kavrulmuş (blonde roast). Koyu kavrulmuş kahveler daha çok kavrulduğu için daha yoğun kahve tadı alırsınız, uzun süre damağınızın üst kısımlarından tadı kaybolmaz. Yumuşak içimli kahve istiyorsanız hafif kavrulmuş (blonde roast, veranda) kahveler iyidir. İçtikten sonra tadı damağınızda uzun süre kalmaz, akar gider.

Herhangi bir kahveyi espresso olarak içerseniz yoğun kahve tadı alırken, V60 ya da chemex ile demlediginizde çok daha hafif ve aroması hissedilir biçimde içebilirsiniz. Yani kahveyi öğütme ve demleme yöntemi dediğiniz şeye etki eder.

Kahvelerin kökeni ( Peru, Kenya, Sumatra, Etiyopya, Guetamala, Brezilya vs.) onun hafif ya da ağır olmasına etki etmez. Sadece doğal aromalarina etki eder. Örnek olarak Kenya kökenlilerde daha çok limon, portakal gibi narenciye aromaları baskınken, Guatemala'da çikolata, kakao gibi hisler uyandırır içerken. Çünkü kahve bitkisi bulunduğu ortamın kokusunu aromasını bir sünger gibi icine çeker. Bu yüzden sönmüş volkan dibinde yetiştirilen Sumatra kahvesinden toprak kokusu alırsınız. Harman kahveler konusuna hiç girmiyorum.

Daha fazla bilgi vermek istedim ama bu kadarı şimdilik yeterli sanıyorum. Zaten bu işle ilgileniyorsanız yavaş yavaş, tadim yapa yapa aradığınız kahveye ve demleme yontemine ulaşırsınız. Güzel olan kısım zaten burada; arayış ve yeni keşifler.

Saygılar.

En yoğun ve sert içimli kahveler genel olarak Amerika kahveleridir. Afrika kahveleri daha kolay içime sahip olabilir fakat geleneksel kahve tadına ters düşecek asidik tatlar içerebilir. Bunun dışında üstteki arkadaşın söylediği gibi kavrum da yoğun tada etki eder.

Ben daha önce denemedim ancak yorumları her okuduğumda hafif olduğunun söylendiğini gördüğüm şu kahveyi öneriyorum, ne ile demleyecekseniz ona göre öğütümünü seçin ve sipariş edin. Hem uygun fiyat, hem ücretsiz kargo: Brazil Bella Giana (250 Gram)

Geri
Yukarı