Yurt dışı telefonların garantisi nedir?

leone1907

Hectopat
Hem sıfır hem ikinci el telefon piyasasında pasaport kayıtlı cihazlar dolanıyor.
  • Bu cihazlar ne kadar güvenli, asla kapanmaz diyenler neye dayanıyor?
  • Alınan cihaz TR mi, yoksa kaçak mı nasıl anlaşılır?

Bazı markalar ülkemize garanti verebilir yurt dışı cihazlarda, bazıları vermeyebilir. Cihaza göre değişir. Asla kapanmaz diyenler yalan söylüyor olabilir. IMEI sorgulamadan yurt dışı olup olmadığı anlaşılabilir.

Hem sıfır hem ikinci el telefon piyasasında pasaport kayıtlı cihazlar dolanıyor.
  • Bu cihazlar ne kadar güvenli, asla kapanmaz diyenler neye dayanıyor?
  • Alınan cihaz TR mi, yoksa kaçak mı nasıl anlaşılır?

Cihaz kaçakçılık olduğunda genelde başka cihaza ait bir IMEI klonlanır girdiğinizde başka telefon ismi çıkar ve o IMEI'nin hiçbir güvencesi olmaz tekrardan kapanmama gibi bir garantisi yoktur.

Xiaomi firmasının bir çok telefonu şuanda yurt dışından getirilerek uygun fiyatlara satılıyor. Hem biz kullanıcılar için kar sağlayıp hemde satıcılara güzel bir kar bırakıyordu. Çinli firma 2018 gibi tek hatlı telefonları tamamen RSA yazılımıyla şifreleyerek bu telefonları blok etti ancak çift hatlı telefonlarda 1. hattını kapatıp 2. hattını RSA şifreleme yazılımını yapmıyordu. 2021 yılında artık çift hatlı telefonların iki hat bölümünü de tamamen blokladılar ve yurt dışından getiren arkadşların elinde patladı, bu yüzden biraz daha kar marjını düşürerek bizlerin ilgisini çekmeye başladı. Alan arkadaşların çoğunun elinde kaldı, yani kapanmaz diyen arkadaşlar şuanda yalan söylemekte. Kesinlikle 2021'de çıkan yurt dışı telefonlarını almanızı tavsiye etmiyorum. Bu arada bu RSA kilidini anakarta müdahale edip dervre dışı bırakıyorlarmış ancak telefonu tamamen öldürme şansınız da varmış. Müdahale edip RSA kilidini kaldıranlarda da çok problem yaşayanlar var, telefon çekmeme veya Wifi kopukluğu gibi bunu da göz önünde bulundurun, Teşekkür ederim...

Xiaomi firmasının bir çok telefonu şuanda yurt dışından getirilerek uygun fiyatlara satılıyor. Hem biz kullanıcılar için kar sağlayıp hemde satıcılara güzel bir kar bırakıyordu. Çinli firma 2018 gibi tek hatlı telefonları tamamen RSA yazılımıyla şifreleyerek bu telefonları blok etti ancak çift hatlı telefonlarda 1. hattını kapatıp 2. hattını RSA şifreleme yazılımını yapmıyordu. 2021 yılında artık çift hatlı telefonların iki hat bölümünü de tamamen blokladılar ve yurt dışından getiren arkadşların elinde patladı, bu yüzden biraz daha kar marjını düşürerek bizlerin ilgisini çekmeye başladı. Alan arkadaşların çoğunun elinde kaldı, yani kapanmaz diyen arkadaşlar şuanda yalan söylemekte. Kesinlikle 2021'de çıkan yurt dışı telefonlarını almanızı tavsiye etmiyorum. Bu arada bu RSA kilidini anakarta müdahale edip dervre dışı bırakıyorlarmış ancak telefonu tamamen öldürme şansınız da varmış. Müdahale edip RSA kilidini kaldıranlarda da çok problem yaşayanlar var, telefon çekmeme veya Wifi kopukluğu gibi bunu da göz önünde bulundurun, Teşekkür ederim...
Bilgilendirme için teşekkürler. Sayenizde yeni bir şey öğrendim. Bilmiyordum. Yakın zamanda yurt dışı telefon almayı düşünüyordum. Öğrendiğim iyi oldu.

Telefon ilanlarında neredeyse hepsi kaçak cihaz, devlet buna nasıl göz yumuyor bunca insan neye güvenip bu kumara giriyor.
Hocam eskiden RSA denen yazılımı kullanmıyordu Xiaomi ki bu işine geliyordu çünkü Türkiye satışı daha az kazandırıyordu. Şöyle bir örnek vereyim; Xiaomi Red Mi Not 10 Pro Türkiye cihazı 5,6k civarına satılırken, Global yani Yurt dışı cihazları 3k gibi makul fiyatlara satılıyor. Not 9 Pro gibi cihazlarda 2 tane hat girişi var bunların 1. hattına RSA koyup 2.'ye bence bilerek koymuyordu ki bu sanırım Devletler ve diğer üreticilerin baskısı yüzünden RSA korumasını koydular. Bu RSA mevzusunu bilmeyen kişiler aynı Red Mi 9 Pro da olduğu gibi, İMEİ atıldığını sanıp, güvenip aldılar ama 4 ay sonra cihaz kapanınca dank etti. Çoğu kullanıcı ve satıcı aslında bilinçsiz oldukları için, Türkiye pazarında hala yurt dışı ürünü bulunmaktadır. Şuan ki bilgilere göre sanırım MTK işlemcili telefonlara RSA koruması koyamıyorlar diye biliyorum, ama bu ekleyemeyecekler anlamına gelmiyor. Bu arada artık çift hatlı telefonların 2. hattında da RSA koruması bulunmakta.
Bilgilendirme için teşekkürler. Sayenizde yeni bir şey öğrendim. Bilmiyordum. Yakın zamanda yurt dışı telefon almayı düşünüyordum. Öğrendiğim iyi oldu.
Rica ederim, keşke ülkemizde de fiyatlar yurt dışı cihazlarında olduğu gibi olsa.

Hocam eskiden RSA denen yazılımı kullanmıyordu Xiaomi ki bu işine geliyordu çünkü Türkiye satışı daha az kazandırıyordu. Şöyle bir örnek vereyim; Xiaomi Redmi not 10 Pro Türkiye cihazı 5, 6K civarına satılırken, global yani yurt dışı cihazları 3K gibi makul fiyatlara satılıyor. Not 9 Pro gibi cihazlarda 2 tane hat girişi var bunların 1. hattına RSA koyup 2.'ye bence bilerek koymuyordu ki bu sanırım devletler ve diğer üreticilerin baskısı yüzünden RSA korumasını koydular. Bu RSA mevzusunu bilmeyen kişiler aynı Redmi 9 Pro da olduğu gibi, IMEI atıldığını sanıp, güvenip aldılar ama 4 ay sonra cihaz kapanınca dank etti. Çoğu kullanıcı ve satıcı aslında bilinçsiz oldukları için, Türkiye pazarında hala yurt dışı ürünü bulunmaktadır. Şu anki bilgilere göre sanırım MTK işlemcili telefonlara RSA koruması koyamıyorlar diye biliyorum, ama bu ekleyemeyecekler anlamına gelmiyor. Bu arada artık çift hatlı telefonların 2. hattında da RSA koruması bulunmakta.

Rica ederim, keşke ülkemizde de fiyatlar yurt dışı cihazlarında olduğu gibi olsa.

Yurt dışı cihazlarda en azından IMEI blok gibi durumlar olmuyor neredeyse her ülkede kullanılabiliyor buradan dış ülkeye çıkan bir cihaz bile aktif ilen dışarıdan gelenin 8 ay boyunca kalma zorunluluğu sinir bozucu gerçekten ama devlet kararları sonuçta bir şey diyemiyoruz.

Hocam Mi 11 Lite için modem dosyası hazırladılar ; inşallah çözülür bütün cihazlar için sorun. Sırf Xiaomi TR kar imajı için bizi bitiriyorlar :) Balıkesir'den selamlar.

Geri
Yukarı