Yurt dışına çıkmak

• Konuyu başlatan Bst26
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
Bu aralar Türkiye'nin ekonomisi, stresi ve eğitim sistemi konuları içinde boğuluyorum resmen. Örneğin liseyi bitirdiniz ve üniversite sınavında iyi bir sonucunuz var. Bir üniversite kazandınız, üniversiteyi de başarılı bir şekilde tamamladınız, ancak; işiniz artık şans işine dönmüş durumda. Sizi atayacaklar mı (veya alacaklar) mı? Yoksa işsiz mi kalacaksınız. Tabii ki bazı mesleklerde, bölümlerde bu durum böyle değil ancak bu durum çoğu gencin hayatını kötü etkilemiş durumda. Üniversiteyi başarıyla tamamlayan ve atama bekleyen binlerce genç bulunuyor. Ayrıca bu konudan ayrı olarak başka bir şeye daha değinmek istiyorum. Ekonomi. Evet ülkemizin büyük sorunlarından biri. Diyelim ki yukarıda anlattıklarım başınıza gelmedi ve bir hemşire oldunuz (örneğin.). Ancak bu sefer de ekonomik sıkıntılar başlıyor. ABD de bir süpermarket çalışanının yaşadığı rahatlıği yaşamıyorsunuz. 20 bin TL alsanız dahi ABD'deki bir süpermarket çalışanının aldığı maaş kadar değerli değil aldığınız para. Yurt dışından ülkemize gelin birisi, yurt dışında kötü yaşam şartları ile yaşıyorken ülkesinin parasının değeri sebebi ile Türkiye'de zengin hayatı yaşayabiliyor. ABD de 1 dolar ile tatlı, içecek ve sandviç alınabiliyorken Türkiye'de 1 TL ile 1 simit bile alamıyoruz. Ve bunlar daha çok basit örnekler arkadaşlar. Gerçekten ülkemizin ve vatandaşlarımızın durumu için üzülüyorum. Bu ülkenin oha denecek vergilerinden, stresinden, cahil insanlarından, ekonomisinden, eğitim sisteminden çok sıkıldım. Herhangi bir Avrupa ülkesine veya Amerika'ya gidebilirsem orada buradakinden çok daha rahat bir hayat yaşayabileceğimi düsünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Mantıklı bir karar olur mu?

Ben uzun yıllardır planlıyordum yaklaşık 2 ay önce yurt dışına yerleştim biraz dil problemi çekiyorum ama pişman değilim en azından istediğim ne varsa yapabiliyorum mutluyum.

onuları içinde boğuluyorum resmen. Örneğin liseyi bitirdiniz ve üniversite sınavında iyi bir sonucunuz var. Bir üniversite kazandınız, üniversiteyi de başarılı bir şekilde tamamladınız, ancak; işiniz artık şans işine dönmüş durumda. Sizi atayacaklar mı (veya alacaklar) mı? Yoksa işsiz mi kalacaksınız. Tabii ki bazı mesleklerde, bölümlerde bu durum böyle değil ancak bu durum çoğu gencin hayatını kötü etkilemiş durumda. Üniversiteyi başarıyla tamamlayan ve atama bekleyen binlerce genç bulunuyor. Ayrıca bu konudan ayrı olarak başka bir şeye daha değinmek istiyorum. Ekonomi. Evet ülkemizin büyük sorunlarından biri. Diyelim ki yukarıda anlattıklarım başınıza gelmedi ve bir hemşire oldunuz (örneğin.). Ancak bu sefer de ekonomik sıkıntılar başlıyor. ABD de bir süpermarket çalışanının yaşadığı rahatlıği yaşamıyorsunuz. 20 bin TL alsanız dahi ABD'deki bir süpermarket çalışanının aldığı maaş kadar değerli değil aldığınız para. Yurt dışından ülkemize
Yine Avrupa özentisi bir arkadaş... Sen istediğin kadar şikayet et, bu kafa yapısıyla asla Avrupalı, batılı olmayacaksın. Hiç düşünmüyorsun neden ülkede refah yok, ekonomi neden zorda diye? 15 Temmuz'da darbe girişimi oldu, ondan 1 ay sonra Suriye'ye girdik, ülkede bombalı saldırı oldu falan, ondan sonraki 5 yıl içinde Suriye'ye 4 büyük çaplı operasyon düzenlenip YPG/PKK'yı vurduk, ABD parasını verdiğimiz F-35'leri göndermedi, Rusya'dan S-400 aldık, ambargo geldi falan. Sırf terörün ülkeye zararı 500 milyar dolar deniyor. Ziyan olan paranın haddi hesabı yok, hepsi ülke çıkarları savunulsun diye. Kalan son kaynaklarda Savunma sanayisine gidiyorki Libya'da, Suriye'de varlığımız devam etsin. Eğitim konusunda ise bak 2.5 milyon YKS adayı var. Hangi birini mezun edecen, hangi birine iş verecen?

Acı gerçeklerimiz maalesef, herkes ister ülkesinde refah içinde yaşasın ve çalıştığının hakkını alsın ama olmuyor işte. Imkanınız varsa gelin yurtdışına gerçi bir başlangıç yapmak için bir miktar paraya ihtiyacınız olacak ama. Bence değer.

Sevgiler :)

Eğer cebinde paran varsa mantıklı. Birikim yapıp gitmeye çalıssan 100 bin TL'nin karşılığı 10 bin euro.
Yani 10 bin euro birikimle gitmen için ki 10 bin euro çok az bir para, Türkiye'de bunun için yıllarca çalısman gerekebilir.
Ayrıca hangi mesleği yapıyosun, mesleğinde iyi misin, oranın dilini, kültürünü falan biliyor musun bunlar da önemli. Hop sırtıma çantamı takayım yurt dışına gideyim diye düşünmek saçma.

Ben de isterdim açıkçası yurt dışında yaşamayı, kim istemez ki.
Ama işte gel gör ki bildiğim bir meslek yok. Ne diye adamlar beni ülkesinde barındırsın. Bir başarım ve param da yok, sıradan bir vatandaşım.
Ayrıca adapte olmak da zor olur. Ne bileyim ırkcılığa maruz kalman da söz konusu, ben bu durumları göz önünde bulundurduğumda bana mantık dışı geliyor.

Gitmek isteseydim o yer yüksek ihtimal Galler veya Finlandiya gibi ülkeler olurdu; sakin, doğası güzel, sevdiğim kişiyle huzurlu yeşilliklerin içerisinde yaşamak isterdim.

Şu an doların 9 euronun 10 TL olduğunu düşünürsek gitmek çok ama çok zor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı