Yurt dışına gitme yolları Avrupa/Amerika

+9 Ergen tripleri oluyor genel de bu ''Şu ülkeden kaçıp kurtulacağım şöyle gideceğim böyle gideceğim'' diyip genelde bu ülkenin derdini sorununu yaşamaya devam ediyoruz.

Bunu uzun bir süredir düşünüyordum şu anda AMP programında bilişim öğrencisiyim yapay zeka istiyordum üniversite için puanlarını gördükten sonra vazgeçmiştim fakat fikrimi değiştirdim gitmenin en kolay yollarından biri üniversite okumak liseyi bitirdikten sonra orada bir lisans başvurusu yap paranı kendi kazanır kendin yaşarsın gitmenin en ucuz olduğu ülkelerden biri Norveç Norveç Kron'u 1TL 2021 kuruna göre aylık orada çok bir masrafın olmaz ise en fazla 15 bin Kron ile yaşıyabilirsin 5 bin de vize uçak masrafları olsa 1 aylık yaşama giderlerin ve gidiş ücretin 20 bin TL tutar en fazla.

1- Evlilik yolu sanıldığı kadar kolay değil. Yıllar süren bir ilişki sonunda olan evlenmelerde bile evliliğin "gerçek" olduğunu kanıtlamak zor. Görüşmeye girenlerin yarısı ağlayarak çıkıyor. Artık ülkeler durumun iyice ayyuka çıkması üzerine eskisi kadar serbest bırakmıyorlar bu işi ama o kadar yıllık sabrınız varsa deneyebilirsiniz. O kadar yılın ardından 15-20 dakikada bu planın suya düşme ihtimali var.

2- Greencard kazanınca direkt ABD tarafından kabul ediliyorsun diye bir şey yok. O loto üzerinden şanslı olanlar ekstra mülakatlara giriyorlar ve "maddi olarak da" bazı yeterlilikler sağlamanız gerekiyor. Bunları yapabilirseniz gidebilirsiniz.

3- Mantıklı olan yöntemlerden biri ülkenizde en üst düzeyde eğitim görüp parlak bir kariyer başlangıcı yapmak. Bunun ardından gidilmek istenen ülkelerden onlarca şirketle görüşme yaparak sponsorluk kazanmanız gerekiyor. Şirket sponsorluğunda o ülkede çalışma ve oturma izni alabilirsiniz ama bir süre için şartları ağırdır. Mesela ABD'de 1 aylık bir işsizlik döneminde iş bulamazsanız geri postalanırsınız.

4- Maddi durumunuz çok iyiyse (öyle böyle değil, çok) üniversiteden başlayarak eğitimi orada tamamlarsınız. Eğitim sonunda çalışma izinleri için bu kişilere tanınan ek haklar oluyor çoğu ülkede, bunu kullanarak yerleşebilirsiniz.

5- Dövizle yüksek miktarlarda paranız varsa bir ülkeye iş yatırımı yapıp bir de belirlenen fiyatın üstünde emlak satın alırsanız çalışma ve oturum izni alabilirsiniz.

6- İltica yoluyla gidilebilir ama hiç tavsiye etmem. :D Geri dönmek zorunda kalırsanız hayatınızı bitirirler burada. Gitmeyi başarsanız bile çok yüksek bir vasfınız yoksa en ücra köylerde alt seviye bir yaşam sürersiniz.

O kadar senedir yurtdışındayım, en gerçekçi bu arkadaş yazmış altına imzamı atarım.

Ayrıyeten iltica yolu ile kalmak en zor yollardan birisi, sizi işin sonunda kesin kabul edecekler diye bir kural yok, Türkiyede başınızın belada olması lazım, ölüm tehtidi ya da idam cezasına çarptırılmak gibi. Ayrıca ülkeden ülkeye değişse de çoğu ülke iltica mahkemeleri sürerken çalışma hakkı bile vermiyor, mahkeme 5-10 yıl sürebilir.

1. Bu kadar süre çalışma izni olmadan mahkeme ve avukat masraflarını karşılayamazsınız, kaçak çalışabilrsiniz, maaşınız düşük olur ve yakalanırsanız sıkıntı.
2. Mahkeme sürerken o 5-10 yıl boyunca Türkiyeye gidemezsiniz giderseniz ilticaya bay bay deyin. Hatta diyelim ki mahkeme sonuçlandı ve size iltica hakkı verdiler, 7 yıl gibi bir süre Türkiyeye gitme yasağı koymaları çok olası, gittiğiniz anda oturum izniniz iptal olur.

Ailenizi arkada bırakıp iltica yoluna gitmeyi düşünüyorsanız 10 kere düşünün, onları seneler sonra şanslıysanız görebileceksiniz.

Burda ateistim deyip iltica yoluna başvuran bir abim var, okul masrafından kaçmak için bu yola gittim kat ve kat fazlasını avukata ödedim diyor. 2015'ten beri mahkemelerle uğraşıyor işte hala sonuçlanmadı, çalışma izni yok, Türkiyeye gidemiyor. Asıl sıkıntı ise oturma iznini vermeyecekler gibi duruyormuş. Pişman.

Yeni konular

Geri
Yukarı