Yurt dışına masaüstü bilgisayar nasıl götürülür?

Merhabalar, kısa süre önce ben de bilgisayarımı götürdüm. İlk olarak dikkat etmeniz gereken kısım ekran kartı, kesinlikle sistemden ayırmanız lazım. Ekran kartını ayırdıktan sonra kasanın iki yanına bulunan camları söktüm ardından kasayı ve camları ayrı ayrı baloncuklu naylon ile sarıp, valizde kasanın hareket etmesini engellemek için kutular ile destek verdim hiçbir hasar, kırılma vs durumu yaşamadım. Kutusuz ve kullanılmış ürün olduğu için de gittiğim ülkede sorun yaşamadım.

Havaalanına tek bir sorun ile karşı karşıya kaldım, ekran kartını kilo durumundan dolayı sırt çantama almıştım ilk girişte yapılan kontrollerde sorunsuz geçtim fakat ikinci kontrolde ekran kartını görüp şüpheli cihaz var görmemiz lazım dediler. Durumu görevlilere izah edip sordukları soruları yanıtladım, ekran kartına test yaptılar sürekli uyarı verdiği için başka cihazlarda deneyelim dediler gene uyarı verdi ardından beni yetkili birine götürdüler. Şansıma görevlilerden hiçbiri ekran kartının ne olduğunu bilmiyordu bu yüzden süreç uzadı 😄 her gittiğim görevliye kartın ne işe yaradığını açıklamak durumunda kaldım. Son gittiğim yerde de mesleğimi, kartın ne işe yaradığını, hangi ülkeye gittiğimi vs sordular durumu izah ettim kartı tekrardan test için aldılar sonunda alarm vermedi ve geçmeme izin verdiler. Bu tarz bir durum ile karşılaşma ihtimalinize karşı havaalanına, normal saatinden biraz daha erken gitmenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Kardeşim ben götürmüştüm tüm sistemi, kasası, ekranı, klavyesi falan neyi varsa. 1 yıl sonra geri gelirken getirdim tekrar. Havalimanında sıkıntı çıkmıyor. Sadece açıp kasayı görmek istiyorlar cihazlardan geçerken. Onun dışında ekranı ya kutusuyla kabine al ya da valize koyacaksan iyice sar. Açıp bakacaklar geri koyarken dikkat et gene iyi sardığına. Ben giderken sorun yaşamamıştım fakat geri getirirken çok ufak bir çatlak olmuştu gözle görülmeyecek kadar. Eve gelince baktım ekran tamamen gitmiş. Kılcal çatlaklar oluşmuştu. Kasa da hiç sıkıntı olmuyor.
Not: İmzamda bulunan bilgisayarı götürdüm.

Son olarak daha önce böyle bir şey yapmayan arkadaşlar tahmini olarak yorum yapmasın. Götürenler cevaplarsa bir sonuç elde edilir. Bende götürmeden önce bir sürü yere baktım doğru düzgün cevap bulamamıştım. Herkes başka başka şeyler söylüyor net bilgi yoktu.

2-3 gün sonra Azerbaycan'a kalıcı olarak gideceğim ve masaüstü bilgisayarımı oraya götürmek istiyorum (montajlı). Bilgisayarın parçalarının faturası var. Havalimanında bir sorun çıkar mı? Çıkarsa ne tür bir sıkıntı çıkar? Hızlı dönüş yaparsanız sevinirim :)
Normal de uçaklarda belli bir taşıma limitin var fakat bilgisayarın o kadar ağır olduğunu zannetmiyorum. Dedem uçakla 50 kilo tohum götürmüştü.

Eğer paranız varsa bir kargo şirketi ile kargoya vermeniz çok daha iyi olur çünkü kasanızın zarar görme ihtimali yüksek ve çok zahmetli bir iş olacak.

Ekran kartını mutlaka ve mutlaka sök. Bir giysiye sar onu mutlaka. Kasayı koyacağın çanta veya kutuyu da mutlak ya giysi ya da balonlu poşetle sar sıkıca. Üzerine de kırılacak ibareleri yerleştir mutlaka. Çift valiz yapabilirsin ek ücret ödeyerek. Bir valize sırf böyle bir korumalı yerleştirebilirsin. Faturaları yanında olsun. O konuda bir sorun yaşayacağını sanmam ama taşıma esnasında risk tamamen şansına kalmış. Bir arkadaşım yurtdışına ya UPS ya da DHL gibi bir kargoyla gönderip orada kendi teslim almıştı. O da sorunsuz gitmişti onu da bir araştır istersen. Ama ne yaparsan yap ekran kartını mutlaka sök.

Geri
Yukarı