Yurt dışına ürün gönderme ve parasını almayla alakalı bir sorun

MrRich

Kilopat
Başımda ilginç bir olay var, Türkiye içerisinde ürünümü satmak için malum sarı sitede bir ilan oluşturdum. İngiltere'de yaşadığını söyleyen bir arkadaş ürünümün hala satılık olup olmadığını sordu detaylı resimler ve videolar istedikten sonra almak istediğini söyledi. Ürün açıklamalarını tercüme edip etmediğini sorduğumda, tercüme edemediğini ve benden ürünü açıklamamı istedi. Kafamı karıştıran nokta bu oldu ürünün açıklamasını bile okumadan ürünü almak istedi, daha önce Türkiye'den benzer alışverişler yapmış PTT Kargo ile ürünler bana teslim ediliyor diye belirtti. Bu olay hakkında bilginiz olsun diye anlattığım bir kısım, asıl mevzu ise para aktarma konusunun nasıl olacağı.
Kendisine parayı gönderdiği taktirde benim de ürünü kargoya verip gerekli bütün belgeleri, takip numaralarını göndereceğimi söyledim. Bana yazdığı ve anladığım kadarıyla parayı gönderdikten sonra benim bankama ürünü kargoya verdiğime dair fişi ibraz ettiğim taktirde para tamamen benim hesabıma geçecekmiş. Hemen çalıştığım bankayı arayıp durumu sordum, böyle bir para transfer yöntemi duymadıklarını fakat şubenin böyle bir şey yapıp yapabileceği kesin değil, en detaylı bilgiyi şubenin vereceği söylendi. Ürünü almak isteyen arkadaşa bankamın böyle bir şey duymadığını söylediğimde ise bunun EU standartlarında bir yöntem olduğunu alıcıyı ve satıcıyı korumak için, güvenli alışveriş yapmak için geçerli bir yöntem olduğunu söyledi.

Açıkcası dolandırılmaya çalışıyormuşum gibi bir his var içimde, merak ettiğim şey ise bu arkadaşın söylediği gibi bir yöntem var mı? Yoksa sahte belgelerle parayı yolladığına dair dekontu gösterip, ürünü kargoya verdirdikten sonra beni oyalayıp ürüne çökme gibi bir durum mu olacak.
Söylenildiği gibi hesabıma gelen parayı, ürünü yolladığıma dair fiş gösterip almam mümkün mü? Daha önce böyle bir olay başına gelmiş biri var mı?
Düzenleme: Arkadaş bana kargo şubesinde ürünü paketleme yaparken video, resim yolladığım ve kargoya verildiğine dair fişi aldıktan sonra paramı yollayacağından bahsediyor. Sizce ürünü kargoya verdikten sonra şubeden çıkmadan ürünü geri alma şansım var mı?

Son düzenleme:
Kesinlikle dolandırıcı. İnanma. Çok kendine güveniyorsa farkını ekleyip get ilanı açın kredi kartıyla alsın parası size, ürün teslim edilince geçer.
Detayları şuradan okuyun:https://www.sahibinden.com/guvenli-e-ticaret
Get ile almazsa kesinlikle göndermyin. Kargoyu verdikten sonra hiç bir şekilde alamazsınız. Öyle bir sistemde duymadım. klasik dolandırma yöntemi olarak çok duydum anlattıklarınızı.

Son düzenleme:
Kesinlikle dolandırıcı. İnanma. Çok kendine güveniyorsa farkını ekleyip get ilanı açın kredi kartıyla alsın parası size, ürün teslim edilince geçer.
Detayları şuradan okuyun:https://www.sahibinden.com/guvenli-e-ticaret
Get ile almazsa kesinlikle göndermyin. Kargoyu verdikten sonra hiç bir şekilde alamazsınız. Öyle bir sistemde duymadım. klasik dolandırma yöntemi olarak çok duydum anlattıklarınızı.
Cevap için teşekkürler, dolandırıcılık yöntemi olduğunu sezdim Yabancı ülkelerden yeni dolandırıcılık yöntemi - Technopat Sosyal burada da yaşadıklarımı detaylıca anlattım, GET sistemini biliyorum ve kullanıyorum. Öneri için teşekkürler, sadece yurt dışından kanıt ibraz ederek parayı alma yöntemi var mı onu merak ettim.

Geri
Yukarı