Yurt dışında kredi kartı kullanımı nasıl olur?

Wardom

Decipat
Yer
İstanbul
Merhaba yurt dışında kredi kartımı kullanmak istiyorum da. Yurt dışı alışverişine açık kartım.
Banka euro cinsinden harcama yaptığım da kendi kuru üzerinden mi işlem yapıyor, yoksa merkez bankasındaki kur üzerinden mi?
Ayrıyeten %3'te komisyon alıyorlarmış. Bu komisyon TL üstünden mi alınıyor euro üstünden mi?

Esktradan dikkat etmem gereken bir şey varsa belirtebilirseniz sevinirim.

Banka kendi kurumdan pahalı şekilde ücret kesiyor. Ve fahiş komisyon alıyorlar. İnternetten alışveriş yapacaksan komisyon alınmıyor. Yurtdışı fiziksel poslardan alışveriş yapacaksan geçmiş olsun.

Merhaba yurt dışında kredi kartımı kullanmak istiyorum da. Yurt dışı alışverişine açık kartım.
Banka euro cinsinden harcama yaptığım da kendi kuru üzerinden mi işlem yapıyor, yoksa merkez bankasındaki kur üzerinden mi?
Ayrıyeten %3'te komisyon alıyorlarmış. Bu komisyon TL üstünden mi alınıyor euro üstünden mi?

Esktradan dikkat etmem gereken bir şey varsa belirtebilirseniz sevinirim.
Şöyle bir şey var, eğer kartı ekstreniz TL ise yaptığınız bütün harcamaları anında TL'ye çevirir ve bu da banka kuruna bağlıdır. Eğer dolar-euro ise borcunuz dolar euro olarak kalır ve hesap kesim tarihinden sonra dolar-euro olarak ödersiniz. Benim tavsiyem ekstreyi dolar euro olarak seçmek ve alışveriş yaptıktan sonra uygun dolar kuruyla ile kredi kartına ödemek. Diğer türlü ekstre sonunda öderseniz dolar çok fazla artacağı için kar edemezsiniz.

Geri
Yukarı