Yurt dışında lise okumak

İngilizcem iyi, 8. sınıfım ve liseyi yurt dışında okumak istiyorum. Ülke fark etmez Amerika, Norveç, Polonya, Almanya hepsi olabilir. Avrupa ülkelerinden nasıl yapabilirim? Nasıl aksiyonlar almalıyım?
Seviyen ne peki? Örneğin benim B2 sanırsam.

C1 İngilizce seviyesi, işte ya da akademik bir pozisyonda tam hakimiyet sağlar. C1 seviyesi, İngilizce konuşulan bir ülkede tam kapsamlı karar verme hakkı da sağlar. Resmi CEFR ilkelerine göre C1 İngilizce seviyesindeki bir kişi: Geniş yelpazedeki zorlu ve daha uzun metinleri anlayabilir ve tam anlamını kavrayabilir.

Emin misiniz hocam? Yanlış anlamayın ama bu yaşta internet yolu ile sanki C1 çok zor. Diyelim C1 seviyesindesiniz, tonlarca para gerek maalesef oradaki okullardan biri için...

B2-C1 arası olduğunu düşünüyorum nereden ölçebilirim?
Selam dostum. Ben mütercim ve tercümanlık okuyorum. Bizim bölümümüzde bile İngilizce B2 ve C1 arası eğitim veriliyor. C2 ise mezun olduktan sonraki seviyemiz. 8.sınıfsın. Küçüklüğünden beri İngilizceye maruz kalmadığın ve günlük hayatında aktif olarak kullanmadığın sürece o seviyeye gelmen pek olası değil. Çünkü İngilizce sadece konuşma ve anlamadan ibaret değil. Yurt dışında okuyup çalışma gibi bir planın varsa TOEFL, TOEIC, IELTS ya da CEFR (bunlar ileri derecede İngilizce sınavları. B2-C1 arası olduğunu düşünüyorsan zorlanmazsın.) gibi sınavlara girerek seviyeni ölçebilirsin veya en basitinden liselerde Erasmus programı oluyor diye biliyorum. Gideceğin lise anlaşmalıysa belirli bir puanı geçtiğin sürece gönderiyorlar. İnternetten yaptığın seviye ölçme sınavlarının hiçbir hükümlülüğü yok. Onlara güvenme. Erasmus, work&travel tarzı programlarla gitmeyeceksen yukarıdaki arkadaşın dediği gibi o fiyata okuman imkansız. Babanın zengin olması lazım.

Selam dostum. Ben mütercim ve tercümanlık okuyorum. Bizim bölümümüzde bile İngilizce B2 ve C1 arası eğitim veriliyor. C2 ise mezun olduktan sonraki seviyemiz. 8.sınıfsın. Küçüklüğünden beri ingilizceye maruz kalmadığın ve günlük hayatında aktif olarak kullanmadığın sürece o seviyeye gelmen pek olası değil. Çünkü İngilizce sadece konuşma ve anlamadan ibaret değil. Yurt dışında okuyup çalışma gibi bir planın varsa TOEFL, toeıc, ıelts ya da cefr (bunlar ileri derecede İngilizce sınavları. B2-C1 arası olduğunu düşünüyorsan zorlanmazsın.) Gibi sınavlara girerek seviyeni ölçebilirsin veya en basitinden liselerde Erasmus programı oluyor diye biliyorum. Gideceğin lise anlaşmalıysa belirli bir puanı geçtiğin sürece gönderiyorlar. İnternetten yaptığın seviye ölçme sınavlarının hiçbir hükümlülüğü yok. Onlara güvenme. Erasmus, work&travel tarzı programlarla gitmeyeceksen yukarıdaki arkadaşın dediği gibi o fiyata okuman imkansız. Babanın zengin olması lazım.

Ama ben küçüklükten beri Online oyunlar oynuyorum 7-8 yaşımdan beri hep yabancı arkadaşlarım oldu İngilizce konuşurdum.

Yeni konular

Geri
Yukarı