Yurt dışında nasıl üniversite okunur?

Aantares

Hectopat
Daha fazla  
Şu anda 10. sınıf öğrencisiyim ve çok yaklaşmadan bu konu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Burslu olacak şekilde nasıl olur? İngilizce seviyem B2 gibi 2,5 senede geliştirebilirim. TOEFL gördüm ancak tam anlayamadım TOEFL'a girmek yeterli olur mu yurt dışına gitmek için? Gelirimiz burssuz okulları karşılamaya yeterli değil, orta-iyi gibi.

Lisenin bağlantılarıda önemli olabiliyor bu konuda. Daha önce hiç yurt dışına öğrenci gönderilmiş mi? Buna özel bir departman var mı? Çok nadir liselerde olur böyle şeyler. Onun harici gerekenler TOEFL, IELTS, üniversiteye bağlı SAT, transkript, niyet mektubu, referans mektubu, burs için belki mali durum raporu,... Çok çetrefilli iş iyi bir yönlendirmeye ihtiyacınız var.

Lisenin bağlantıları da önemli olabiliyor bu konuda. Daha önce hiç yurt dışına öğrenci gönderilmiş mi? Buna özel bir departman var mı? Çok nadir liselerde olur böyle şeyler. Onun harici gerekenler TOEFL, IELTS, üniversiteye bağlı sat, transkript, niyet mektubu, referans mektubu, burs için belki Mali durum raporu... Çok çetrefilli iş iyi bir yönlendirmeye ihtiyacınız var.

Hocam ben yüzde 7ye girdim en uygun yüzde 13'lük bir liseye gidiyorum şu anda. Rehber hocamızın daha kendine hayrı yok maalesef. Onun dışında da yardımcı olabilecek biri bilmiyorum.

Hocam ben yüzde 7ye girdim en uygun yüzde 13'lük bir liseye gidiyorum şu anda. Rehber hocamızın daha kendine hayrı yok maalesef. Onun dışında da yardımcı olabilecek biri bilmiyorum.
En azından kafanızın uyuştuğu bir hocadan bilgi almaya çalışın, durumunuzu izah edin referans mektubu vs. durumlardan bahsedin ayrıca katılabileceğiniz kadar önemli aktivitelere katılın çünkü kelimenin anlamıyla tam bir CV'ye ihtiyacınız olacak. Buradan anlatabileceğim şeyler değil bunlar ne yazık ki üzerine düşünülüp konuşulması gereken çok konu mevcut.

En azından kafanızın uyuştuğu bir hocadan bilgi almaya çalışın, durumunuzu izah edin referans mektubu vs. durumlardan bahsedin ayrıca katılabileceğiniz kadar önemli aktivitelere katılın çünkü kelimenin anlamıyla tam bir CV'ye ihtiyacınız olacak. Buradan anlatabileceğim şeyler değil bunlar ne yazık ki üzerine düşünülüp konuşulması gereken çok konu mevcut.
Aynen birkaç yerden duymuştum teknofest falan.

Aynen birkaç yerden duymuştum teknofest falan.
Her halükarda istisna bir öğrenci olmak şart hele bağlantısı olmayan okullarda okunuyorsa. MIT'in, Harvard'ın kuru ineklere ihtiyacı yok senin özel olduğun, özel fikirler üretip etkinlikler ile de bunları kanıtlayabilmiş birisi olup kendini pazarlaman gerek. Kafama estide yurt dışı hedefleyeyim meselesi yaş bizim sistemle.

Her halükarda istisna bir öğrenci olmak şart hele bağlantısı olmayan okullarda okunuyorsa. MİT'in, Harvard'ın kuru ineklere ihtiyacı yok senin özel olduğun, özel fikirler üretip etkinlikler ile de bunları kanıtlayabilmiş birisi olup kendini pazarlaman gerek. Kafama estide yurt dışı hedefleyeyim meselesi yaş bizim sistemle.

Tamamdır hocam sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı