Yurt dışında yaşayanlar bedelli askerliği nasıl yapıyor?

nobodyleavesme

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, 15 Nisan tarihinden itibaren temelli olarak ABD'ye yerleşiyorum. Askerliğim hala daha 2026 yılına kadar tecilli. Bedelli askerlik yapacağım bu yüzden ülkeye dönüp 21 gün askerlik yapma şartı var mı? Arkadaşımın abisi 15-20 senedir Belçika'da yaşıyor, bana abisinin işte bedelli askerlik ücretinin döviz karşılığını yatırdıktan sonra Online sınava girdiğini vs. söyledi, bu doğru mu? Eğer doğruysa yurt dışında işte ne bileyim en az 180 gün ikamet etmiş olmamız gibi şartlar ararlar mı? Bu konuda kafam bayağı karışık yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, 15 Nisan tarihinden itibaren temelli olarak ABD'ye yerleşiyorum. Askerliğim hala daha 2026 yılına kadar tecilli. Bedelli askerlik yapacağım bu yüzden ülkeye dönüp 21 gün askerlik yapma şartı var mı? Arkadaşımın abisi 15-20 senedir Belçika'da yaşıyor, bana abisinin işte bedelli askerlik ücretinin döviz karşılığını yatırdıktan sonra Online sınava girdiğini vs. söyledi, bu doğru mu? Eğer doğruysa yurt dışında işte ne bileyim en az 180 gün ikamet etmiş olmamız gibi şartlar ararlar mı? Bu konuda kafam bayağı karışık yardımcı olursanız çok memnun olurum.

1. Yurt dışında oturma - çalışma iznine sahip olarak en az 3 yıl süreyle İşçi ya da İşveren durumunda 1095 gün fiilen çalışmış (Türkiye'de izin dahil geçirdiği süreler hariç) olanlar dövizle askerlik başvurusu hakkını kazanırlar.

Temelli olarak yerleşeceksen neden yapıyorsun ki?
Temelli olarak yerleşiyorum diye Türkiye'ye ailemi ziyarete gelmeyecek miyim? Eğer askerliği yapmazsan ve kaçak duruma düşersen havalimanında inzibatların kolları arasında kendini birliğin içinde bulursun. Sonuçta ben Türk vatandaşlığından çıkmıyorum. Sadece yurt dışına yerleşiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı