Yurt dışında yazılımcı olmak için neler yapılabilir?

İSOPRO

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi günler. Benim en büyük hayalim yurt dışında gelişmiş bir oyun şirketinde ayda 200-300 bin küsur dolar maaş ile çalışmak. Ben 15 yaşımdayım bu hayalim için oldukça gelişmiş bir üniversitede okumam gerekiyor ve bildiğim kadarıyla AYT sınavına çalışmam gerekiyor. AYT sınavında hangi konular çıkacak? Ben iyi bir üniversite için Türkiye'de en az kaç yüzdelik diliminde olmam gerekiyor? Benim bildiğim şu an Limit, Türev ve İntegral öğrenmem gerektiği ve eğer bunlardan daha fazlası varsa benimle paylaşmanız benim için çok önemli. Ben bu bilgileri internet üzerinden öğrenebilir miyim yoksa özel kurslar ile mi öğrenebilirim? Verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yazılım mühendisi olarak ayda o kadar para maaş almanız neredeyse imkansız. Düz imkansız aslında ama o payı bırakıyorum belki çok özel bir insansınızdır diye. Yok yani öyle bir para. Yüksek seviyede bir yönetici olmanız ya da hisse sahibi olmanız vs. gerekir.

Şimdi yapabileceğiniz en iyi şey derslerinize çalışıp kendinizi geliştirmek. Üniversite sınavıyla ilgili olan şeyleri zaten zamanla öğrenirsiniz. Durumunuza göre üniversiteyi yurt dışında okumayı da düşünebilirsiniz. Dediğim gibi yapacağınız en iyi şeylerden biri kendinizi geliştirmek. Sadece yazılım değil, iletişim, genel kültür, okuma, arkadaşlıklar, ilgi alanlarını keşfetme vs. gibi pek çok alandan bahsediyorum. Bununla birlikte zamanınızın tadını çıkarın, eğlenin, mutlu olun. Çok istiyorsanız bir yazılım dili öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Popüler kültürün hayal ettirdiği yazılımcılık, 2 klavyeye basıp 300 bin dolar kazandıran yazılımcılıkmış :D.

Bu basit bir iş değil. Herkesin sevebileceği bir iş değil. Şu an derslerini çalış, büyüdükçe ilgi alanlarını ve kafa yapını keşfedeceksin. O zaman kendine göre bir meslek seçersin.

Hayallerinizi yıkmak gibi olmasın ama öyle bir maaş yok.

Hayallerim yıkılmaz hocam. Ben PUBG şirketinde çalışan bir yazılımcının eski maaşının 150 bin dolar olduğunu ve yeni maaşının da bundan çok daha fazla olduğunu öğrendim. 100 bin küsur dolar olsun yeter.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yazılım mühendisi olarak ayda o kadar para maaş almanız neredeyse imkansız. Düz imkansız aslında ama o payı bırakıyorum belki çok özel bir insansınızdır diye. Yok yani öyle bir para. Yüksek seviyede bir yönetici olmanız ya da hisse sahibi olmanız vs. gerekir.

Şimdi yapabileceğiniz en iyi şey derslerinize çalışıp kendinizi geliştirmek. Üniversite sınavıyla ilgili olan şeyleri zaten zamanla öğrenirsiniz. Durumunuza göre üniversiteyi yurt dışında okumayı da düşünebilirsiniz. Dediğim gibi yapacağınız en iyi şeylerden biri kendinizi geliştirmek. Sadece yazılım değil, iletişim, genel kültür, okuma, arkadaşlıklar, ilgi alanlarını keşfetme vs. gibi pek çok alandan bahsediyorum. Bununla birlikte zamanınızın tadını çıkarın, eğlenin, mutlu olun. Çok istiyorsanız bir yazılım dili öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Python eğitimi aldım okulumda almaya da devam ediyorum meslek lisesi okuyorum ben tahmini söyledim bende hiç duymadım böyle maaşlar duyduğum en yüksek yazılımcı maaşı PUBG şirketinde ki yaklaşık 200 bin dolar maaş alan bir yazılımcı.

Tamam hocam umarım verirler istediğiniz maaşı. Ama vizyonsuz hayal kuruyorsunuz. İyi bir pozisyonda o rakamlar başlangıç ikramiyesi zaten. 300000 dolar ne ki zaten...
Ben sadece hayalimi soyledim asıl sorum AYT de sorulacak sorular.

O 150 bin dolar yıllık olmasın? 🤣 Aylık bırak 300 bini 150 bin dolar bile kimse vermez sıradan çalışana.

Lisede yapman gereken TYT ve AYT sınavlarından yüksek puan alıp iyi bir sıralamayla iyi bir üniversiteye yerleşmek. Aynı zamanda ana dilin gibi İngilizce bilmen lazım.

Üniversite okumak da lise, ortaokul okumaya benzemez. Bir şeyler yapman lazım. Ekip kur, katıl, bir projenin ucundan tut. ABD'de bir şirkete başvururken adamların seni alması için bir sebep sun. Seni neden alsın işe? Amerika'da zibilyon tane yazılımcı var, neden sen? Neden senin Türk dokümanlarınla uğraşsın? Sebep ver adamlara. ABD'de iş arayan bir sürü Hintli mühendis reis var zaten.

Tecrübesiz yurt dışında iş bulman zaten çok zor, önce Türkiye'de kendini gösterip bir şeyler bildiğini, yetenekli olduğunu kanıtlaman lazım.

Kısaca özgeçmişinin dolu olması lazım. Adamlar başvuruna baktıkları zaman, özgeçmişine baktıkları zaman bir şeyler görmeli yoksa seni kale alıp yüz yüze görüşmezler bile.

O 150 bin dolar yıllık olmasın? 🤣 Aylık bırak 300 bini 150 bin dolar bile kimse vermez sıradan çalışana.

Lisede yapman gereken TYT ve AYT sınavlarından yüksek puan alıp iyi bir sıralamayla iyi bir üniversiteye yerleşmek. Aynı zamanda ana dilin gibi İngilizce bilmen lazım.

Üniversite okumak da lise, ortaokul okumaya benzemez. Bir şeyler yapman lazım. Ekip kur, katıl, bir projenin ucundan tut. ABD'de bir şirkete başvururken adamların seni alması için bir sebep sun. Seni neden alsın işe? Amerika'da zibilyon tane yazılımcı var, neden sen? Neden senin Türk dokümanlarınla uğraşsın? Sebep ver adamlara. ABD'de iş arayan bir sürü Hintli mühendis reis var zaten.

Tecrübesiz yurt dışında iş bulman zaten çok zor, önce Türkiye'de kendini gösterip bir şeyler bildiğini, yetenekli olduğunu kanıtlaman lazım.

Kısaca özgeçmişinin dolu olması lazım. Adamlar başvuruna baktıkları zaman, özgeçmişine baktıkları zaman bir şeyler görmeli yoksa seni kale alıp yüz yüze görüşmezler bile.
Hocam 150 bin dolarlık maaşı alan kişi bu ülkede zamanında AYT de milyonlarca insan arasında 10. Olmuş bir kişi

Geri
Yukarı