Yurt dışından getirtilen klavyelerde nasıl "ü", "ş" gibi harfler yazılır?

Klavyenin düzeni bilgisayarında seçtiğin düzene bağlıdır. Yeni gelen klavyen ile "ü"nün olduğu yere basarsan ekranda "ü" yazar.

Cihaz yurtdışından geldiği için varsayılan Windows dili İngilizce olarak varsayıyorum o yüzden;
1- Windows tuşuna basın.
2- "edit language or keyboard" yazıp, gelen seçeneğe girin.
3- "Preffered languages" kısmından "Add a language" kısmına tıklayarak, "Türkçe" kısmını bulup sonraki gelen ekrandan "Türkçe Q" klavye seçeneğini seçin.

İngilizce klavye üzerinden "Türkçe Q" klavye kullanabilirsin bu şekilde. Örnek olarak İngilizce klavyede ";" olan yerde bundan sonra "Türkçe Q" klavyeye geçtiğinde ve bastığında "ş" olacak.

"Türkçe Q" klavye genel olarak Türkiyede kullanılan klavye tipidir. Eğer "Türkçe F "klavye kullanmayı öğrendiyseniz aynı şekilde seçeneklerden onu seçip kullanabilirsiniz.

Iki klavye arasında hızlı geçiş için "alt + Shift" veya "alt + boşluk tuşu" kombinasyonunu kullanarak Ingilizce veya Türkçe arasında hızlı geçiş yapabilirsin.

Ek kaynak olarak Microsoftun websitesine bakabilirsin. Giriş ve görüntü dili ayarlarını Windows Burada "Klavye ekleme" bölümünde Türkçe bir şekilde nasıl yapılacağı konusunda adım adım yardım ediyor.

Geri
Yukarı