Yurt dışından iPhone getirtmek

Hans Landa

Kilopat
Yer
İstanbul
Merhaba dostlar. Singapur'dan bir arkadaşım gelirken 11 Pro getirmeyi düşünüyor. Kendisi Singapur vatandaşı TR değil. Ancak böyle bir olay varmış. TR vatandaşı degil ama yine de pasaportuna kayıt etmek zorunda mı? Ya da GSM numarasına. Aklım karıştı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200718-104036.jpg
    Screenshot_20200718-104036.jpg
    252,7 KB · Görüntüleme: 62
Bildiğim kadarı ile yurt dışı cihazlarını sadece 3 ay süre ile kullanabiliyorsun. Geri kalan zamanda kullanmak ister sende TR pasaportuna üzerine kayıt ettirmen gerekiyor. Pasaportta da yurt dışından giriş damgası olması gerekiyor. Açtırma ücretide en son 2bin TL civarında idi.

Bildiğim kadarı ile yurt dışı cihazlarını sadece 3 ay süre ile kullanabiliyorsun. Geri kalan zamanda kullanmak ister sende TR pasaportuna üzerine kayıt ettirmen gerekiyor. Pasaportta da yurt dışından giriş damgası olması gerekiyor. Açtırma ücretide en son 2bin TL civarında idi.
1830 küsürdü sanırım kayıt ücreti. Onu ödeyeceğim sorun değil de benim bahsettiğim eğer getirecek kişi pasaport kaydı yaparsa ben kendi GSM numaram üzerine alamıyormuşum. O sorun.

1830 küsurdü sanırım kayıt ücreti. Onu ödeyeceğim sorun değil de benim bahsettiğim eğer getirecek kişi pasaport kaydı yaparsa ben kendi GSM numaram üzerine alamıyormuşum. O sorun.

Hocam şöyle oluyor. Telefonu kayıtlı pasaport sahibi dışında kimse kullanamıyor. Ayrıyeten hat sahibi de siz olmalısınız. Telefonu satsanız bile cihaz hatlı olarak kullanılmıyor hat sahibi başka olursa yani. Yurtdışından telefon getirmek bu yüzden bir avantaj sağlamıyor artık.

Ülkemizde "vergi gelirini korumak adına" telefonlarda çok sıkı IMEI önlemleri var. Kayıtlı pasaport sahibi dışında biri de kullanamıyor yani alman biraz gereksiz olur.

Cari açığı kapatmak için saçma sapan ürünlere ek vergi ve harç gelirken, cari açığının babası olan hammadde ve ara ürünler için neden ek ücret yok ?

Son tüketicinin cari açığa oranı %20 bile gelmez. Hem fabrikaların, holdinglerin vergilerini sil hem ürünlerinden ek ücret alma. Sonra garibanın oyun konsoluna, 1 kere alıp 2-3 yıl kullandığı telefonuna çök.

Akıl alır gibi değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı