Yurt dışından laptop almak hakkında tüm merak edilenler

Bütçe
-
Merhabalar, ben Faruk. Bu konuda yurt dışından almış olduğum laptop serüveninde başımdan geçenleri anlatacağım. Öncelikle Amazon.com üzerinden bu laptopu aldım. Başımdan geçen her olayı anlatacağım.

Öncelikle araştırmaya koyuldum ve Türkiye'de bulunan cihazların çok fahiş fiyatlı satıldığını bariz bir şekilde ortada. Yurt dışı laptop alışverişi hakkında aramaya başladım. Genellikle 2018 yılından kalma yazılarla karşılaştım.

Amazon.com sitesine girdim, laptopu beğendim. Ürünün fiyatı, yanında vergi ve kargo fiyatlandırılması da gösteriyor. Öncelikle ürünün satıcısını bilmeniz gerekmekte. Aşağıda görünen fotoğraftaki gibi eğer ikisinde de Amazon.com yazıyor ise bir problem olmadan alabilirsiniz. Ama Ships from kısmında sadece Amazon.com yazıyor ise iade işlemlerinde biraz sizi uğraştırabilir.

1616920151372.png

Bu kısım çok önemli! Ürünün bir fiyat kısmı, bir de vergi ve kargo kısmı var. Burada '' Shipping & Import Fees Deposit to Turkey '' olan ürünlere bakmanız gerekmekte. Bu ürünlerin ödemesini yaparken vergisini de ödüyorsunuz. Bu ürünler için ödeme yaptığınızdan gümrükte veya başka yerde fazladan para ödemek zorunda kalmazsınız. Aşağıda belirtmiş olduğum fotoğrafda ürün için 730 Dolar, vergi ve kargo için 192 Dolar, toplam 922 Dolar ödeme yapıyorsunuz ve harici bir ödeme yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

1616920404872.png

Bundan sonra satın al tuşuna bastım. Ürünün fiyatı anında çekilmiyor. Ürün önce stokları kontrol ediliyor sonra satın alma aşamasında ise karttan parayı çekiyor. Kartımda hemen hemen o gün olan Dolar kuru ile arasında 10 TL olan banka kartımdan alışveriş yapmaya çalıştım. Benim aldığım zaman Dolar çok çalkantılıydı. 6.90 TL'den 7.50 TL'lere kadar çıkmıştı. Satın alımı bir türlü başaramadım. Çünkü bankanın koyduğu saçma bir düzenekten dolayı. Banka yurt dışı alışverişlerinde o gün olan kurun en yüksek seviyesinden alışverişinizi tamamlıyor. Eğer yurt dışından ürün alacak iseniz 100-200 TL daha fazla bakiye bulundurmanızı tavsiye ederim. Dikkat edilmesi bir gereken nokta da şu; eğer Dolar hesabı açıp Dolar hesabı ile ödeme yapmak istiyorum derseniz öyle bir seçenek yok. İllaki ana hesabınızda TL olmalı ve banka o gün olan kurun en yüksek seviyesinden çekmeli. İkinci nokta ise şu benim hata yaptığım nokta. Papara ile yurt dışı alışverişi yapmayın. Sebebi ise Papara o günkü kurun en yüksek seviyesi + %5 komisyon kesiyor. Boşu boşuna Papara'ya 300 TL para ödedim. Bazı arkadaşlar Enpara kartın daha iyi olduğunu söylüyorlardı ama bilmediğim için yapacak bir şey yok.

Ödeme aşamasını tamamladığımıza göre siparişimiz alındı. Yaklaşık üç ile beş gün içerisinde kargo şirketine teslim ediliyor. Kargo şirketi olarak Aramex ile gönderim yapıldı. Tüm kargo aşamalarını aşağıya fotoğraf olarak bıraktım oradan bakabilirsiniz. Gümrükte veya başka bir yerde beni aramadılar. Tüm işleri kendileri halletti. Ama bazı kargo firmaları sizden bir form doldurması istenebiliyormuş. Onun için aktif kullandığınız bir mail adresini vermeniz daha iyi olur. Sorularınızı her türlü cevaplarım mesaj atabilirsiniz.

1616920618762.png

@Ramazan Ö @3N38C4N

Son düzenleyen: Moderatör:
Klavye İngilizce fakat Türkçe harflerin yerini noktalama işaretleri almış. Yani üstüne bir sticker yapıştırarak rahatça kullanabilirsiniz. Eğer ezbere biliyorsanız hiç sorun yaşamazsınız. Orjinal Windows 10 Home ile geldi ve sistemi Türkçe yapabiliyorsunuz.
Peki hocam sonradan tuş takımını değiştirme şansımız oluyor mu ? Mesela bu cihaz için.

Yeni konular

Geri
Yukarı