Yurt dışından laptop getirmek

Alpscape

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i5-12450H
16GB 3200MHZ Ram
GTX1650
Excalibur G770
Arkadaşlar merhaba. Seneye çift vatandaşlık alacağız ve Bulgaristan'a gideceğiz. Orada birkaç tarla var satıp geri dönülecek. Ben de hazır gitmişken malum fiyatlar burada pahalı oradan bir oyun laptopu getirmek istiyorum. Laptopa 2.bin leva diyelim. Bunu gümrükten geçirirken ne yapmam gerekir?

Hiçbir şey yapmana gerek yok, istediğin gibi geçirebilirsin. 1 tane laptop kişisel eşya olarak kabul edildiğinden vergi alınmaz ama 2 veya 3 olduğunda ne yaparsan yap o vergi ödenir.

Kullanılmış göstermene falan gerek yok. Bi' siz akıllı değilsiniz, gümrük memurları da salak değil. 1 tane olsun ister kapalı kutu olsun vergi alınmaz. 2 tane olsun istersen üstünü çiz, donlarının arasına sakla yine durdururlar seni.

Peki laptopu aldım. Yanında monitör alsam anlaşılır değil mi?

Klavye sorun olmayacaksa bence mantıklı, kutusunu açıp kullanılmış gösterin ya da direkt kullanın bir şey demezler.

Hiçbir şey yapmana gerek yok, istediğin gibi geçirebilirsin. 1 tane laptop kişisel eşya olarak kabul edildiğinden vergi alınmaz ama 2 veya 3 olduğunda ne yaparsan yap o vergi ödenir.

PC'yi orada kutusundan çıkar çantana koy bir şey anlamazlar.

Bir adet olursa bildiğim kadarı ile vergi alamıyorlar, kutusuz vb. yani sizin eşyanız olmalı.

Kutusunu açın, ambalajları falan. Kullanılmış gibi gösterin yani. Ambalajların falan açık olduğunu görünce kullanılmış olduğunu anlarlar, bir sıkıntı çıkmaz.

Yav her türlü anlaşılır saçma saçma triplere girmeyin. Yanında 1 adet laptop satın alıp getirebilme hakkın var senin. Hiç öyle kutudan çıkarmaya falan gerek yok. Aynı şekilde monitör de alabilirsin ancak şartları var. Belli boyutların üstünde olmamalı.

Yav her türlü anlaşılır saçma saçma triplere girmeyin. Yanında 1 adet laptop satın alıp getirebilme hakkın var senin. Hiç öyle kutudan çıkarmaya falan gerek yok. Aynı şekilde monitör de alabilirsin ancak şartları var. Belli boyutların üstünde olmamalı.

Peki desem orada akrabalarım var kuzenim bu monitörü hediye etti desem ne derler?

Geri
Yukarı