Yurt dışından PS5 almak sıkıntı yaratır mı?

Umarım dalga geçiyorsundur.

Dalga geçmiyorum ve burada yanlış söylediğim bir şey yok ülkemizin ekonomisi berbat işte bu yüzden vergi koyuyorlar ama amaç çoğu insanın sandığı aksine vergilerle ekonomiyi düzeltmeye çalışmak değil ihracat yapmıyoruz ama ithal ürünleri sömürüyoruz kısa ve öz olarak o verginin amacı halkı caydırmak alacaksan da seni bir güzel yoklarım demek o vergileri satışlardan gelir elde etmek için koysalardı bu kadar yüksek vergi koymazlardı %20 gibi bir oranda kalırdı amaç caydırmak yoksa uçak bileti gidiş dönüş pasaport vize otel ücreti falan dahil Türkiye'den daha ucuza geliyor yani almak isteyen gene alır ama ellerinden geldiğince ithal ürün satışını engellemek istiyorlar satış rakamları ortada hala keriz gibi almaya devam eden bizleriz bu ekonomide hiçbir şey ama hiçbir şey alınmamalı ancak işinse alınmalı veya çok ama çok zengin olacaksın ancak öyle olur.

Dalga geçmiyorum ve burada yanlış söylediğim bir şey yok ülkemizin ekonomisi berbat işte bu yüzden vergi koyuyorlar ama amaç çoğu insanın sandığı aksine vergilerle ekonomiyi düzeltmeye çalışmak değil ihracat yapmıyoruz ama ithal ürünleri sömürüyoruz kısa ve öz olarak o verginin amacı halkı caydırmak alacaksan da seni bir güzel yoklarım demek o vergileri satışlardan gelir elde etmek için koysalardı bu kadar yüksek vergi koymazlardı %20 gibi bir oranda kalırdı amaç caydırmak yoksa uçak bileti gidiş dönüş pasaport vize otel ücreti falan dahil Türkiye'den daha ucuza geliyor yani almak isteyen gene alır ama ellerinden geldiğince ithal ürün satışını engellemek istiyorlar satış rakamları ortada hala keriz gibi almaya devam eden bizleriz bu ekonomide hiçbir şey ama hiçbir şey alınmamalı ancak işinse alınmalı veya çok ama çok zengin olacaksın ancak öyle olur.
Canım o vergilerin amacı "bir sana iki bana" caydırmak falan değil alan kişinin durumu iyi olacağı için "ne kadar sömürsek kârdır" mantığı var.

Şu an son model Ferrarinin vergisiyle 15 yıl rahat yaşarsın bolluk içerisinde.

Milliyetçiliğini vergide konuşturma.

Ülkede üretim yok, 10 ürün üretiyorsak 90 ürün dışarıdan alıyoruz. İnsanlar dışarıdan alışveriş yapmayacakta ne yapacak ? İthal üründen caydırmak bu işin kılıfı, ithalata mecburuz. Devletimiz de insanların mecbur olduğunu görünce hazır paraya hayır diyemez, demedi de. Üreticiye destek yok, dışarıdan alınca da 1 fiyatlı ürüne 2 fiyat vergi biniyor, insanlar ülkesinde aynı ürün vardı da gidip yurt dışından mı ürün alıyordu ?

Ülkede üretim yok, 10 ürün üretiyorsak 90 ürün dışarıdan alıyoruz. İnsanlar dışarıdan alışveriş yapmayacakta ne yapacak? İthal üründen caydırmak bu işin kılıfı, ithalata mecburuz. Devletimiz de insanların mecbur olduğunu görünce hazır paraya hayır diyemez, demedi de. Üreticiye destek yok, dışarıdan alınca da 1 fiyatlı ürüne 2 fiyat vergi biniyor, insanlar ülkesinde aynı ürün vardı da gidip yurt dışından mı ürün alıyordu?

Burada gerekli bir ihtiyaçtan söz etmiyoruz yaşamak için gerekli yiyecek içecek, elektrik, doğalgaz, giyim falan onlarda haklısın ama şunu da bilmelisin yabancıların çoğu bizim gibi bir ekonomide yaşasa bu ülkede hiçbir şey almazlar bu vergilere rağmen aşırı pahalı otomobilleri almaya konsollar ve özellikle oyunlar almaya devam eden bizim halkımız bu ülkede hem devletin hem de halkın sorunları var.

Canım o vergilerin amacı "bir sana iki bana" caydırmak falan değil alan kişinin durumu iyi olacağı için "ne kadar sömürsek kârdır" mantığı var.

Şu an son model Ferrari'nin vergisiyle 15 yıl rahat yaşarsın bolluk içerisinde.

Milliyetçiliğini vergide konuşturma.

Tam tersi o vergilerin asıl amacı bir sana iki bana değil caydırmaz azıcık objektif bakılsa görülebiliyor ama aynı zamanda devlet eğer bunu alacaksan seni bir güzel severim diyor asıl amaç caydırma ama yanında alan olursa da iki tanede bana diyor.

Ben olaylara objektif bakıyorum ve benim asıl anlamadığım ülkemiz bu kadar kötü bir durumdayken gidip insanlar ihtiyacı olmadığı aşırı pahalı telefonları parası varken bile almaması gerekirken kredi falan çekip operatör üzerine taksitle almaları, tamam siz anlamıyorsunuz da asıl amaç caydırmak lakin adamlar caydırmak isterken aç gözlü halkımız sırf etrafındakilere hava atmak için aldığı ve aldıktan sonra vergilere saydırdığı için sanki verginin tek ve asıl amacının halkı düdüklemek olduğu gibi bir algı ortaya çıkıyor devlet almayın diye vergi koydukça biz almaya devam ediyoruz.
Verginin amacı halkı düdüklemek olsa bile halkın halen bu pahalı ürünleri böyle bir ekonomide almasına açıklık getirilemez tamam devletin sorunları var ama bu ülkenin halkının da sorunları olduğu kesin.

Asıl sorun hükümetin ülkeyi iyi yönetememesi ihracatın neredeyse var olmaması hükümette ne yaptığını biliyor ve tamda bu yüzden zaten büyük olan cari açığın daha da büyümemesi için caydırıcı vergiler koyuyor ve bizim halkımızda caymıyor gidip koşarak alıyor sonrada vergilerden şikayet ediyor mesela ben vergilerden şikayetçiyim istediğim birçok şeyi alamıyorum ama devletin o vergileri caydırmak amaçlı koyduğunu ve benim de bu yüzden almaktan vazgeçtiğimi biliyorum.
Halkımız ÖTV zammı gelmesine rağmen dandik araçları böyle bir ekonomide su alır gibi alıyor gerçi İsviçre'deki gibi her vatandaşa çalışsın çalışmasın maaş bağlayacağız diye yapılan referandum gibi bir referandum bizde yapılsa halkın gözü kapalı kabul edeceğini bildiğimden çok konuşmaya da gerek yok halkımız o maaşların insanları tembelleştireceğini ülkenin ekono misine darbe vuracağını ve bu yüzden birçok şeye zam geleceğinden bir haber hükümetimiz ekonomi konusunda ne kadar başarısız ve bilgisizse halkımızda o kadar başarısız ve cahil zaten bu ülkede yaşayanların neredeyse tamamı olaylara subjektif bakıyor.

Son olarak zaten yakın zamanda yurt dışına gideceğimden artık bu ülke ve bu ülkenin halkı hakkındaki hiçbir şey umurumda olmayacağını halkın neredeyse tamamının her şeye subjektif baktığı bir ülkeden bir b@k çıkmayacağını ve bu yazdıklarımı milliyetçiliğimden yazmadığımı bilmeni isterim çünkü ortada milliyetçilik yapılacak bir kalmadı.

Son düzenleme:
Dostum o vergiler cari açığın daha fazla açılmaması için ithal ürünlerin kullanımını azaltmak amaçlı uygulanan caydırıcı vergiler akıl var mantık var eğer amaç caydırma amaçlı vergilendirme değil vergi yoluyla gelir elde etmek olsaydı bu kadar yüksek vergi uygulanmazdı atıyorum uçak bileti gidiş dönüş 1000 olsun pasaportunun olduğunu varsayıyorum otel falanda var en az 5500 6000 tutar gelir elde etmek isteseler bu fiyattan veya en fazla 7000'den satma düşüncesiyle vergi uygularlardı ki insanların o kadar az para için yurtdışına gitmesini engellesinler şahsen fiyat farkı 1000 falan olsa Türkiye'den Türkiye Garantili alırım neyse kısa ve öz olarak devlet almayın saflar dedikçe insanlar aldığı için bu vergiler sürekli artıyor ÖTV zammı geldi insanlar halen su gibi araç alıyorlar vallahi bizde bu kadar vergi olmasa bütün Dünya piyasasının içinden geçeriz her sektörün stoklarını su gibi sömürürüz :D.
Devlet neden vatandaşının araba ve oyun konsolu almamasını istesin bu ne saçma bir şey. Tek amaç insanları soymak bu parayla da lüks hayat yaşamak

Dostum o vergiler cari açığın daha fazla açılmaması için ithal ürünlerin kullanımını azaltmak amaçlı uygulanan caydırıcı vergiler akıl var mantık var eğer amaç caydırma amaçlı vergilendirme değil vergi yoluyla gelir elde etmek olsaydı bu kadar yüksek vergi uygulanmazdı atıyorum uçak bileti gidiş dönüş 1000 olsun pasaportunun olduğunu varsayıyorum otel falanda var en az 5500 6000 tutar gelir elde etmek isteseler bu fiyattan veya en fazla 7000'den satma düşüncesiyle vergi uygularlardı ki insanların o kadar az para için yurtdışına gitmesini engellesinler şahsen fiyat farkı 1000 falan olsa Türkiye'den Türkiye Garantili alırım neyse kısa ve öz olarak devlet almayın saflar dedikçe insanlar aldığı için bu vergiler sürekli artıyor ÖTV zammı geldi insanlar halen su gibi araç alıyorlar vallahi bizde bu kadar vergi olmasa bütün Dünya piyasasının içinden geçeriz her sektörün stoklarını su gibi sömürürüz :D.
İthal ürün kullanımını azaltmak için de yerli oyun konsolumuz mu var sanki

Hey yavrum hey o devir biteli çok oldu ülkeye sokarken de yüklü bir vergi zaten odüyceksin yok artık uyanıklık yapıp yurtdışından mal almak TRT vergini de kültür vergini de diyanet vergini de ödemeden oyun oynanır mı hiç.

Oy verenler düşünsün 2010'dan beri söylüyozda dinlemiyor kimse.
Kim diyor vergi veriyor diye? Yurt dışına çıkan her türk vatandaşı elektronik eşyalar laptop, kamera, oyun konsolu vs. yılda birkereye mahsus ücretsiz bir şekilde Türkiye'ye sokabilir. Gümrük yasasından kontrol edebilirsin. Ayrıca Tax Free ile aldığın ürünün vergisi geri iade alıyorsun. Örneğin Almanyadan Ps5 alıcaksın. 500€. %19 vergisi var. Yaklaşık %10-15 olan vergiyi geri alıyorsun 500-600₺ daha bir karın oluyor.

Yurt dışından bir tane getirmek şartıyla vergi ödemiyorsun. İşi garantiye almak istersen ps5 al kutusundan çıkar ve çantana fln koy zaten benimdi dersin oynamak için getirmiştim dersin

Geri
Yukarı