Yurt dışından PS5 getirmek

Ab ülkelerinin birinde oturumu olan bir kişi yanında getirebilir kutu mutu kimse bir şey diyemez ama ab ülkelerinin birinde oturum şart.

1 tane getirebilir.

Hiçbir şey olmaz. Ben tırda getiriyorum babam alıyor soran eden yok.

Tırla gümrükten geçmek farklı bir olay zaten, gişelerimiz farklı oluyor ve tırlarda dorseler genelde mühürlüdür. Yük yüklenirken içeri koyulduysa ve bilinen bir ticaret lisanslı firmanın mührü varsa açmazlar ihbar olmadıkça. Dorsede değil de yanında getiriyor olsa tırcılara kâr amacı gütmeyecek sayıda üründe seslenmezler. Şahsi araçla geçmek sıkıntılıdır böyle konularda.

Bir de bu ülkede aldiklarimizdan gümrükten dönerken vergi iadesi gibi bir şey var. O nasıl oluyor? Ya da yapabiliyor muyuz?
Daha önce tecrübem olmadığı için soruyorum. Altta Google tanımı var.

vergisiz alışveriş, başka bir ülke veya eyalette mal satın almak ve bu mallar için perakendeci tarafından tahsil edilen satış vergisinin iadesini almaktır.

Alman vatandaşlığı veya oturumu varsa maalesef tax free yapamazlar :( Senin yapman içinde yurt dışı çıkış kaydının olması lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yurtdışında yaşıyorum ve uzun süreli tecrübelerimden anlatayım. Sırbistan sınırı çok tehlikeli, neye karışacakları neye karışmayacaklarını kestiremiyorsun. PlayStation kesinlikle kutuda olmasın, çanta poşet gibi şeylerin içinde getirsinler. Jelatin olmasın hatta çizsin tozlandırsınlar hafiften. Aynısı direksiyon içinde geçerli. Orijinal kutuları arabada bulunmasın. Macarda alman arabasını aramazlar bile ama ararlarsa meyve sebzeye ve mücevher harici seslenmiyorlar. Bulgar dönemine bağlı olarak ellemez. Temmuz sonu Ağustos başı dönemi geleceklerse ararlar ama dediğim şekilde muhafaza edilirse kimse seslenmez. Sorunsuzca eline geçmesi dileğiyle :)
Ben cihazımı kutusuna koyup yanımda götüremeyeceğim yani.. Hatta bir de tozlandırıp çizeceğim.. Vergi iadesi ne güne duruyor?

Alman vatandaşlığı veya oturumu varsa maalesef tax Free yapamazlar :( senin yapman içinde yurt dışı çıkış kaydının olması lazım.

Yok hocam, bu yaz ailenin bazı işleri için Makedonya'ya gideceğiz. Bilgisayarlar orada çok ucuz, bilgisayar almayı düşünüyorum. Vatandaşlık vs. yok kimsede. Ama alacağım ürün 400 euroyu geçiyor. Bu tax Free için sıkıntı olur mu?

Geri
Yukarı