Yurt dışından telefon getirme

Daha fazla  
Arkadaşlar Erasmus projesi kapmasında yurt dışına gideceğim. Oradan gelirken kendime telefon almak istiyorum bu süreç nasıl işliyor? Ülkeye sokarken vergi ödüyor muyum ve gideceğim ülkeden Türkiye'deki kredi kartım ile bir ürün alabilir miyim taksit ile?
IMEI kayıt yapmayacağım süreç nasıl işliyor? Anlatır mısınız? Daha önce böyle bir şey yapanlar nasıl şeylerle karşılaştı anlatabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Telefonu aldığınız ülkeden dönerken havalimanında telefon için ödediğiniz vergiyi geri alabilirsiniz.
Türkiye'ye geldiğinizde 6 bin tl civarı bir paraya telefonu açtırabilirsiniz. Eğer o kadar para vermek istemiyorsanız ve cihazınız android ise herhangi bir telefoncu root ile telefonu daha ucuza kullanmanızı sağlayabilir. Eğer cihaz iOS ise onun için ödemek zorundasınız, iOS cihazlar için kaçak imei açtırma henüz yok. Bir yerde 3 ayda bir sim kartını E-sim ve normal sim olarak değiştirildiğinde sürenin uzatılabildiğini okumuştum ancak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Arkadaşlar Erasmus projesi kapmasında yurt dışına gideceğim. Oradan gelirken kendime telefon almak istiyorum bu süreç nasıl işliyor? Ülkeye sokarken vergi ödüyor muyum ve gideceğim ülkeden Türkiye'deki kredi kartım ile bir ürün alabilir miyim taksit ile?
IMEI kayıt yapmayacağım süreç nasıl işliyor? Anlatır mısınız? Daha önce böyle bir şey yapanlar nasıl şeylerle karşılaştı anlatabilir mi?

Eğer yurt dışından hiç telefon getirmediysen 1 tane getirme hakkın var ama önceden getirdiysen alacağın telefonu sanki çok uzun zaman kullanmışsın gibi içini doldurup getirtebilirsin bu benim 2. telefonum diyerek Android getireceksen ya telefoncudan IMEI atarsın ya da pasaport kaydı yaparsın iOS getireceksen tek seçenek pasaport kaydı gerekiyor ama yinede alacaksan telefonu eski telefonun yedeğini ona kur

Telefonu aldığınız ülkeden dönerken havalimanında telefon için ödediğiniz vergiyi geri alabilirsiniz.
Türkiye'ye geldiğinizde 6 bin TL civarı bir paraya telefonu açtırabilirsiniz. Eğer o kadar para vermek istemiyorsanız ve cihazınız Android ise herhangi bir telefoncu root ile telefonu daha ucuza kullanmanızı sağlayabilir. Eğer cihaz iOS ise onun için ödemek zorundasınız, iOS cihazlar için kaçak IMEI açtırma henüz yok. Bir yerde 3 ayda bir SIM kartını eSIM ve normal SIM olarak değiştirildiğinde sürenin uzatılabildiğini okumuştum ancak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Teşekkürler yorumun için.
Türkiye'ye telefonu sokarken bir vergi ödüyor muyum acaba ve şu an kullanmış olduğum telefon ile alacağım Telefon'la birlikte giriş yapsam bir sorun olur mu?

Eğer yurt dışından hiç telefon getirmediysen 1 tane getirme hakkın var ama önceden getirdiysen alacağın telefonu sanki çok uzun zaman kullanmışsın gibi içini doldurup getirtebilirsin bu benim 2. telefonum diyerek Android getireceksen ya telefoncudan IMEI atarsın ya da pasaport kaydı yaparsın iOS getireceksen tek seçenek pasaport kaydı gerekiyor ama yine de alacaksan telefonu eski telefonun yedeğini ona kur.

Yaşım 17 hocam ilk yurt dışı deneyimim olacak ve ilk getireceğim telefon iPhone almayı planlıyorum 120 gün sürem var herhalde o sürede iemi kayıt yaptırırım. 6000 TL çok fazla ama.

Teşekkürler yorumun için.
Türkiye'ye telefonu sokarken bir vergi ödüyor muyum acaba ve şu an kullanmış olduğum telefon ile alacağım Telefon'la birlikte giriş yapsam bir sorun olur mu?

Dedim ya vergi ödemezsin ama telefonu sıfır olarak görmemeleri sıfır dediğim kasıttım şey yeni alınmış gibi içi boş olmasın yedek kur içine oradaki arkadaşlar kontrol ediyorlar ikisi de doluysa zaten sıkıntı yaşamaz gelirsin önceden getirmediysende sıkıntı yaşamazsın

Türkiye'ye geldiğinizde 6 bin TL civarı bir paraya telefonu açtırabilirsiniz. Eğer o kadar para vermek istemiyorsanız ve cihazınız Android ise herhangi bir telefoncu root ile telefonu daha ucuza kullanmanızı sağlayabilir. Eğer cihaz iOS ise onun için ödemek zorundasınız, iOS cihazlar için kaçak IMEI açtırma henüz yok. Bir yerde 3 ayda bir SIM kartını eSIM ve normal SIM olarak değiştirildiğinde sürenin uzatılabildiğini okumuştum ancak ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Dönerken ödediğimiz vergiyi geri alabiliyoruz derken nasıl oluyor hocam. Misal iPhone 14 aldı arkadaş 900 euro verdi bunun ne kadarını alır ve neden alîyor :)

Dönerken ödediğimiz vergiyi geri alabiliyoruz derken nasıl oluyor hocam. Misal iPhone 14 aldı arkadaş 900 euro verdi bunun ne kadarını alır ve neden alîyor :)
O kadarını bilmiyorum ama eğer telefonu aldığın ülkenin vatandaşı değilsen sadece bir süreliğine gittiysen ödediğin vergiyi geri alabilirsin. Hangi ülkeye gideceği ve gittiği ülkede o telefonun fiyatının ne kadarı vergi ona ayrıyeten bakmak gerek.

Geri
Yukarı