Yurt dışından telefon getirme

ridvanhatipp

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selam, yardımınıza ihtiyacım var, Batum'dan iPhone cihaz almak istiyorum, mağazadan 2 adet kapalı kutu cihaz alıp tax Free yapıp gümrükten geçirebilir miyim? Ya da yanımda arkadaşım gelse cihazın birini ben birini de arkadaşım gümrükten geçirse diğer telefonu arkadaşım mı kullanması gerekiyor ve arkadaşım 3 yıl süreyle başka bir cihaz getiremez mi? Tax Free için mağazadan 2 cihazı da kendi üzerime fatura kestirsem 2 cihaz için de vergi iadesi alabilir miyim?
Bu konuyla alakalı tecrübeli olan bilgisi olan yardım ederse çok sevinirim teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gürcistan'dan VAT iade almakla telefonu Türkiye'de kullanmanın ilgisi yok. Telefonun faturasının kimin üstüne olduğunun da ilgisi yok. Türkiye'de kayıt yaptıran pasaport sahibinin yurt dışına çıkış giriş yapmış olması ve telefonun sadece bu kişiye ait hatla çalışması gerekiyor. Bir kişi kendi üstüne 3 yılda 1 kez telefon kaydı yaptırabiliyor.

Kayıt ücreti çok yüksek uğraştığınıza değmez.

Kayıt ücreti dahil hala Türkiye fiyatlarından uygun geliyor maalesef.

Gürcistan'dan vat iade almakla telefonu Türkiye'de kullanmanın ilgisi yok. Telefonun faturasının kimin üstüne olduğunun da ilgisi yok. Türkiye'de kayıt yaptıran pasaport sahibinin yurt dışına çıkış giriş yapmış olması ve telefonun sadece bu kişiye ait hatla çalışması gerekiyor. Bir kişi kendi üstüne 3 yılda 1 kez telefon kaydı yaptırabiliyor.

Kayıt ücreti dahil hala Türkiye fiyatlarından uygun geliyor maalesef.

Aradaki fark çok fazla değil. Garantisi ayrı bir sorun satmak isteseniz ayrı bir sorun. Ben olsam uğraşmazdım.

Arkadaşlar öncelikle selam, yardımınıza ihtiyacım var, Batum'dan iPhone cihaz almak istiyorum, mağazadan 2 adet kapalı kutu cihaz alıp tax Free yapıp gümrükten geçirebilir miyim? Ya da yanımda arkadaşım gelse cihazın birini ben birini de arkadaşım gümrükten geçirse diğer telefonu arkadaşım mı kullanması gerekiyor ve arkadaşım 3 yıl süreyle başka bir cihaz getiremez mi? Tax Free için mağazadan 2 cihazı da kendi üzerime fatura kestirsem 2 cihaz için de vergi iadesi alabilir miyim?
Bu konuyla alakalı tecrübeli olan bilgisi olan yardım ederse çok sevinirim teşekkürler.

Hocam kapalı kutu 2 adet getirmenizde sıkıntı yaratma ihtimalleri var ama ihtimal diyorum bakın yaratmaya dabilirler. Siz 1 tanesini açın normal cebinizde şahsi cihazınız gibi olsun diğerini açmanıza gerek yok o zaman garanti geçersiniz. Kutuları açmadan birisini arkadaşınıza verip de sokabilirsiniz bunun arkadaşınıza bir eksisi olmaz onun üstüne kayıt vs gibi bir şey de olmaz yapabilirsiniz. 2 cihaz için de vergi iadesi alırsınız.

Her kişi 1 adet cihaz getirebilir yurt dışından. Gümrükte kapalı kutu olarak izin verilmeyebilir, yanınızda arkadaşınız ile gidip bir telefonu siz diğerini arkadaşınız olacak şekilde ülkeye geri dönebilirsiniz. Tax Free için bir bilgim yok ama muhtemelen alırsınız. En kötü ikinci cihazı arkadaşınızın adına kestirin onunla alırsınız. Ayrıca belirtmek isterim faturayı Apple servislerinde kullanmak için mutlaka saklayın.

Yani arkadaş atıyorum 3 ay sonra kendisi tekrar cihaz getirebilir değil mi? İnternette bir kişi 3 yılda 1 cihaz getirebilir diye okumuştum. İşleyişi tam olarak bilmediğim için soruyorum bu kadar detaylı. Mağazada Faturayı arkadaşın üzerine kestirip gümrükte yine arkadaşın kimliği ile ülkeye getirdik, o cihazı ben imei kayıt yapıp kullanabilirim o zaman.
Her kişi 1 adet cihaz getirebilir yurt dışından. Gümrükte kapalı kutu olarak izin verilmeyebilir, yanınızda arkadaşınız ile gidip bir telefonu siz diğerini arkadaşınız olacak şekilde ülkeye geri dönebilirsiniz. Tax Free için bir bilgim yok ama muhtemelen alırsınız. En kötü ikinci cihazı arkadaşınızın adına kestirin onunla alırsınız. Ayrıca belirtmek isterim faturayı Apple servislerinde kullanmak için mutlaka saklayın.

Yani arkadaş atıyorum 3 ay sonra kendisi tekrar cihaz getirebilir değil mi? İnternette bir kişi 3 yılda 1 cihaz getirebilir diye okumuştum. İşleyişi tam olarak bilmediğim için soruyorum bu kadar detaylı. Mağazada Faturayı arkadaşın üzerine kestirip gümrükte yine arkadaşın kimliği ile ülkeye getirdik, o cihazı ben imei kayıt yapıp kullanabilirim o zaman.
Kimle geldiğinin bir önemi yok önemli olan kayıt esnasında 2023 yılı içinde yurt dışına çıkış yapan bir pasaport lazım ve o şahsa ait hat ile çalışır bu siz de olabilirsiniz bir başkası da olabilir.

Yani arkadaş atıyorum 3 ay sonra kendisi tekrar cihaz getirebilir değil mi? İnternette bir kişi 3 yılda 1 cihaz getirebilir diye okumuştum. İşleyişi tam olarak bilmediğim için soruyorum bu kadar detaylı. Mağazada faturayı arkadaşın üzerine kestirip gümrükte yine arkadaşın kimliği ile ülkeye getirdik, o cihazı ben IMEI kayıt yapıp kullanabilirim o zaman.

Hayır üç ay sonra tekrar alamazsınız, 3 yılda bir adet hak tanınır. Evet kaydını üzerinize yaptırıp kendinize ait SIM kartlar ile kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı