Yurt dışından ürün getirmek

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, öncelikle sorum şu anda yurt dışından ürün getiriliyor mu?
Mesela Aliexpress'den ürün alsam getirirler mi? Başka bir yabancı site de olabilir Türkiye'ye gönderen. Bir diğeri mesela yurt dışından 300 dolara bir ürün aldık bu ürün şu anki kura göre aşağı yukarı 2K TL ediyor. Vergiler vs. her şey dahil kaça gelicek bu ürün Türkiye tarafına? Bir yerde okumuştum %20 vergi alınıyordu gümrük sanırım.
Yani 2K yerine 2400 TL mi olacak bu ürün? Bir de mesela gümrüğe takılmadan getirmenin bir yolu var mı? Son olaraksa ortalama ne kadar sürede gelir kargo?
Eğer salgın hastalık nedeniyle şu anda gelmiyorsa sorularımı normal şartlar altında olarak cevaplarsanız sevinirim.

Şu anda kargo geliyor ama süreç daha uzun. Vergi meselesi tam bir muamma. Tamamen gümrük memurunun inisiyatifi ve dikkatine bağlı. 2 dolara aldığım ürüne 11 TL vergi geldi. 50 dolara aldığımada 11 vergi geldi. Kesin olarak yüzde 20 gibi bir vergi var. Bunun haricinde sokmak istediğiniz ürünün piyasa üzerinden ek olarak bir vergisi daha çıkabilir. Hatta sizden fatura bile talep edebilirler çünkü kamera aldığım zaman benden fatura talep ettiler. Satıcı ile konuşup paket üzerine düşük fiyat yazmasını talep ederseniz bir ihtimal daha az vergi ödeyebilirsiniz. Ne kadar sürede gelir sorusuna ise net bir cevap veremem ama 3 ay sonra gelen kargomda var 7 gün sonra gelen kargomda.

Hocam yani doğru mu anladım şimdi, yüzde 20 ya da 18 kesin vergi geliyor ama ürüne bağlı olarak ek vergi gelebiliyor doğru mu? 2 dolara alınan ürün için 11 TL vergi gelmesi çok saçma daha az olmalıydı; 50 dolara alınan ürüne 11 TL gelmesi de bir o kadar saçma çok daha fazla olmalıydı. Anlamadım gitti nasıl bir sistem var.

Türkiye'de fiyatlar pahalı diye Xbox One X getirmeyi düşünmüştüm ama bu dediğiniz korkuttu açıkçası. 300 dolara alsam mesela %20 vergi dahil 2400 TL civarına geliyordu ama ek olarak mesela 800 TL ya da 1000 TL vergi kesilirse o da çok iyi olmaz benim için.

Ne yapmalıyım sizce hocam? Diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum bu arada. Alışveriş yapan özellikle sık sık ve pahalı ürünler alan arkadaşlar yazarsa çok memnun olurum.

Teşekkür ederim bu arada.
Bir de hocam Xbox One X alınca mesela fiyatı 300$ ise ayriyetten hem gümrük hem KDV mi ödemem gerekiyor yoksa bu fiyata dahil mi? ÖTV felan da ödemem gerekiyor mu?

Son düzenleme:
Evet doğru anladınız. Vergi meselesi bence de saçma. Xbox getirmeniz şahsen mantıksız olur neden derseniz şöyle izah edeyim. 1. Garantin olmayacak. Sorun çıkarsa ya dışarıdan teknik servise göndermen lazım ya da yurtdışı teknik servise. 2. Yanlış hatırlamıyorsam Xbox'larda bölgeye göre bazı kısıtlamalar oluyordu onları iyice araştırmanız gerekir. Gümrük meselesi ise şöyle diyebilirim. Gümrüğe sunum ücreti+kontrol ücreti+KDV+KDV'li fiyat üzerinden ÖTV. Tam olarak ne kadara patlar bilmiyorum ama hemen hemen Türkiye fiyatı ile aynı belki de daha pahalıya gelebilir. Çünkü ilk yorumumda da dediğim gibi gümrük memurunun dikkati ve inisiyatifıne bağlı. Bir de Xbox gibi piyasası bilindik olan şeylerin muafiyeti zor oluyor. Yani gümrük bunlara özellikle dikkat ediyor. Gözden kaçması gibi bir durum zor. Son 4-5 aydır yurtdışı alışverişi kestim. Daha çok Aliexpress kullanıyordum vergi meseleleri yüzünden kestim alışverişi. Fakat Amazon gibi bazı sitelerde fiyata gümrükte dahil edip sana fiyat çıkarabiliyor. Böylece sen gümrük vergisiyle uğraşmıyorsun. Tabi Türkiye'ye her ürün gönderimi olmuyor. Uzun lafın kısası şu anda yurtdışından akraban/arkadaşın vs yanında getiremeyecekse satın almak mantıklı değil maalesef. Eğer sormak istediğin, kafana takılan başka soru varsa sorabilirisin.

Xbox getirmeniz şahsen mantıksız olur neden derseniz şöyle izah edeyim. 1. garantin olmayacak. Sorun çıkarsa ya dışarıdan teknik servise göndermen lazım ya da yurt dışı teknik servise.
Doğru diyorsunuz aslında bu büyük bir dezavantaj ama genelde pek işe yaradığını düşünmüyorum bu garantinin. Çoğu alet sorunsuz çalışıyor sıkıntı olmuyor yani bu riski belki göz önüne alabilirim.
Fakat Amazon gibi bazı sitelerde fiyata gümrükte dahil edip sana fiyat çıkarabiliyor. Böylece sen gümrük vergisiyle uğraşmıyorsun.
Yani gümrük+kontrol+KDV+ÖTV vs. her ne varsa onu ekleyip mi gönderiyor? Hiçbir şekilde ek ücret olmuyor değil mi? Veya Amazon'dan alınca mesela vergiler dahil 3000 TL'ye geliyorsa daha düşük fiyat olarak 2700 TL olarak felan mı geliyor?
Tam olarak ne kadara patlar bilmiyorum ama hemen hemen Türkiye fiyatı ile aynı belki de daha pahalıya gelebilir.
Hocam en az 4800 TL'ye gördüm ürünü şu ana kadar. Amazon'da 285$ falan bulunuyor ama stokta var mı yok mu anlayamadım size de link atacağım zaten aşağıda. 285 Dolar da 1900 TL felan yapıyor. Benim hesabıma göre 380 TL KDV ödenecek 2300 TL ediyor. 460 TL de ÖTV ile 2760 TL. Diğer sunum cart-curt vs. dersek 2800-2900 TL'ye buraya gelir. Tabiiki bunlar pratikte hiçbir işe yaramayabilir. :) Yani yaklaşık 2000 TL daha uyguna şu anki hesaba göre.

Ürünün linki burada: Amazon.com: Microsoft Xbox One X 1TB Console with Wireless Controller: Xbox One X Enhanced, HDR, Native 4K, Ultra HD [Video Game]: Video Games
Bir de şöyle bir yazı var: Due to increased demand, we temporarily have reduced product selection available for delivery to your region. We are working to improve selection availability as soon as possible.
Ne dediğini anladım ama ürün stokta var mı yok mu veya Türkiye'ye gönderiliyor mu gönderilmiyor mu anlamadım. Bir de vergi dahil fiyatı görmek için satın al kısmına gidince adres felan soruyor biraz çekindim açıkçası. Sizi çok yoruyorum biliyorum ama eğer yapabiliyorsanız bu ürünün vergi dahil fiyatını söyleyebilir misiniz bana?

Doğru diyorsunuz aslında bu büyük bir dezavantaj ama genelde pek işe yaradığını düşünmüyorum bu garantinin. Çoğu alet sorunsuz çalışıyor sıkıntı olmuyor yani bu riski belki göz önüne alabilirim.

Yani gümrük+kontrol+KDV+ÖTV vs. her ne varsa onu ekleyip mi gönderiyor? Hiçbir şekilde ek ücret olmuyor değil mi? Veya Amazon'dan alınca mesela vergiler dahil 3000 TL'ye geliyorsa daha düşük fiyat olarak 2700 TL olarak felan mı geliyor?

Hocam en az 4800 TL'ye gördüm ürünü şu ana kadar. Amazon'da 285$ falan bulunuyor ama stokta var mı yok mu anlayamadım size de link atacağım zaten aşağıda. 285 Dolar da 1900 TL felan yapıyor. Benim hesabıma göre 380 TL KDV ödenecek 2300 TL ediyor. 460 TL de ÖTV ile 2760 TL. Diğer sunum cart-curt vs. dersek 2800-2900 TL'ye buraya gelir. Tabiiki bunlar pratikte hiçbir işe yaramayabilir. :) Yani yaklaşık 2000 TL daha uyguna şu anki hesaba göre.

Ürünün linki burada: Amazon.com: Microsoft Xbox One X 1TB Console with Wireless Controller: Xbox One X Enhanced, HDR, Native 4K, Ultra HD [Video Game]: Video Games
Bir de şöyle bir yazı var: Due to increased demand, we temporarily have reduced product selection available for delivery to your region. We are working to improve selection availability as soon as possible.
Ne dediğini anladım ama ürün stokta var mı yok mu veya Türkiye'ye gönderiliyor mu gönderilmiyor mu anlamadım. Bir de vergi dahil fiyatı görmek için satın al kısmına gidince adres felan soruyor biraz çekindim açıkçası. Sizi çok yoruyorum biliyorum ama eğer yapabiliyorsanız bu ürünün vergi dahil fiyatını söyleyebilir misiniz bana?
Estağfurullah. Ne yorması amacımız yardım etmek.Garanti meselesini bende pek önemsemiyorum ama şans ya bu.Alırsınız 1 ay sonra disk boot failure hatası alırsınız. Muhattap bulamazsınız.Ondan sonra servis servis dışarıda ararsınız.Allah yaşatmasın bu durumu ama teknoloji işi biraz şans işi.Amazon'dan 2 alışverişim oldu.Ödeme ekranına geçince orada toplam tutar çıkıyor.Gümrük vergileri vs dahil. Yani şuanda linkte yazan fiyat sadece ürün fiyatı. Ürün teslimatına gelirsek açıklamada demek istediği şu; Bu ürünün normalde birden fazla paket seçimi var ama artan talep yüzünden sadece bu paketi sunuyoruz diyor. Adres kısmında ise Türkiye'yi seçtim fakat bu ürün Türkiye'ye gönderilmiyor.Hatta şu linkten görebilirsiniz.Amerika'yı denedim teslimat var.Ama Türkiye'ye maalesef yok. Malum vergi olaylarından diye tahmin ediyorum.

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Sanırım yeni konsolları bekleyeceğim ondan sonrası Allah kerim. :)

Geri
Yukarı