Yurt içinde satılan ve 250-600 tl arası en iyi over-ear kulaklıkların listesi

Selam :) . Uzun bir uğraş sonucu, neredeyse bütün kullanıcı ve audiophile/expert incelemelerini okuyarak şu sıralar Türkiye'de satılan ve fiyat aralığı 250-600 tl olan (orta düzey ve yüksek düzey başlangıcı) en iyi over-ear kulaklıkların (headphones ve headsets) listesini yaptım. Kulak üstünü (on-ear) hiç sevmediğim için (rahatsız oluyorlar), kulak çevresini saran kulaklıkların listesini yaptım, uzun süreli kullanan arkadaşlar anlarlar ne demek istediğimi.

İncelemeleri özellikle yabancı sitelerden, size uygun kriterler altında incelemenizi tavsiye ederim. Umarım faydalı olur almayı düşünen arkadaşlar için.

Oyun kulaklıklarına (headsets) karşı olduğum için onların arasından ancak sennheiser'ın üst düzey pc gaming serisini uygun buldum. Uygun bir kulaklık bulunduktan sonra, Zalamn Zm-Mic1 gibi dış mikrofonlar ek olarak alınırsa, mevcut oyun kulaklıklarından çok daha iyi verim elde edilir diye düşünüyorum.

Bu fiyatlar şu an için geçerli olduğundan, en azından yaptığım oranlarla bir karşılaştırma yapmak ve fikir vermek istedim sizlere. Bunlar tabi ki yurt dışından getirilebilir. Fakat ben daha önce denemedim ve güvenemiyorum pek yurtdışı işlemlerine. Sıkıntı yaşamamak için Türkiye'den alacağım.

Duyma özelliği ve istenilen tarzlar/özellikler farklı olduğu için herkes yaralanabilir bu listeden. Buna bağlı olarak biraz fazla oldu galiba kulaklıkların sayısı. Ancak bu kulaklıkları birbirleriyle kıyaslamaya fırsat bulamadım ve açıkçası biraz da vaktim olmadığımdan kulaklıkları alanlarına göre ayıramadım.

Sonuç: PHILIPS SHL5905BK/20 Citiscape Uptown'ı seçtim. Çünkü şu an D&R'da kargo dahil 90 liraya satılıyor. Evet, yurtdışı fiyatı 110 dolar, hepsiburada fiyatı 270 tl, diğer siteler de dahil olduğu zaman ortalama 180 tl. Bu kulaklığın, forumlarda ve Youtube'da, Ath-M50 ve Beats Studio ile karşılaştırıldıklarını, bunlardan daha biraz daha iyi olduklarını, 150 dolar civarı kulaklıklara rakip olabileceğini öğrenince ve tabi f/p oranını da göz önüne alarak, indirim fırsatını kaçırmak istemedim ve dün gece siparişi verdim ve galiba en son ürünü ben almışım :cool: . Fakat gümüş/kahverengi tasarımının stoğu vardı en son baktığımda :ajan: . Philips'in gerçekten birçok incelemelerini okudum, berbat puanlar/yorumlar gördüm, fakat bu kulaklığı herkes övüyordu. Yaptılar mı yapıyorlar, fakat özenle seçmek lazım hakikaten. Ayrıca bizim ülkede genel bir Philips indirimi var nedendir bilmiyorum. İnşallah sorun çıkmaz bu üründe, çünkü daha elime ulaşmadı, incelemedim. Bir de ATH-M50 ve Beats studio'nun yurt içi fiyatlarını bilirsinizdir umarım, 600-800 tl. :D

Kulaklık Markası ve KoduYurt dışı ve Yurt içi FiyatıYurt dışı Fiyat SıralamasıYurt içi Fiyatı/Yurt dışı Fiyatı OranıBu Orana Göre Sıralama
Sennheiser PC 360270/60012.22
Onkyo ES-HF300180/60053.38
Sony MDR1R
200/58042.96
V-Moda Crossfade LP 2200/58042.96
AKG K550200/57042.85
Ultrasone HFI-680260/57022.22
Sennheiser PC 350250/55032.22
AKG K 272 HD160/55073.49
Sennheiser HD 558180/540537
Beyerdynamic DT 660140/53093.811
Marshall Monitor200/47042.44
Sennheiser HD 380 PRO120/450113.811
Ultrasone HFI-580180/44052.44
Sennheiser HD 280 Pro100/430134.312
Sony MDR-V6/750690/430144.813
Audio-Technica ATH-ANC7B170/38062.22
AKG K530170/37062.22
Shure SRH750150/35082.44
Sennheiser HD21570/35015514
V-Moda Crossfade LP140/32092.33
Sennheiser HD 518130/290102.22
Sennheiser HD43970/250153.610
PHILIPS SHL-5905BK110/180121.61

Son düzenleyen: Moderatör:
Marshall Monitor hakkında bilgi vermen mümkün mü? Almayı düşünüyorum.
Güçlü bir bası ve ses izolasyonu var. Eksileri ise denge sorunları olabilir. Bir de kafası büyük olanlara tavsiye edilmiyor, oturmayabilir tam, rahatsızlık verebilir uzun süre kullanımda. Kriterlerini planlayıp, yurt dışı incelemelerini okursan çok iyi olur senin açından (bas/tiz/tarz/konfor/kolay kullanım/tasarım vs). Zira buradaki kulaklıklar dediğim gibi en iyileri, hepsi alınabilecek kulaklıklar. Alanına göre kulaklık seçeneklerini azaltırsın.

Kesin bir sonuç söyleyemem. Çünkü Sound Blaster ile kullanıyorum. Ama biraz değinebilirim.

1. Ses seviyesi çok düşük, mp3 çalar kullanıyorsanız normal kulaklıklardan 2 kat daha fazla ses açmanız lazım. Telefon ile kullanmadım ama büyük ihtimal ona yakındır. Ben buna anlam veremedim çünkü kablosu kısa ve mikrofon var, yani telefonlar için yapılmış. Sesi bilgisayarlarda %20-30 artırarak, mp3'lerde ise büyük ihtimal son sese kadar getirerek diğer kulaklıkların ses seviyesine ulaşabilirsiniz.
2. Kaydırmalı ses kontrolü yapılmış, en düşük seviyede yine ses var. Ayrıca oynatırken kulaklıkta çok hafif hışırtı oluyor ve denge sorunları da olabilir. Fazla bir işlevi yok bu yüzden. Mikrofonu ise test etmedim.
3. Bas dinlemekten hoşlanıyorsanız tavsiye etmem. Çok dengeli bir kulaklık. Ama bas sevenler için zayıf kalabilirler.
4. Tiz çok iyi gerçekten. Tatlı bas ile birlikte güzel uyum sağlıyor.
5. Konfor. Gerçekten bulabileceğiniz en konforlu kulaklıklardan biri. Saatlerce hiçbir ağrı olmadan kullanabilirsiniz.
6. Kablosu ve jackı kalitesiz gelebilir. Ama değiller. Hatta yurt dışı forumlarında bu kadar paranın yanında böyle bir kablo ile gelmiş olması, hemen bozulması ve daha çok tüketilmesi için sanki diyorlardı. Yurt dışı fiyatı 90-150 dolar. Düşüncem ise, kablonun kaliteli fakat insanlara değişik geldiği yönündedir. 1.2 m olan yassı kablosu mp3/telefonlar ve de benim gibi çok kablo uzunluğu istemeyen dizüstü bilgisayar kullanıcıları için çok iyi. Asla da birbirine dolanmıyor. Toplamıyorsunuz bile. Jack ise tam benlik, çok rahat kullanım sağlıyor.
7. Kapalı bir kulaklık. Yani açık kulaklıkları seviyorsanız uzak durun derim. Terleme ise olmuyor. Ama tabi sıcak bir yerde olabilir.
8. Music Seal denilen bir reklamı var. Her ne kadar herhangi bir ses yalıtımı teknolojisi yoksa da, son seviye seste bile sesi gerçekten dışarı çıkarmıyor. Dışarıdaki ses için ise hoş bir ses azaltması var.
9. Tasarımı çok güzel. Siyah/kahverengi ve gümüş/kahverengi seçenekleri var. Renkleri gerçekten elit duruyor.
10. Malzeme kalitesi gerçekten üst seviyede. Kafa bandının içinde alüminyum metali var, çok uzun süre dayanır gibi duruyor.

Ses seviyesi için amfi kullanın diyorlar (genel olarak tavsiye edilir hep), çok daha iyi ses düzeyi elde ediliyormuş. Ama ben ek kaynak kullanmayı sevmiyorum. Sound Blaster'daki ayarlar bana gayet yetti. Programsız haliyle beğenmemiştim (detaylı karşılaştırmalar yapamadım), fakat şimdi içime sindi diyebilirim. Her ne kadar program ile test ve kıyaslamalar yaptıysam da, umarım bir fikir verebilmişimdir. Son olarak tavsiyem ise, imkanınız varsa bir yerde deneme yapın. Özet:

Artı Yönleri: Çok dengeli, tizleri çok iyi. Piyasada bulabileceğiniz en konforlu kulaklıklardan biri. Ses yalıtımı. Kablo/Jack'in rahat kullanımı. Terleme/Kızarma yok. Tasarımı/renkleri. Dayanıklılık ve malzeme kalitesi.
Eksi Yönleri: Ses seviyesi çok düşük, baslar zayıf kalıyor (özellikler bası sevenler uzak dursunlar), kaydırmalı ses kontrolünün fazla bir işlevi yok.

Rica ederim :) Sound Blaster zaten msi'da mevcut. ge70 bilgisayarımdan dinliyorum. Ek olarak: Eski bir philips go gear raga mp3'üm var. Şehirler arası otobüste, sesi ancak son seviye yaparak verim alabildim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı